Connect with us

Siyaset

CHP İSTANBUL İL GENÇLİK ÖRGÜTÜ BAŞKAN YARDIMCISI MUHAMMET ACAR YENİ YAZISI “GEÇMİŞTEN GELECEĞE CHP” İLE ARTIK SARIYER SON BASKI’DA

Published

on

blank

“Uçurum kenarında yıkık bir ülke…Türlü düşmanlarla kanlı boğuşmalar…Ondan sonra, içerde ve dışarda saygı ile tanınan yeni vatan, yeni sosyete, yeni devlet…Ve bunları başarmak için arasız devrimler…İşte Türk Genel Devrimi’nin kısa bir diyemi…” diye bahsediyor Mustafa Kemal Atatürk.

Bu tanım aslında sadece Türkiye Cumhuriyeti’nin değil, Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük iki eserinden biri olarak gördüğü Cumhuriyet Halk Partisi’nin de nasıl bir ruhla kurulduğunu; Kemalist düşüncenin neleri nasıl başardığını da bir nebze açıklıyor.

29 Ekim 1923’ten 29 Temmuz 1965’e kadar Kemalizm’le kalmış; 1970’lere kadar “ortanın solu neresi?” sorusunun cevabını bulmaya çalışmış, 1999’a kadar sosyal demokrasi ile yol almaya çalışmış ve son olarak 2010’dan bu yana da özgürlükçü sol-tam demokrasi arasında rüzgarla savrulmaya alıştırılmış Cumhuriyet Halk Partisi’nin geleceğini kuşkusuz hepimiz merak ediyoruz.

Atatürk sonrasında İkinci Dünya Savaşı’na dahil olmamayı başaran İsmet İnönü’den, Kıbrıs Barış Harekatı’nı gerçekleştirerek EOKA terörüne son veren Bülent Ecevit’e; 1980 darbesi sonrasında kapatılan CHP’nin 1992’de Deniz Baykal ile yeniden kurulmasından, 2010’dan bugüne Kemal Kılıçdaroğlu’nun izlediği sakin ve anlaşılmaz politikalarına kadar gelindi.

İsmet İnönü “ortanın solu” dedi, “ortanın solu, Moskova yolu!” denildi.Normal şartarda Türkiye’ye uymayacak olan ve 1994’te de “Sosyal demokratlar, sermaye sınıfının yanında değil ama karşısında da değildirler.Sosyal demokratlar, kapitalist rejimlerde bu iki sınıfın uzlaşma köprüsü konumundadır.”** şeklinde tanımlanan sosyal demokrasiyi “ne ezilen ne ezen, insanca hakça bir düzen!” ve “toprak işleyenin, su kullananın!” gibi sloganlarla tanıtan ve uygulayan Bülent Ecevit 1977 seçimlerinin galibi oldu ve başarıyı yakaladı.1980 sonrası 1992’de partiyi yeniden açan Deniz Baykal, Kemalizm’e bağlı kalmasına rağmen etkili politikalar üretememesinin sonucunda 1999 seçimlerini %22 ile Bülent Ecevit’in DSP’sine kazandıran isim oldu.Son olarak Kemal Kılıçdaroğlu dönemi ise, “Kemalist devrim ve toprak reformu”ndan gelip “Yenikapı Ruhu”na kadar giden uzun ince bir yol olarak karşımızda duruyor.

Aslında büyük resim de karşımızda çok net olarak duruyor.

Bütün sorunun aslında Kemalizm’den uzaklaşmadan izlenecek emek yanlısı politikalarla çözülebileceği, kısa ve net birkaç tespit ile görülebiliyor.

Günümüzde ne tek başına Kemalizm, ne de tek başına emek yanlısı söylem ve politikalar yeterli değildir.Türkiye’de insanlarımız geçim sıkıntısı çekerken, bizler gidip kimseye devrimcilik yapamayız.Bizim milyonlarca gencimiz işsizken, bizler gidip laikliği sadece salonlarda kendi kendimize bağırıp durmakla hiçbir problemi çözemeyiz.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Kemalizm’e yönelişi de başlı başına bir çözüm olmayacaktır şüphesiz.Zira Kemalist düşüncenin de somut politikalardan yoksun olduğunda başarısızlığa uğrayabileceğini, Deniz Baykal örneği ile net bir şekilde görmüş olduk.Bugüne kadar somut Kemalist politikalar üretme konusunda; ne parti bu temelde taş üstüne taş koymuştur, ne de başkasının koymasına izin vermiştir.***Artık Cumhuriyet Halk Partisi’nin bu tür çıkmazlardan bir an önce sıyrılıp, donanımlı kadrolar öncülüğünde önüne Altı Ok rehberliğinde somut politikalar koyması gerekmektedir.

Ve en önemlisi de; Cumhuriyet Halk Partisi’nin genel başkanı, Türkiye Cumhuriyeti tam bağımsızlığından yoksun bir durumdayken dördüncü devrim hedefini, 29 Ekim 2016 günü “tam demokrasi” olarak açıklayamaz, açıklamamalıdır.

