Connect with us

Genel

Hasan Saim Öztürk: Geleceğin Türkiye’sinde hukuk devletinin yeniden organizasyonu

Published

on

blank

İnsanoğlunun topluluklar halinde yaşamaya başlamasıyla beraber giderek adalet ve düzen ihtiyacı olarak ortaya çıkan ve gereğinde güç kullanma yetkisini devrettiği DEVLET yapılanması, tarih boyunca muhtelif biçimlerde bu görevi ifa etmeye çalışmış ve günümüze kadar gelişerek Hukuk Devleti ya da hukukla bağlı devlet kavramına kavuşmuştur. DEVLET insanların kendi aralarındaki ilişkiyi ve devletle insan arasındaki ilişkiyi düzenlemekte kimi zaman başarılı olmuş kimi zamanlar da ondan beklentileri olan insan topluluklarını üzmüştür. Devletin gücünü elinde bulunduranların yetkilerini kullanma biçimi ve anlayışları yada keyfiliği toplumun mutlu ya da mutsuz olmasıylasonuçlanmıştır. Bu durumu yaşayan insan topluluklarının DEVLETİ ihtiyaçlara göre yeniden şekillendirdiğini devrimlerle ya da evrimle kendisini daha iyi yönetir hale getirdiğini tarihteki örneklerinden gözlemliyoruz.

***

Devlet organizasyonu içindeki güçler, yasama (Kanun yada kuralları koyma) yürütme (Konulan kuralları uygulayarak yönetme) ve Yargı (konulan kuralların devlet yada insanoğlu tarafından çiğnenmesi halinde, hakkın kime ait olduğunu saptama) olarak ortaya çıkmıştır. Kısacası gücü elinde bulunduran devlet, hem toplulukların organizasyonunda, hem de onların kendi aralarındaki ilişkilerin düzenlenmesinde bu fonksiyonlarıyla hep başrolü üstlenmiştir. Bir devlet organizasyonunda yasama yürütme ve yargının ihtiyaçların giderilmesinde ve adaletin tecellisindeki başarısı toplumun gelişmişliği ve hukukla bağlı devlet anlayışıyla ile doğru orantılı olmuştur. Nerede hukuk ve adalet varsa insanlar orada mutlu ve başarılı olmuştur.

***

Ülkemizde özellikle Nisan 2017 yılı Anayasa değişikliğinden sonra yeniden şekillenen yasama yürütme ve yargı ilişkileri yaklaşık dört yıldan beri süregelen uygulama sonunda hayli tartışılır olmuş, erkler arasındaki denge yürütme lehine ve diğerleri aleyhine bozulmuş ve Hukuk Devleti temelinde kurulmuş olan Anayasal düzen hak, hukuk ve adalet bağlamında aksamaya başlamış, yürütme denetlenemez olmuştur.

***

Özellikle Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yargının siyasi davalar konusunda verilen kararlarıyla uluslararası kuruluşlar ve uluslararası yargı organları önünde yapılan yargılamaların hak ihlalleriyle sonuçlanması, Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararların da bu durumu doğrulaması hukuk devletini ve yargısal faaliyetleri tartışılır hale getirmiştir. Uluslararası Mahkemeler ve Anayasa Mahkememizin kararlarında saptanan hak ihlallerinin  son Anayasa değişikliğinden sonra artması yargının yeniden ve hukuk devleti kriterleri ve siyasi otoriteden etkilenmeyen bir yargının inşası tartışmalarını beraberinde getirmiştir. Yasamanın özellikle denetim faaliyetlerindeki zafiyeti ve yönetime yön verme konusundaki etkisizliği de bunu gündeme getirmiş, kuvvetler ayrılığı ve hukukla bağlı olması gereken devlet organizasyonu ağır eleştiriler almıştır.

***

Batıdaki çağdaşımız ülkelerin yargı organizasyonlarına ve ülkemizde yapılan kamuoyu anketlerine bakıldığında hukuk ve adaletin güven kaybettiğini gözlemliyoruz. Ardı ardına gelen yargı paketleri maalesef çözüm olmaktan uzak kalıyor ve yenileri hazırlanıyor. Avrupa Konseyi Venedik Kriterleri ve Birleşmiş Milletler Bangolor Yargı etiği ilkeleri nazara alınarak yargı organizasyonumuzun, Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun ayrı ayrı siyasilerin içinde bulunmadığı, Hakimlerve Savcılar arasından liyakat ve kariyer esaslarına göre demokratik yöntemlerle seçilmesi, bütçe dahil tamamen bağımsız, siyasi otoriteden hiç etkilenmeyen kendi kendisini denetleyen, kusurları giderebilen bir yargı ve adalet sisteminin kurulması, gelecekte hukuk güvenliği olan çağdaş toplum çizgisine dönüşün en önemli adımı olmalıdır Bu  düşünce, günümüzde toplumun ekseriyeti tarafından kabul edilir hale gelmiştir. Türkiye Halkının(Türk Milletinin)Cumhuriyetin 100’üncü yılında Hukuk Devletini  ve Yargı Bağımsızlığını çağdaşları gibi fazlasıyla hakettiğini düşünüyorum.

