Connect with us

Siyaset

CHP ESKİ GENÇLİK KOLLAR GENEL BAŞKANI’NDAN CUMHURİYET YAZISI…

Published

on

blank

CHP’nin eski Gençlik Kolları Genel Başkanı Fatih Pala, sosyal medya hesabı üzerinden Cumhuriyet Gazetesi’ne yapılan operasyonları kaleme alarak,”Cumhuriyet Gazetesi’nin yazar ve çizerlerinin tutuklandığı operasyonun karşısında tüm muhalif kesimlerin birlikte karşı duruşu ikinci cumhuriyetçi, yetmez ama evetçi, mandacı kadroyu heveslendirmesin. ” dedi.

CHP’nin eski Gençlik Kolları Genel Başkanı Fatih Pala, sosyal medya hesabından son dönemlerde Cumhuriyet Gazetesi’ndeki yaşananlarla ilgili bir yazı yazdı.Pala, “Cumhuriyet Gazetesi’nin yazar ve çizerlerinin tutuklandığı operasyonun karşısında tüm muhalif kesimlerin birlikte karşı duruşu ikinci cumhuriyetçi, yetmez ama evetçi, mandacı kadroyu heveslendirmesin. Bu operasyonu fırsat bilip gazetenin köklerini ve hukukunu savunan Alev Coşkun ve Mustafa Balbay’ı günah keçisi yapmanıza müsaade etmeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

İşte Fatih Pala’nın “O Kadar Kolay Değil!” başlıklı büyük beğeni alan o yazısı:

Cumhuriyet Gazetesi’nin yazar ve çizerlerinin tutuklandığı operasyonun karşısında tüm muhalif kesimlerin birlikte karşı duruşu ikinci cumhuriyetçi, yetmez ama evetçi, mandacı kadroyu heveslendirmesin. Bu operasyonu fırsat bilip gazetenin köklerini ve hukukunu savunan Alev Coşkun ve Mustafa Balbay’ı günah keçisi yapmanıza müsaade etmeyeceğiz.

Öncelikle süreci hep birlikte hatırlayalım;

Cumhuriyet Vakfı’nın, 02 Nisan 2013 tarihli toplantısı ile başlıyoruz. Yönetim Kurulu üyesi Aydın Aybay’ın vefatı nedeniyle yerine yeni bir üye seçimi yapılacak. Toplantıda, 11 yönetim kurulu üyesinden 9’u hazır bulunuyor. Mustafa Balbay cezaevinde, İnan Kıraç da yurt dışında olduğu için toplantıya katılamıyor. Bu iki yönetim kurulu üyesi mazeretleri gereği oylarını kapalı zarf içinde toplantıya sunuyorlar.

İşte dananın kuyruğu da burada kopuyor. Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Erinç, kapalı zarf ile gelen oylardan Mustafa Balbay’a ait olanını kabul ederken, İnan Kıraç’ın oyunu kabul etmiyor. Oylama, 5’e 5 çıkıyor. Ve Başkan Orhan Erinç’in oy verdiği Önder Çelik, Yönetim Kurulu üyesi seçiliyor. Alev Coşkun, Mustafa Balbay, Mustafa Pamukoğlu ve Şevket Tokuş’un ilk itirazları işte bu seçime.

İkinci itiraz, 18 Şubat 2014’de yapılan toplantıya. 11 kişilik yönetim kurulu 6 kişi ile toplanıyor. Toplantıya gelmeyen 5 üyeyi ihraç edip yerlerine 5 yeni üye seçiyor.

Gerçekten çok demokratik değil mi?

Yukarıdaki süreç Cumhuriyet Vakfı’nın ve Cumhuriyet Gazetesi’nin çizgisinden çıkarılıp bambaşka bir zihniyete evirilmesindeki önemli dönemeçtir.