Ne Cumhuriyet Halk Partisi’nin bu tür boş maceralara atılacak vakti vardır, ne de Cumhuriyet Halk Partisi bu sorumsuzlukta bir partidir.Tam bağımsızlık olmadan gelecek olan tam demokrasinin kimlere ve neye hizmet edeceğini bizler çok iyi biliyoruz!

Ülkemizin çıkmaz sokaklara sokulmak istendiği şu zor günlerde çözümü Kemalizm’den ve Altı Ok’tan başka bir yerde aramak hatasına bir kez daha düşülürse; bu kez ne içerisinde barınabileceğimiz bir Cumhuriyet Halk Partisi, ne de üzerinde özgürce yaşayabileceğimiz bir Türkiye Cumhuriyeti kalmayacak.

Tüm ilgililerin kulağına gitmesi ve herkesin üzerine düşeni bir an önce yapması umuduyla..

Muhammet Acar

Kaynakça: * : Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri, 1. Cilt, Sayfa 330. ** : Sosyaldemokrat Halkçı Parti, Parti İçi Eğitim Semineri 5. Kitap(1994), Sayfa 59. *** : Kemalist Devrim İdeolojisi, Emin Türk Eliçin, Sayfa 23.

 

Click to comment

Bir Cevap Yazın

Genel

Yalınkılıç’tan vekillik için istifa hamlesi

Published

on

blank

CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç’ın, Haziran 2023’te yapılacak genel seçimlerde İstanbul 1. Bölgeden Milletvekili Adayı olmak için ilçe başkanlığı görevinden istifa edeceği iddia edildi.

CHP’de 2023 seçim hazırlıkları sürüyor. Bu kapsamda tüm il ve ilçe teşkilatlarına Genel Sekreter Selin Sayek Böke ve Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı imzasıyla yazı gönderildi. Yazıda milletvekili aday adaylığı için partideki görevlerinden istifa etmesi gerekenler sıralandı. İl başkanları, il yönetim kurulu üyeleri, ilçe başkanları, ilçe yönetim kurulu üyeleri, belde başkanları ve belde yönetim kurulu üyelerinden aday adayı olacakların 5-26 Aralık tarihlerinde istifa dilekçelerini CHP Genel Sekreterliği’ne sunmaları talep edildi. Yazıda ayrıca görevinden istifa edenlerin yerine geçecek isimlerin atamasının yalnızca Genel Merkez’in bilgisi dahilinde yapılabileceğinin altı çizildi.

YALINKILIÇ VEKİLLİĞE HAZIRLANIYOR

İl ve ilçe başkanlarına milletvekilliği adaylığı için istifa etme süresinin başlamasıyla birlikte CHP kulislerinde de hareketlilik başladı. İstanbul’da bazı ilçe başkanlarının milletvekili aday adayı olabilmek için görevlerinden istifa edeceği konuşulurken, Sarıyer kulislerinden de önemli bir iddia geldi ve CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç’ın önümüzdeki günlerde istifa edip, milletvekili aday adayı olacağı söylendi. Sarıyer’in aslen Tuzlalı olan siyasetçisi Yalınkılıç’ın bir süredir İstanbul 1. Bölgeden Milletvekili adayı olmak için temaslarda bulunduğu konuşuluyor.

SARIYER’İN SON 10 YILLIK SİYASETİNDE AKTİF ROL ALDI

Sevim Yalınkılıç, CHP Sarıyer’in son 10 yıllık siyasetinde önemli bir aktif rol aldı. Yalınkılıç, CHP Sarıyer’de daha önce Kadın Kolları Başkan Adayı olmuş; ancak seçimi kazanamamıştı. Ardından 2014 yılındaki eğilim yoklamasından birinci çıkmayı başaran Yalınkılıç, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde CHP’nin Sarıyer Belediyesi ve İBB Meclis Üyesi olarak seçilmişti. Aralık 2017’den bu yana ise 5 yıldır CHP Sarıyer İlçe Başkanlığı görevini yürütüyor.

YALINKILIÇ İSTİFA EDERSE YERİNE KİM GELECEK?

CHP Sarıyer’de ilçe başkanı Sevim Yalınkılıç’ın milletvekilliği için istifa edeceği iddiasının ardından, yerine gelecek ilçe başkanının kim olacağı konusu da Sarıyer kulislerinin en çok konuşulan konuları arasında yer alıyor. Yalınkılıç istifa ederse yeni başkanın yönetimden mi, yoksa atama yöntemi ile mi seçileceği soruları sorulurken, Genel Merkez’in gönderdiği yazıya göre değerlendirildiğinde atama yöntemi ihtimalinin daha güçlü olduğu ifade ediliyor.

