Connect with us

Genel

Hasan Saim Öztürk: Çok yönlü anayasa, tek başlı yönetim

Published

on

blank
Türkler Osmanlı döneminden bu yana yaklaşık 150 yıldır çok sayıda Anayasa yapmışlar ve Anayasa yapmayı da pek sevmişlerdir. Ama ne yazık ki kendi yaptıkları Anayasalara kendileri uymamışlar ve ilk fırsatta da onu değiştirmişler, ya da rafa kaldırmışlardır. Çünkü Anayasa yapmak değil, ona uymanın marifet olduğunu bir türlü çözememişlerdir. Son olarakta yaptıkları ve geçersiz oyları geçerli sayarak kabul ettikleri bir Anayasayla boğuşur ve can çekişir hale  gelmişlerdir.
***
İngilizler ise 800 yıldır aynı Anayasayla yönetiliyorlar. Anayasamıza baktığımızda maşallah her şey var, yani çok yönlü… Mesela kurucu Liderimiz Atatürk ve kurucu değerleri anılıyor… Laik Cumhuriyet, insan haklarına dayalı Demokratik hukuk devleti,  Milliyetçilik, devletçilik, halkçılık hatta bağımsız yargı, tarafsız hakimler, yasama dahil ne ararsanız var… Ama daha sonra yakın geçmişte Cumhurbaşkanına öyle yetkiler vermişiz ki, Anayasa anlamını yitirmiş, yazılı olanların çoğu çöpe gitmiş, her sey kontrolden çıkmış… Denetleme yok, fren yok… Her şey iki dudak arasına indirgenmiş. Anayasa ise yazılanlarla, dilek ve temennilerle baş başa, yapayalnız kalakalmış…
***
Gelelim günümüze… Tek başlı bir yönetim anlayışında hukuk denetim ve liyakat yok ise halk yoksul ve aç ise bütün yetkiler bir kişide toplanmış ise kimsenin güvencesi yoktur. Belirsizlik çoktur, hukuk devleti hayaldir. Devleti oluşturan yargı ve yaşama felçtir. Böyle bir yönetim yangını söndüremez, seli önleyemez, depremi tamir edemez.
***
Bir toplumun direnci dayanışma, Ulusal birlik ve ekonomisinin gücüyle kendisini gösterir. Liyakat yoksa, acemiler hata üstüne hata yaparlar, hak arayanlar duvara toslarlar, yönetenler sürekli kaza yaparlar. Toplum çözülmeye başlar. Buna bir de adaletsizlik, hukuksuzluk, keyfilik ve yandaşlık eklenirse iş iyice sarpa sarar.
***
Ekonominin liberal olmasıyla kuralsız olmasını, kolay ve haksız kazancın serbest pazar ekonomisi kabul edilmesini karıştıranlar, kara parayı geçerli kabul ederler, mafya siyaset ilişkisini önleyemezler. Ortaya çıkan ahlaki çöküntü tüm değerleri alt üst eder, mafya liderlerinin bile rahatsız ve itirafçı olduğu durumlar ortaya çıkar.
***
Bugünlerde kurt postuna bürünmüş kuzuların ve ünlü siyasetçilerin, bazı yargı mensuplarının uyuşturucu baronlarıyla anıldığı olaylar salkım saçak ortalığa dökülmüş, halkımız şaşkına düşmüştür.
***
Küçük Amerika olma hevesiyle yola çıkanlar sonuçta tüm değerlerini, anayasal düzenini, insan ilişkilerini ekonomisini alt üst eden, rant ve yolsuzluk hikayeleriyle anılan, ayrışan ve ulusal birliğini zedeleyen adaletsiz bir ülke olarak geleceğimizi tehlikeye düşürmüşlerdir. Günümüzde bir an önce bu çizgiyi terk ederek çağdaş Laik Cumhuriyet’in Anayasada yazılı değerleri olan insan haklarına dayalı Demokratik hukuk devletine dönmek, halkın çıkarlarını savunan bir yönetim anlayışına yeniden kavuşmak hepimiz için hayati bir önem taşıyor.

Click to comment

Bir Cevap Yazın

Genel

EÇADEM çocukları engel tanımıyor

Published

on

blank

EÇADEM öğrencileri, Dünya Engelliler Günü’nde Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde muhteşem bir etkinliğe imza attı. Ritimden dramaya, halk oyunlarından piyanoya kadar hazırladıkları sahne şovlarını aileleri için sergileyen çocukların mutlulukları görülmeye değerdi.