Şimdi gelelim Cumhuriyet operasyonunun tüm sorumluluğu üzerlerine yıkılmaya çalışılan Alev Coşkun, Mustafa Balbay, Şevket Tokuş ve Mustafa Pamukoğlu’na…

Cumhuriyet gazetesini adeta istila eden ve gazeteyi köklerinden uzaklaştıran bu grup, hep bir ağızdan “beğendiniz mi yaptığınızı, sizin yüzünüzden soruşturma başladı” algısını yayıyor. Gördükleri bir hukuksuzluğu yargıya taşımış insanlara bu nasıl söylenebilir? Ne yapmaları bekleniyordu? Aman hükümet bunu kullanır bu hukuksuzluğu görmezden gelelim mi deselerdi? Ahlakı, “iki kadın memesi için vatanı satarım” derecesine kadar uzanan bu yapının adetidir hukuksuzlukları ve zulümleri işlerine geldiği gibi görmezden gelmek.

Ergenekon ile başlayan soruşturmalar dizisinin, Gülenist terör örgütünün kumpası çıkması sonrası takındıkları pişkin tavır bunun kanıtıdır. Eğer bir suçlu aranıyorsa vakıf ve gazete, yaptıkları hukuksuz istilaya bakmalıdırlar. Cumhuriyet Gazetesi’nin temel çizgisinin temsilcisi bu insanlar sizlerin ortalıkta kolayca harcayacağı figürler değildir. Buna ne sizin kalibreniz yeter, ne de bu çizgiye sadakatle bağlı milyonlar müsaade eder.

Alev Coşkun ve Mustafa Balbay üzerinde yoğunlaşan eleştirilere bir bakalım;

Aydın Engin, kendisiyle 15 Kasım 2016 tarihinde yapılan röportajda şöyle diyor: “Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün yapılan seçimlerin yasal olduğuna dair bir raporu var”. Ya yasalara uygun olmadığına dair 3 rapor ne olacak? Yetmez ama evet kurnazlığı ile saklıyor Aydın Engin bu raporları.

Aynı röportajda “Kanıtlayamam ama Cumhurbaşkanı’na imzasız mektubu Alev Coşkun’un yazdığına eminiz” diyor.

Aslında şaşırtmıyor Aydın Engin. Türkiye Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un terör örgütü kurduğuna emin olduğu gibi emin!

Ve devam ediyor, “Alev Coşkunlar yönetimde olsa gazete milliyetçi olurdu” diye. İşte solumsu bu yapının her fırsatta başvurduğu taşra uyanıklığı: Atatürk milliyetçilerini bir laf oyunu ile faşist diye damgalamak. Aydın Engin yanılan değil, yanıltandır. O nedenle bilmediğini değil, sinsice yanılttığını görmemiz gerekiyor.

Bu açıklamalardan sonra sahneye Yalçın Doğan çıkıyor.

Yeni T24, eski Hürriyet yazarı Ağabeyimiz, Hürriyet gazetesinde hak arama hürriyetini unutmuş olacak ki, “Alev Coşkun, Mustafa Balbay şimdi mutlu musunuz” başlıklı bir yazı kaleme alıyor.

Aydın Engin ile aynı uyanıklığı yapan Doğan, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne yapılan şikâyete hak veren bilirkişi raporlarını görmezden gelip, “yasaya uygundur ve usulsüz değildir” diyen tek bir rapordan bahsediyor.

Coşkun ve Balbay’a, “Dava açarak iktidara fırsat yarattınız” diyerek de bu isimleri Cumhuriyet operasyonunun sorumlusu olarak ilan ediyor.

Gülmemek elde değil!

Kırk yıllık bir yazarın mantığına bakar mısınız? Bizleri hukuksuzluğu yapanları değil, düzeltilmesi için hakkını arayanları suçlamaya sevk ediyor. Bu pespayeliğe ses çıkaracağız, gerçeği haykıracağız!

Son salvolar Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Erinç’ten;

Gazete’nin eski imtiyaz sahibi Berin Nadi’nin anmasında yaptığı açıklamaların, birçok Cumhuriyet okurunu derinden yaraladığına inanıyorum. İtiraza konu olan toplantının başkanı olarak yaptığı cinliğin hesabını vermeden, bel atı saldırının nadide örneklerinden birisini sergiliyor.

