Connect with us

Genel

Hasan Saim Öztürk: Çok yönlü anayasa, tek başlı yönetim

Published

on

blank
Türkler Osmanlı döneminden bu yana yaklaşık 150 yıldır çok sayıda Anayasa yapmışlar ve Anayasa yapmayı da pek sevmişlerdir. Ama ne yazık ki kendi yaptıkları Anayasalara kendileri uymamışlar ve ilk fırsatta da onu değiştirmişler, ya da rafa kaldırmışlardır. Çünkü Anayasa yapmak değil, ona uymanın marifet olduğunu bir türlü çözememişlerdir. Son olarakta yaptıkları ve geçersiz oyları geçerli sayarak kabul ettikleri bir Anayasayla boğuşur ve can çekişir hale  gelmişlerdir.
***
İngilizler ise 800 yıldır aynı Anayasayla yönetiliyorlar. Anayasamıza baktığımızda maşallah her şey var, yani çok yönlü… Mesela kurucu Liderimiz Atatürk ve kurucu değerleri anılıyor… Laik Cumhuriyet, insan haklarına dayalı Demokratik hukuk devleti,  Milliyetçilik, devletçilik, halkçılık hatta bağımsız yargı, tarafsız hakimler, yasama dahil ne ararsanız var… Ama daha sonra yakın geçmişte Cumhurbaşkanına öyle yetkiler vermişiz ki, Anayasa anlamını yitirmiş, yazılı olanların çoğu çöpe gitmiş, her sey kontrolden çıkmış… Denetleme yok, fren yok… Her şey iki dudak arasına indirgenmiş. Anayasa ise yazılanlarla, dilek ve temennilerle baş başa, yapayalnız kalakalmış…
***
Gelelim günümüze… Tek başlı bir yönetim anlayışında hukuk denetim ve liyakat yok ise halk yoksul ve aç ise bütün yetkiler bir kişide toplanmış ise kimsenin güvencesi yoktur. Belirsizlik çoktur, hukuk devleti hayaldir. Devleti oluşturan yargı ve yaşama felçtir. Böyle bir yönetim yangını söndüremez, seli önleyemez, depremi tamir edemez.
***
Bir toplumun direnci dayanışma, Ulusal birlik ve ekonomisinin gücüyle kendisini gösterir. Liyakat yoksa, acemiler hata üstüne hata yaparlar, hak arayanlar duvara toslarlar, yönetenler sürekli kaza yaparlar. Toplum çözülmeye başlar. Buna bir de adaletsizlik, hukuksuzluk, keyfilik ve yandaşlık eklenirse iş iyice sarpa sarar.
***
Ekonominin liberal olmasıyla kuralsız olmasını, kolay ve haksız kazancın serbest pazar ekonomisi kabul edilmesini karıştıranlar, kara parayı geçerli kabul ederler, mafya siyaset ilişkisini önleyemezler. Ortaya çıkan ahlaki çöküntü tüm değerleri alt üst eder, mafya liderlerinin bile rahatsız ve itirafçı olduğu durumlar ortaya çıkar.
***
Bugünlerde kurt postuna bürünmüş kuzuların ve ünlü siyasetçilerin, bazı yargı mensuplarının uyuşturucu baronlarıyla anıldığı olaylar salkım saçak ortalığa dökülmüş, halkımız şaşkına düşmüştür.
***
Küçük Amerika olma hevesiyle yola çıkanlar sonuçta tüm değerlerini, anayasal düzenini, insan ilişkilerini ekonomisini alt üst eden, rant ve yolsuzluk hikayeleriyle anılan, ayrışan ve ulusal birliğini zedeleyen adaletsiz bir ülke olarak geleceğimizi tehlikeye düşürmüşlerdir. Günümüzde bir an önce bu çizgiyi terk ederek çağdaş Laik Cumhuriyet’in Anayasada yazılı değerleri olan insan haklarına dayalı Demokratik hukuk devletine dönmek, halkın çıkarlarını savunan bir yönetim anlayışına yeniden kavuşmak hepimiz için hayati bir önem taşıyor.