Genel

Özgür Özel’den Başkan Genç’e teşekkür

Published

on

blank

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, TBMM’de yaptığı grup toplantısında, haftasonu açılışı yapılan Büyükdere Atatürk Fidanlığı için Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’e teşekkür etti.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, TBMM’de yaptığı grup toplantısında Pazar günü Sarıyer’de açılışını yaptığı Büyükdere Atatürk Fidanlığı’na değindi. Genel Başkan olarak yaptığı ilk açılışın önemine değinen Özel, bugüne kadar bu alanı koruyan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve yeşil alan olarak İstanbullulara kazandıran İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na teşekkür etti.

İMARA AÇMAYA DİRENEN ŞÜKRÜ GENÇ’E TEŞEKKÜR

Özgür Özel konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Pazar günü çok önemli bir binayı açtık. Sadece açarken eski dokusuna uygun olarak yapılmış o binaların içinde, kadınlarımız çalışma hayatı içinde olsun diye bir tane kreş, bir tane meslek edindirme kursu, İstanbul Vakfı’nın bursiyer öğrencilerinin gelip doğayla çiçekle iç içe olacakları alan, bir tarafı yeniden bahçıvanlık okulu. İnanılmaz güzel bir tesisti. Kurdelesini kestiğim ilk açılış olmasından büyük memnuniyet duydum. Oraya emek veren, geçmişten bu güne orayı imara açmaya direnen Belediye Başkanımız Şükrü Genç’e, meclis üyelerimize ve İstanbul’da yaptığı muhteşem işlerle İstanbulluların teveccühünü kazanan ve 31 Mart’ta rekor oyla yeniden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olacak olan Ekrem İmamoğlu’na bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

 

Continue Reading

Genel

Sarıyer Belediyesi ekipleri Sarıyerliler için seferber oldu

Published

on

blank

Sarıyer’de etkisini gösteren yoğun yağış ve fırtına sonrasında mazgallar taştı, çatılar uçtu ve ağaçlar devrildi.  Sarıyer Belediyesi ekipleri yağıştan etkilenen bölgelere hızla müdahalede bulunuyor.

Sarıyer Belediyesi ekipleri,  sabah saatlerinden itibaren etkisini gösteren sağanak yağış ve lodos sonrasında Sarıyerlilerin olumsuz etkilenmemesi için çalışmalarını sürdürüyor. Aşırı yağıştan dolayı caddelerde oluşan su birikintilerine müdahale eden Fen İşleri ekipleri, mazgalları da temizliyor. Park Bahçeler ekipleri ise fırtına nedeniyle devrilen ağaçları ve kırılan dalları kaldırıyor. Ekipler kriz masasından gelen ihbarları değerlendirerek, sorun yaşanan noktalara tek tek giderek çalışmalarına devam ediyor.

blank

 

Continue Reading

Genel

İbrahim Temur özel kalem bütçesini eleştirdi

Published

on

blank

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2024 yılı bütçesinin kabul edilmesinden sonra İBB’nin özel kalem bütçesi üzerinden Sarıyer Belediyesi ile ilgili değerlendirme yapan İYİ Parti Sarıyer İlçe Başkanı İbrahim Temur, “Nasıl oluyor da Sarıyer Belediyesinin Özel Kalem Bütçesi, koskoca İBB’nin Özel Kalem Bütçesinin 4 katından fazla oluyor?” diye sordu.

İBB’nin 2024 yılı bütçesinin açıklanmasının ardından İBB’nin özel kalem bütçesi üzerinden Sarıyer Belediyesi’nin özel kalem bütçesini eleştiren İYİ Parti Sarıyer İlçe Başkanı İbrahim Temur, “İstanbul Büyükşehir Belediyesinin 2024 bütçesi, İBB Meclisinde kabul edildi. Öncelikle İstanbul’umuz için hayırlı olsun. Sarıyer için dikkatinizi çekmek istediğim konu şu; İBB’nin 2024 Özel Kalem Bütçesi 13.157.000 TL Peki Sizce Sarıyer Belediyesinin 2024 Özel Kalem Bütçesi ne kadar? Sarıyer Belediyesinin 2024 Özel Kalem Bütçesi 54.871.000 TL. Nasıl oluyor da Sarıyer Belediyesinin Özel Kalem Bütçesi, koskoca İBB’nin Özel Kalem Bütçesinin 4 katından fazla oluyor? Sarıyer Belediye Başkanı ve bu bütçeye Sarıyer Meclisinde kabul oyu veren Meclis Üyeleri nasıl oluyor anlatın!” diyerek tepkisini ortaya koydu.

Continue Reading

Popüler