Erinç konuşmasında, Alev Coşkun’un aldığı maaşa, Mustafa Balbay’ın Ankara temsilcisi olarak kullandığı arabanın yakıtına kadar giriyor. Bu isimleri para düşkünü ve amaçları için Cumhuriyeti kullanan insanlar olarak zihnimize yerleştirmeye çalışıyor.

Çok yazık! İnsan, babaları Silivri zindanındayken baskı ile okullarından ayrılmak zorunda bırakılan Balbay’ın çocuklarından utanır.

Ve, “Şevket Tokuş’un masrafları fazla geldi o yüzden yönetimden çıkardık” diyor Erinç. Üstelik Berin Nadi’nin huzurunda. O’nun noter kanalı ile bağışladığı evi, İzmir ve Ankara bürolarını satmış, tüketmiş bir yapının başkanı olarak!

Cumhuriyet Gazetesi’ne yönelik yürütülen baskı amaçlı operasyonları yaptığınız usulsüzlükleri örtbas etmek için kullanmanıza izin vermeyeceğiz.

Bu operasyona karşı duruşumuz, tutuklanan yazar ve çizerlere sonuna kadar sahip çıkmamız sizlerin yanlışlarınızı görmemize engel olmayacak.

O kadar kolay değil!

Coşkun ve Balbay’ın çizgisi bizlere Nadi’nin, Mumcu’nun, Kışlalı’nın, Selçuk’un emaneti.

Fütursuz saldırılarınızı bertaraf edeceğiz!

Click to comment

Bir Cevap Yazın

Genel

Sarıyer’de 19 Eylül Gaziler Günü kutlandı

Published

on

blank

19 Eylül Gaziler Günü, Sarıyer Atatürk Anıtı önüne çelenk bırakarak kutlandı. Törenin ardından gaziler, Sarıyer Kaymakamı Mehmet Özer ve Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ile çay içerek sohbet etti.

Destansı mücadelelerden biri olan Sakarya Meydan Muharebesi sonrasında, 19 Eylül 1921’de, Gazi Meclisimiz tarafından Mustafa Kemal Atatürk’e “Gazi”lik unvanı ve “Mareşallik” rütbesi verilmiş ve bu tarihe atfen her yıl, 19 Eylül Gaziler Günü olarak kutlanmıştır. Bu anlamlı günde de, Sarıyer Atatürk Anıtı önünde her yıl olduğu gibi bu yıl da tören düzenlendi. Törene, başta Sarıyerli gaziler olmak üzere, Sarıyer Kaymakamı Mehmet Özer, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç, İYİ Parti Sarıyer İlçe Başkanı Mustafa Yazıcı, siyasi partilerin temsilcileri, meclis üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katılım sağladı.

blank

ADD SARIYER’DEN MESAJ

19 Eylül Gaziler Günü olması sebebiyle günün anlam ve önemine vurgu yaparak paylaşımda bulunan Atatürkçü Düşünce Derneği Sarıyer Şubesi, Mustafa Kemal’in 19 Eylül 1921 günü Sakarya Meydan Savaşı’nda yaralandığı günü Gaziler Günü olarak anıyoruz. Tüm Gazilerin gününü kutlarız.” ifadelerine yer verdi. Saygı duruşuyla başlayan ve  İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden törenin ardından gaziler, Sarıyer Kaymakamı Mehmet Özer, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç ile çay içerek sohbet ettiler.

blank

Continue Reading

Genel

Sarıyer’e Almanya’dan kardeş ziyaret

Published

on

blank

Sarıyer Beledyesi’nin yaklaşık dokuz yıl önce kardeş şehir protokolü imzaladığı Almanya Aachen’ın Belediye Başkanı Sibylle Keupen ve beraberindeki heyet Sarıyer’i ziyaret etti. Belediye Başkanı Şükrü Genç’in ev sahipliğinde bir dizi ziyarette bulunan misafirler, 17 Ağustos depreminin ardından Aachen halkının topladığı yardımlar ile Sarıyer’de ilk yardım eğitimi verilen 100 kadına afet çantası dağıttı.