Continue Reading

Genel

Erhan Vergili yetim ve öksüzlerin yüzünü güldürüyor

Published

on

blank

İşadamı Erhan Vergili tarafından başlatılan ve hayırseverlerin katkılarıyla yapılan yetim-öksüz çocuklara bot ve mont yardımı başladı. Yardımla ilgili konuşan Vergili, “Genel Başkanım Sayın Ahmet Davutoğlu hayata geçirdiğimiz projelerimizin fikir babasıdır” dedi.

Gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projeleriyle adından sıkça söz ettiren hayırsever işadamı Erhan Vergili, hayırseverlerin de katkılarıyla bu kez yetim ve öksüz ilkokul ile ortaokul öğrencilerinin yüzünü güldürdü. Alınan bilgilere göre, mont ve bot dağıtımı önümüzdeki günlerde de devam edecek.

“Verdiğimiz sözleri yerine getiriyoruz”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Erhan Vergili, “Gelecek Partisi Sarıyer İlçe Başkanı olduğum dönemde verdiğim söz üzerine yetim ve öksüz öğrencilere bot ile montların dağıtımına başladık. Her ne kadar görevden ayrılsam da verdiğimiz sözleri yerine getiriyoruz. İçerisinde bulunduğumuz zorlu şartlarda yavrularının ihtiyaçlarına cevap vermekte zorlanan ailelerimize bir nebze nefes olup, çocuklarımızın yüzünü güldürüyoruz. Bu hayra vesile olan tüm hayırseverlere teşekkür ediyorum. Bizim burada yaptığımız yardım siyaset üstüdür. Her bir hayırseverimizin siyasi düşüncesi farklı olabilir. Fakat mevzu vatandaşa hizmet, çocukları mutlu etmek olunca farklılıklarımızı bir kenara bıraktık, ortak bir paydada buluştuk. Bot ve mont yardımlarının yanı sıra Sarıyerli çocuklara önümüzdeki süreçte önemli sürprizlerimiz de olacak. Ailelerimizin şahsi sosyal medya hesaplarımı ve Beklenen Geliyor Sarıyer isimli sosyal medya gruplarımızı takip etmelerini rica ediyorum. Genel Başkanım Sayın Ahmet Davutoğlu hayata geçirdiğimiz projelerimizin fikir babasıdır. Bundan sonra yapacağımız projelerde de kendisinden ilham almaya devam edeceğiz. Ben ve arkadaşlarım Ahmet Davutoğlu’nun bize gösterdiği yolda, belirlediği hedefte, çizdiği yol haritasında yorulmadan yürümeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Continue Reading

Genel

Vergili’den Sarıyer Belediyesi’ne dikkat çeken öneri

Published

on

blank

Geçtiğimiz günlerde ihtiyaç sahibi öğrencilere 1 öğün ücretsiz yemek verilmesi konusunda Sarıyer Belediyesi’ne çağrıda bulunan Gelecek Partisi Sarıyer eski İlçe Başkanı Erhan Vergili’den yine dikkat çeken bir öneri geldi.

Deneyimli siyasetçi Erhan Vergili, hastalığı nedeniyle hijyenik ortam ve temiz havaya ihtiyaç duyan kemoterapi gören vatandaşlar için Sarıyer’deki orman bölgelerinde tedavi süresi boyunca konaklama imkanının sunulması gerektiğini ifade etti. Bu konuda karavan veya bungalov tarzı barınma imkanının sağlanabileceğini belirten Vergili, Sağlık Bakanlığı’nı, Tarım ve Orman Bakanlığı’nı ve Sarıyer Belediyesi’ni göreve çağırdı.

İstanbul’da en fazla orman bölgesi olan ilçelerden bir tanesiyiz

İlgili proje için kurum ve kuruluşların işbirliğiyle çalışabileceklerini söyleyen Vergili, “Kemoterapi gören vatandaşlarımız için kalabalık ortamdan uzaklaşma ve temiz hava çok önemli. Sarıyer de deniz ilçesi olmasının yanı sıra aynı zamanda bir orman ilçesidir. İstanbul’da en fazla orman bölgesi olan ilçelerden bir tanesiyiz. Fakat ne yazık ki bu durumu avantaja çeviremiyoruz. Sağlık Bakanlığı’nı, Tarım ve Orman Bakanlığı’nı ve Sarıyer Belediyesi’ni göreve çağırıyorum. İlçemizdeki uygun bir ormanlık alana kemoterapi gören vatandaşlarımız için tedavi süresi boyunca konaklama imkanı sunulmalı. Bununla ilgili hukuki ve bürokratik çalışmalar devletimizin kurumlarının işbirliğiyle yapılabilir. Sonuçta bu kuralları bir insan yazıyor. Dolayısıyla vatandaşımızın lehine olan bir konu için değiştirilebilir. Tabi her konuda olduğu gibi bu konuda da suiistimallere geçit verilmemeli. Bu konuda yapılacak bir çalışma sadece Sarıyer ile sınırlı kalmamalı. Ülkemizin dört bir yanında bu proje hayata geçirilebilir” diye konuştu.

Continue Reading

Popüler

blank