Connect with us

Siyaset

CHP İSTANBUL İL GENÇLİK ÖRGÜTÜ BAŞKAN YARDIMCISI MUHAMMET ACAR YENİ YAZISI “GEÇMİŞTEN GELECEĞE CHP” İLE ARTIK SARIYER SON BASKI’DA

Published

on

blank

“Uçurum kenarında yıkık bir ülke…Türlü düşmanlarla kanlı boğuşmalar…Ondan sonra, içerde ve dışarda saygı ile tanınan yeni vatan, yeni sosyete, yeni devlet…Ve bunları başarmak için arasız devrimler…İşte Türk Genel Devrimi’nin kısa bir diyemi…” diye bahsediyor Mustafa Kemal Atatürk.

Bu tanım aslında sadece Türkiye Cumhuriyeti’nin değil, Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük iki eserinden biri olarak gördüğü Cumhuriyet Halk Partisi’nin de nasıl bir ruhla kurulduğunu; Kemalist düşüncenin neleri nasıl başardığını da bir nebze açıklıyor.

29 Ekim 1923’ten 29 Temmuz 1965’e kadar Kemalizm’le kalmış; 1970’lere kadar “ortanın solu neresi?” sorusunun cevabını bulmaya çalışmış, 1999’a kadar sosyal demokrasi ile yol almaya çalışmış ve son olarak 2010’dan bu yana da özgürlükçü sol-tam demokrasi arasında rüzgarla savrulmaya alıştırılmış Cumhuriyet Halk Partisi’nin geleceğini kuşkusuz hepimiz merak ediyoruz.

Atatürk sonrasında İkinci Dünya Savaşı’na dahil olmamayı başaran İsmet İnönü’den, Kıbrıs Barış Harekatı’nı gerçekleştirerek EOKA terörüne son veren Bülent Ecevit’e; 1980 darbesi sonrasında kapatılan CHP’nin 1992’de Deniz Baykal ile yeniden kurulmasından, 2010’dan bugüne Kemal Kılıçdaroğlu’nun izlediği sakin ve anlaşılmaz politikalarına kadar gelindi.

İsmet İnönü “ortanın solu” dedi, “ortanın solu, Moskova yolu!” denildi.Normal şartarda Türkiye’ye uymayacak olan ve 1994’te de “Sosyal demokratlar, sermaye sınıfının yanında değil ama karşısında da değildirler.Sosyal demokratlar, kapitalist rejimlerde bu iki sınıfın uzlaşma köprüsü konumundadır.”** şeklinde tanımlanan sosyal demokrasiyi “ne ezilen ne ezen, insanca hakça bir düzen!” ve “toprak işleyenin, su kullananın!” gibi sloganlarla tanıtan ve uygulayan Bülent Ecevit 1977 seçimlerinin galibi oldu ve başarıyı yakaladı.1980 sonrası 1992’de partiyi yeniden açan Deniz Baykal, Kemalizm’e bağlı kalmasına rağmen etkili politikalar üretememesinin sonucunda 1999 seçimlerini %22 ile Bülent Ecevit’in DSP’sine kazandıran isim oldu.Son olarak Kemal Kılıçdaroğlu dönemi ise, “Kemalist devrim ve toprak reformu”ndan gelip “Yenikapı Ruhu”na kadar giden uzun ince bir yol olarak karşımızda duruyor.

Aslında büyük resim de karşımızda çok net olarak duruyor.

Bütün sorunun aslında Kemalizm’den uzaklaşmadan izlenecek emek yanlısı politikalarla çözülebileceği, kısa ve net birkaç tespit ile görülebiliyor.

Günümüzde ne tek başına Kemalizm, ne de tek başına emek yanlısı söylem ve politikalar yeterli değildir.Türkiye’de insanlarımız geçim sıkıntısı çekerken, bizler gidip kimseye devrimcilik yapamayız.Bizim milyonlarca gencimiz işsizken, bizler gidip laikliği sadece salonlarda kendi kendimize bağırıp durmakla hiçbir problemi çözemeyiz.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Kemalizm’e yönelişi de başlı başına bir çözüm olmayacaktır şüphesiz.Zira Kemalist düşüncenin de somut politikalardan yoksun olduğunda başarısızlığa uğrayabileceğini, Deniz Baykal örneği ile net bir şekilde görmüş olduk.Bugüne kadar somut Kemalist politikalar üretme konusunda; ne parti bu temelde taş üstüne taş koymuştur, ne de başkasının koymasına izin vermiştir.***Artık Cumhuriyet Halk Partisi’nin bu tür çıkmazlardan bir an önce sıyrılıp, donanımlı kadrolar öncülüğünde önüne Altı Ok rehberliğinde somut politikalar koyması gerekmektedir.

Ve en önemlisi de; Cumhuriyet Halk Partisi’nin genel başkanı, Türkiye Cumhuriyeti tam bağımsızlığından yoksun bir durumdayken dördüncü devrim hedefini, 29 Ekim 2016 günü “tam demokrasi” olarak açıklayamaz, açıklamamalıdır.

Ne Cumhuriyet Halk Partisi’nin bu tür boş maceralara atılacak vakti vardır, ne de Cumhuriyet Halk Partisi bu sorumsuzlukta bir partidir.Tam bağımsızlık olmadan gelecek olan tam demokrasinin kimlere ve neye hizmet edeceğini bizler çok iyi biliyoruz!