Sarıyer’in kardeş şehri Almanya Aachen Belediye Başkanı Sibylle Keupen ve beraberindeki heyet hem ilçemizi yakından tanımak hem de yapılan çalışmaları yerinde incelemek için Sarıyer’e geldi. Aralarında; Aachen Merkez Belediyesi Başkanı Achim Ferrari, Aachen Belediye Başkan Yardımcısı Hilde Scheidt, Aachen Belediyesi İdari Bölüm Amiri Dana Duikers, Eurotürk Alman – Türk Toplumu Derneği Başkanı ReinerBertrand ve yönetimi ile Aachen – Sarıyer Kardeş Şehir Derneği(ASPA) Derneği Başkanı Nurhan Karacak ve yönetiminin de bulunduğu heyet Sarıyer’in farklı mahallelerini ziyaret ederek özelikle eğitim ve kadınlara yönelik yapılan çalışmaları yerinde inceledi.Ziyarette, Aachen halkının afet durumlarında kullanılması için topladığı yardım ile ilçede yaşayan ve ilkyardım eğitimi verilen 100 kadına afet çantası dağıtıldı. BKSM’de düzenlenen törende konuşan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “İki yerel yönetim Sarıyer ile Aachen’ın arasında kurulan dostluk köprüsünün temelleri “önce yaşam” ilkesine olan inancın üstünde yükselmeye devam edecektir” dedi.

KADINLARDAN EL EMEĞİ HEDİYELER

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in ağırladığı konukların ilk durağı Sarıyer Akademi oldu. Burada kurum koordinatörü Sami Görey’den verilen eğitim hakkında bilgi alan heyet, ders gören öğrencileri sınıflarında ziyaret etti. Misafirlerin ikinci durağı ise Zekeriyaköy ve Gümüşdere’ydi. Sarıyer ve Çevresi Girişimci Kadın Kooperatifi, Sarıyer Tarım Kooperatifi, Zekeriyaköy Kurs Merkezi ve Gümüşdere’de seraları ziyaret eden Keupen ve ekibi yoğun bir ilgiyle karşılandı. Kadınlar Keupen’e kendi ürettikleri tarhana ve el emeği ürünleri hediye etti. Buradan rotayı Rumeli Kavağı’na çeviren heyet beş yaşından beri balıkçılık yapan Necla Yazıcı ve midyecilik yapan Filiz Tanka’nın misafiri oldu. Rumeli Feneri’nde meramet (ağ tamiri) yapan Nimet Demir ile de görüştükten sonra Kuş Gözlem Evi’ni ziyaret etti. Gün BKSM’de kadınlara afet çantası dağıtılmasının ardından son buldu.

AACHEN HALKINDAN 100 KADINA AFET ÇANTASI

Törende konuşan Eurotürk Başkanı Reiner Bertrand, “ Her şey Ağustos 1999’da başladı. Korkunç bir deprem 20.000 kişinin ölümüne sebep oldu. Çok daha fazla insan yaralandı ve çok fazla bin yerle bir oldu. Bir gecede hayatlar yok oldu. Şanslıyız ki, bu duruma düşen insanların acısı Avrupa’da, Almanya’da ve Aachen’da duyuldu. Kuzey Ren-Vestfalya’nın o zamanki Aachen’lı Başbakanı Armin Laschet, Aachen’da okumuş olan büyük işadamı Kemal Şahin, o zamanın Türkiye Fahri Konsolosu Hans-Josef Thouet ve derneğim Eurotürk bir araya gelip bağış kampanyası başlattı. Bu parayla Çorlu’ya yakın olan Velimeşe’de 12 ailelik bir apartman inşa ettik. Bu şekilde bu kampanya tamamlanmış oldu.Sonradan giderler veya tamir işleri olması ihtimalini gözeterek arta kalan 17bin Euro’yu elimizde tuttuk. Şanslıyız ki, bu parayı kullanmamız gerekmedi ve başka bir kullanım alanı aramaya başladık. Bu süre zarfında kurulmuş olan Aachen-Sarıyer kardeş şehir ilişkimiz bunu için uygun olabilirdi. Önerilerden ikisi çok hoşumuza gitmişti. Bir seçenekte 5000 Euro değerinde 100 tane deprem-ilk yardım çantası sağlama durumu vardı. Bu çantalar sel, yangın, ve deprem gibi tehlikelerle başa çıkmak için verilen bir kursu tamamlayan kadınlara armağan edilecekti” dedi. Konuşmanın ardından heyet 17 bin Euro’luk  temsili çeki Sarıyer Belediye Bakanı Şükrü Genç’e teslim etti.