Sarıyer Belediyesi ve Koç Üniversitesi iş birliği ve İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle kurulan Engelli Çocuk ve Ailelerine Destek Merkezi (EÇADEM) öğrencileri, Dünya Engelliler Günü’nde hazırladıkları gösterilerle gönülleri fethetti. Piyano gösterisi ile başlayan etkinlik ritim gösterisiyle devam etti. Yeşilçam filmlerinden kesitlerin yer aldığı oyunda Adile Naşit ve Türkan Şoray gibi usta oyuncuları canlandıran öğrencilerin performansı büyük alkış aldı. Etkinlikte Burak Pasun’un zeybek gösterisi büyük beğeni kazanırken, insan ve hayvan etkileşiminden yararlanarak, fizyolojik ve psikolojik mekanizmaları harekete geçiren, metabolizmada sağlığı olumlu yönde geliştiren değişiklikleri başlatan hayvan destekli terapi gösterisinin ardından sahne alan halk oyunları ekibini izleyenler ayakta alkışladı.

Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun, Koç Üniversitesi Rektör Vekili ve Akademik İşlerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zeynep Gürhan Canlı, EÇADEM Müdürü Arzu İnan, Sarıyer Belediyesi Meclis Üyeleri Hayrettin Dereli ve Nihal Yeşilbaş ile EÇADEM öğrencilerinin aileleri katıldı.

YAŞAMLARINA DOKUNUYORUZ

6 yıl önce engelli çocuklara ve ailelerine destek vermek amacıyla EÇADEM’in kurulduğunu ifade eden Koç Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Zeynep Gürhan Canlı, “Engelli çocukların ve ailelerinin bakım ile danışmanlık hizmetlerinin verilmesi, bu vesile ile aile bütünlüğünün korunması, yaşam kalitesinin yükseltilmesi amacıyla çok önemli bir görevi yerine getiren EÇADEM projesine büyük katkı sağlayan Sarıyer Belediyesi’nden onur duyduğumuzu belirtmek isterim. EÇADEM olarak engelli bireylerin ve ailelerinin yaşamlarına dokunmak, ailelerin bakım ve yüklerine nefes olabilmek, gençlerimizin öz bakım becerilerini ve öz güvenlerini artıracak çalışmalar yaparak onlara katkı sağlamak için çok çalışıyoruz” dedi.

SINIRLAMANIN KİMSEYE FAYDASI YOK

Yaşamın her alanında engelli bireylerin hayat kalitelerini arttıran projelere imza atmaya büyük özen gösterdiklerinin altını çizen Sarıyer Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun, “Yaşam bize sızlanmanın hiç kimseye faydası olmadığını öğretti. EÇADEM, oluşturacağınız küçük yaşam alanının koca yüreklere, milyonlara nasıl ulaşabildiğinin en somut örneğidir. Bireyi, sadece kendisine yapılacak eğitimle değil, ailesinin ruhsal olarak, psikolojik olarak duruma hazırlanması ile ilgili yapacağımız çok şey var. Küçük küçük fedakarlıklarla kocaman yüreklere dokunabiliriz” dedi.

Continue Reading

Genel

Reşitpaşa’da amcasıyla bekçiyi yaralayan şahıs intihar etti!

Published

on

blank

Reşitpaşa’da yolda yürüyen bekçi Kerem C. ile amcası Sadık C.’yi silahla ağır yaralayan Hüseyin Arslan(20) aynı silahla intihar etti.

Olay, saat 22.00 sıralarında, Sarıyer Reşitpaşa Mahallesi Kıbrıs Caddesi’nde meydana geldi. İddiaya göre, istirahatte olan bekçi Kerem C. ile amcası Sadık C. caddede yürüdükleri sırada silahlı saldırıya uğradı. Ağır yaralanan amca ile yeğen ihbar üzerine sevk edilen sağlık ekiplerince hastaneye kaldırıldı. Olaya ilişkin çalışma başlatan polis ekipleri, saldırıyı gerçekleştiren Hüseyin Arslan’ın motosikletle kaçtıktan sonra Cengiz Topel Caddesi’nde aynı silahla kendisini başından vurarak intihar ettiği ve hayatını kaybettiği belirlendi.

Ekiplerin olaya ilişkin çalışmaları sürüyor.

Continue Reading

Genel

Kılıçdaroğlu’ndan İstinye’ye ziyaret

Published

on

blank

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Sarıyer İstinye’deki İspirliler Derneği’nde vatandaşlarla buluştu.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Sarıyer İstinye’de bulunan Erzurum İspirliler Derneği’nde mahallelilerle bir araya geldi. Kılıçdaroğlu’na CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç ve CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek de eşlik etti. Mahallede yoğun ilgiyle karşılanan Kılıçdaroğlu, yaptığı konuşmada ekonomiden, yaşam koşullarına dair ülkemizin içinde bulunduğu sıkıntılı süreçle ilgili önemli konulara değindi. Dernek yöneticilerinin sorularına da cevap veren Kılıçdaroğlu, onlara CHP’nin tüm bu sorunları nasıl çözeceğini de birçok çözüm yolu sunarak anlattı.

 

Continue Reading

Popüler

blank