Ülkemizin çıkmaz sokaklara sokulmak istendiği şu zor günlerde çözümü Kemalizm’den ve Altı Ok’tan başka bir yerde aramak hatasına bir kez daha düşülürse; bu kez ne içerisinde barınabileceğimiz bir Cumhuriyet Halk Partisi, ne de üzerinde özgürce yaşayabileceğimiz bir Türkiye Cumhuriyeti kalmayacak.

Tüm ilgililerin kulağına gitmesi ve herkesin üzerine düşeni bir an önce yapması umuduyla..

Muhammet Acar

Kaynakça: * : Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri, 1. Cilt, Sayfa 330. ** : Sosyaldemokrat Halkçı Parti, Parti İçi Eğitim Semineri 5. Kitap(1994), Sayfa 59. *** : Kemalist Devrim İdeolojisi, Emin Türk Eliçin, Sayfa 23.

 

Click to comment

Bir Cevap Yazın

Genel

Sarıyer’de Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a yaklaşık 20 puan fark

Published

on

blank

28 Mayıs 2023 Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminin 2. turu tamamlandı. Recep Tayyip Erdoğan, aldığı yüzde 52.1’lik oyla yeniden Cumhurbaşkanı seçildi. Kılıçdaroğlu ise yüzde 47.9 aldı. Sarıyer’deki seçim sonuçlarında ise muhalefet gücünü korumayı başardı.

14 Mayıs 2023’te yapılan genel seçimlerde TBMM’de çoğunluk az bir farkla Cumhur İttifakı’nda olurken, Cumhurbaşkanlığı seçiminde hiçbir aday yüzde 50’yi geçemeyince Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalmıştı. 28 Mayıs 2023 Pazar günü yapılan 2. tur seçimleri kıran kırana geçti. Mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yüzde 52.1’lik bir oy alarak yeniden Cumhurbaşkanı seçilirken, muhalefet bloğunun adayı Kemal Kılıçdaroğlu, yüzde 47.9 oyda kaldı.

SARIYER’DE MUHALEFET BLOĞU GÜCÜNÜ KORUDU

Sarıyer’de yerel, genel ve referandum sonuçlarına bakıldığında yüzde 58-60 bloğunda bir oya sahip olan muhalefet bloğu, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de gücünü korudu. Kemal Kılıçdaroğlu, aldığı yüzde 59.48’lik oyla birinci oldu ve Erdoğan’a 43 bin oy fark attı. Recep Tayyip Erdoğan ise yüzde 40.52’de kaldı.

blank

Continue Reading

Genel

Erhan Vergili’den gençlere umut dolu bayram mesajı

Published

on

blank

İş insanı ve siyasetçi Erhan Vergili, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlayarak gençlere olan desteğini bir kez daha gösterdi. Vergili, gençlere yönelik bir mesaj yayınlayarak bu anlamlı bayramı coşkuyla karşıladığını ifade etti.

Erhan Vergili, gençlerin Türkiye’nin geleceğinin teminatı olduğunu belirterek, “Bugün, gençlerimizin enerjisi ve potansiyeliyle dolu olan 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nı coşkuyla kutluyorum. Gençlerimiz, ülkemizin geleceğini şekillendirecek olan en büyük güçtür. Onların umutlarına, hayallerine ve hedeflerine destek olmak bizim en büyük sorumluluğumuzdur” dedi.

Gençleri Spora Teşvik Etmeliyiz!!

Vergili, gençlerin spora olan ilgisinin ve başarılarının da altını çizerek, “Gençlerimiz, sporun disipliniyle hayatta önemli başarılar elde ediyor. Spor, onları sadece fiziksel açıdan güçlendirmez, aynı zamanda karakterlerini, liderlik yeteneklerini ve takım ruhunu da geliştirir. Bu nedenle, gençlerimizin sporla iç içe olmasını teşvik etmeli ve desteklemeliyiz” şeklinde konuştu.

‘Gençlere Yönelik Projelere Devam Edeceğim’

Erhan Vergili’nin bu kutlama mesajı, gençler arasında olumlu bir etki yaratırken, onların toplumdaki değerlerine ve yeteneklerine olan inancı da pekiştirdi. Vergili, gençlere olan desteğine ve projelerine devam edeceğini belirtti. Gençlik ve Spor Bayramı, ülkemizin geleceğine ışık tutan gençlerimizin dayanışma ve kardeşlik duygularını pekiştirdiği bir gün olarak anılacak. Erhan Vergili gibi iş insanlarının gençlere yönelik desteği, gençlerin daha da motive olmalarını sağlarken, Türkiye’nin geleceğine olan güveni de artırıyor.

Continue Reading

Genel

ADD Sarıyer’den Ankara’ya çıkarma

Published

on

blank

Atatürkçü Düşünce Derneği Sarıyer Şubesi, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Başkent Ankara’ya çıkarma yaptı.

Türkiye genelinde 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın coşkusu yaşanıyor. Atatürkçü Düşünce Derneği Sarıyer Şubesi de, Fahrettin Serdaroğlu başkanlığında 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Başkent Ankara’ya hareket etti. Saat 10:00’da Gebze’deki bir benzin istasyonunda duran ve saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı okuyan ADD Sarıyer ekibi, daha sonra Ankara’ya gitmek üzere tekrar yola koyuldu.

GENEL MERKEZ BİNASININ AÇILIŞINA KATILACAKLAR

ADD Sarıyer ekibi, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda saat 16:00’da açılacak olan ADD Genel Merkez binasının açılışına katılacak.

Continue Reading

Popüler

blank