ÖNCE YAŞAM

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Kardeş kentimiz Aachen Belediye Başkanı Sayın Sibylle Keupen ve değerli Aachen heyetinin ilçemize yaptığı ziyaret dolayısıyla düzenlediğimiz davete hoş geldiniz” diyerek başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü; “Önce Siyaset, önce kimlik, önce inanç ya da dil gibi farklılık çağrıştırabilecek kavramlar yerine her alanda “önce yaşam” diyen yönetimlere ihtiyaç var. İşte bu noktada da birebir yaşamın içerisinde olan yerel yönetimler yadsınamaz güce sahiptir.İki yerel yönetim Sarıyer ile Aachen’ın arasında kurulan dostluk köprüsünün temelleri “önce yaşam” a olan inancın üstünde yükselmeye devam edecektir. Sayın Başkan ve ekibinin yerel yönetime bakış açısına baktığınızda Sarıyer’de uzun yıllardır uyguladığımız yerel yönetim anlayışına çok benzer ilkelere dayandığını görüyoruz.

YENİ İŞ BİRLİKLERİNİN BAŞLANGICI

Yaşamın içerisinde mutluluk kadar acılar, yaşanan felaketler var. 1999 Marmara depreminden etkilenerek, hem bir önlem hem de farkındalık oluşturmak adına kardeş kent Sarıyer’e destek gönderen bütün Aachen halkına şahsım ve Sarıyerliler adına çok teşekkür ediyorum. Afet eğitimi almış kadınlarımıza dağıtılacak afet çantası, ilçe öğrencilerimiz için de hazırlanarak yıl içerisinde verilecek eğitimler sonrasında kendilerine dağıtılacak. Sayın Başkanın ve heyetinin gerçekleştirdiği bu ziyaret yeni iş birliklerimiz için başlangıç olacaktır. Sarıyer ve Aachen’ın kardeş kent olması, çalışmaların yürütülmesi ve bu ziyaretin gerçekleşmesinde emeği geçen Eurotürk Başkanı Sevgili Reiner ve yönetimi ile Aachen – Sarıyer Kardeş Şehir Derneği Başkanı sevgili Nurhan’a ve yönetimine teşekkür ediyorum.”

BU ZİYARETLER DÜNAYAYI BİRBİRİNE BAĞLIYOR

Aachen Belediye Başkanı Sibylle Keupen ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Son yıllarda, şehirlerimiz arasındaki bu güçlü ve sıcak bağların gelişmesine önemli katkı sağladınız. Dünyayı birbirine bağlayan tam da insanlar arasındaki bu doğrudan temaslardır. Bunu sürdürmek ve güçlendirmek, bu sıkıntılı zamanlarda her zamankinden daha önemlidir. Bizim kardeş şehir olmamız da böyle başladı.Euroturk Şükrü Genç’i Aachen’e davet etti. Kardeş şehri fikri kıvılcımlandı ve giderek netleşti: Şükrü Genç ve Sarıyer’in Aachen’ın Türkiye’ye bağlantısı olması gerekiyordu. 19 Şubat 2013 tarihinde, Aachen Kardeş Şehir derneğinin açılış toplantısı gerçekleşti. Ve 22 Haziran 2013’te, kardeş şehir ilişkisi resmi olarak Aachen’in tarihi belediye binasının taç giyme salonunda başlatıldı. Aynı şekilde Sarıyer’de Tarabya Oteli’nde çok sayıda Aachen’linin de katıldığı bir kuruluş töreni ve kutlaması düzenlendi. Ardından Aachen ve Sarıyer’de çok sayıda karşılaşma yaşandı. Aachen ve Sarıyer’deki üniversiteler arası değişim, okullar arası bağlantılar, vatandaşların karşılıklı ziyaretleri, öğrenci değişimi… Sonra maalesef Covid-19 geldi.