Click to comment

Bir Cevap Yazın

Genel

Sarıyer’deki köpek otelinde dehşet

Published

on

blank

Sarıyer’deki hayvan otelinde köpeği, başka bir köpeğin saldırısı sonucu ölen Beliz Naz Özışıkçılar savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Beliz Naz Özışıkçılar, Sarıyer’deki köpek oteline 18 Temmuz’da yurt dışı seyahatine gitmeden önce Pomerian cinsi Puffy isimli köpeğini bıraktı. Otelde bulunan Staffordshire cinsi köpek, Puffy’e saldırdı. Otel çalışanının gözlerinin önündeki saldırıda Puffy hayatını kaybetti. Olayın ardından Özışıkçılar, avukatı aracılığıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Özışıkçılar, yurt dışında olduğu sırada bilinmeyen bir numaradan arandığının anlattığı dilekçede, arayan kişinin kendisine köpeğinin öldüğünü söylediği belirtildi. Otelde çalışan bir kadının saldırıyı görmesine karşın durdurmadığı kaydedilen dilekçede işletmecinin otele en fazla 12 köpek alınabileceğini söylediği ancak otelde 22 köpeğin kaldığı öne sürüldü

Suç duyurusu dilekçesinde, otel sahibi Neva D.T. ile otel çalışanının ‘görevi kötüye kullanma’ suçundan 1 yıldan 7 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Continue Reading

Genel

Tarabya’da 4 ton midye ele geçirildi

Published

on

blank

Sarıyer’de denetim yapan İstanbul Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, Tarabya sahilinde yasadışı yollarla avlanan 4 ton canlı midye ele geçirdi.

Sarıyer’de ekipleri, kaça midye avcılığına yönelik operasyon düzenledi. Sarıyer sahil şeridinde dün yapılan operasyona İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Sarıyer İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta, Sarıyer İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Sarıyer Belediye Başkanlığı Zabıta ekiplerinden oluşturulan 47 kişilik ekip katıldı. Yapılan denetimlerde 138 çuval içerisinde yaklaşık 4 ton yakın midye ele geçirildi. Ele geçen midyeler, çuvallar yırtılarak tekrar doğal ortamı olan denize bırakıldı.

Denetimlerde kaçak midye avcılığı yaptığı belirlenen 6 kişiye 11 bin 997 TL ceza kesildi.

Continue Reading

Genel

Sarıyer Akademi kabul sınavı yapıldı

Published

on

blank

Mezun grubundaki öğrenciler sınavlara Sarıyer Akademi’de hazırlanabilmek için ter döktü. 250 kişinin başvurduğu sınavlarda sosyal mesafe kuralına göre sınıflara alınan öğrencilerin ateşi ölçüldü, el dezenfektanı kullanmaları sağlandı. Sınıflara tıbbı maske konuldu.

Sarıyer Akademi’de mezun durumdaki öğrenciler için kurum kabul sınavları başladı. 250 kişinin katıldığı ücretsiz sınavlarda öğrenciler maskelerini takıp salonlara sosyal mesafeye uyarak girdi, sınıflarda mesafeli oturdu. Öğrenciler sınavlardan önce Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nin bahçesinde sosyal mesafeli olarak sıraya girerken, girişte ateş ölçümü yapıldı. Sınıflar ise sınav aralarında dezenfekte edildi.

100 ÖĞRENCİ AKADEMİLİ OLACAK

Herkese kaliteli eğitim misyonuyla hareket ettiklerini söyleyen Sarıyer Akademi Kurum Müdürü Sami Görey, “Bugün itibariyle 250 civarı öğrenci sınava başvurdu. Bu çocukların çoğu mezuna kalmış veya istediği bölümleri hedefleyen öğrenciler. Biz bunların içerisinden üç sayısal, iki de eşit ağırlık sınıfı olmak üzere 100 öğrencinin kaydını yapacağız. Salı gününden itibaren öğrencilerimizi kurumumuza almaya başlayacağız” dedi.

Continue Reading

Popüler

blank