PROJELERİNİZ İLHAM VERİCİ

Bugün Sarıyer ve Aachen şehirlerimiz arasındaki iyi ilişkileri tekrardan başlatıyoruz. Kardeş şehir ilişkimizin 10. yıl dönümünü planlamaktan mutluluk duyduğumuz bu davet için çok teşekkür ederiz. Özellikle kültür, iş ve bilim alanlarından insanları bir araya getirerek şehirlerimizin ve ülkelerimizin geleceği için ortak fikirler üretmek benim için çok önemli. Böylece toprağa ekilen ve şimdi güçlü bir bitkiye dönüşen tohum meyve vermeye ve Avrupa’ya barış getirmeye devam ediyor. Sevgili Şükrü Genç, bugün sizlerle yapabildiğim görüşmeler bende büyük bir beklenti uyandırdı. Şehrinizde bugün ziyaret etmeme ve bilgi almama izin verilen projeler çok ilham vericiydi ve bunun için çok teşekkür ederim. Bunlar arasında daha sonraki temaslarımız için birçok yeni başlangıç ​​noktası olduğundan eminim.”

SİBYLLE KEUPEN KİMDİR?

Uzun yıllar Aachen’de kadın çalışmaları, oyuncu, tiyatro öğretmenliği yaptı. 1997’de gençlik sanat okulunu kurdu. Burada kültürel eğitimde yenilikçi kavram ve projelerin geliştirilmesinden, yaygınlaştırılmasından sorumluydu. Aachen piskoposluğunda çocuk koruma çalışmaları alanında danışmanlık yaptı. 2020 yerel seçimlerinde Bündnis 90/DieGrünen partisi tarafından belediye başkanlığına aday gösterildi. 27 Eylül 2020’deki ikinci tur seçimlerinde partisiz aday olarak oyların %67,37’sini alarak belediye başkanlığına seçildi. Keupen, Aachen şehri tarihinde bu pozisyona seçilen ilk kadın ve federal meclis üyesiydi unvanını taşıyor.

Continue Reading

Genel

Aachen’den Sarıyer’e kardeş ziyaret

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi’nin kardeş şehri Almanya’nın Aachen Belediye Başkanı Sibylle Keupen ve beraberindeki heyet hem ilçemizi yakından tanımak hem de yapılan çalışmaları yerinde incelemek için Sarıyer’e geliyor.

Aachen Belediye Başkanı Sibylle Keupen ve beraberindeki heyet Sarıyer’e ziyarete geliyor. İki gün boyunca sürecek ziyarette heyet, Sarıyer’in çeşitli noktalarını dolaşacak. Aachen halkı tarafından afet durumlarında kullanılmak için toplanan yardım ile cumartesi günü saat 18.00’da düzenlenecek programda daha önce ilkyardım eğitimi verilen 100 kadına ilkyardım çantası dağılacak.

PROGRAM:

17 Eylül Cumartesi

18.00 – Kokteyl ve program – Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi (BKSM)

SİBYLLE KEUPEN KİMDİR?

Uzun yıllar Aachen’de kadın çalışmaları, oyuncu, tiyatro öğretmenliği yaptı. 1997’de gençlik sanat okulunu kurdu. Burada kültürel eğitimde yenilikçi kavram ve projelerin geliştirilmesinden, yaygınlaştırılmasından sorumluydu. Aachen piskoposluğunda çocuk koruma çalışmaları alanında danışmanlık yaptı. 2020 yerel seçimlerinde Bündnis 90/Die Grünen partisi tarafından belediye başkanlığına aday gösterildi. 27 Eylül 2020’deki ikinci tur seçimlerinde partisiz aday olarak oyların %67,37’sini alarak belediye başkanlığına seçildi. Keupen, Aachen şehri tarihinde bu pozisyona seçilen ilk kadın ve federal meclis üyesi unvanını taşıyor.

Continue Reading

Popüler

blank