Connect with us

Siyaset

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A ANKET ŞOKU

Published

on

blank

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Suriyelilere vatandaşlık vereceğiz.” açıklamasının ardından yapılan ankette, halkın %90’ı Suriyelilere vatandaşlık verilmesine hayır dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye sınırındaki Kilis’te düzenlenen iftar programındaki konuşmasında “Kardeşlerimizin içerisinde inanıyorum ki; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak isteyenler var. Konuyla ilgili olarak İçişleri Bakanlığımızın bu konuda attığı adımlar var, ellerinden geleni bakanlığımız oluşturduğu bir ofisle takip etmek suretiyle bu kardeşlerimize bu yardımı, bu desteği yaparak onlara vatandaşlık imkanını vereceğiz” açıklamasını yapmıştı.
Erdoğan’ın bu çıkışı tartışma yaratırken, Times gazetesi haberi “Erdoğan oylarını satın almak için 2.7 milyon Suriyeliye vatandaşlık öneriyor.” başlığıyla verirken,The Daily Telegraph gazetesi de “Türkiye’nin Suriyelilere vatandaşlık teklifi AB anlaşmasını tehlikeye atıyor.” yorumunu yaptı.
HALKIN YÜZDE 90’I KARŞI
Tartışmalar devam ederken Fox haber bir anket yaptırttı. Tek sorulu ankette vatandaşlara,”Sizce Türkiye’de yaşayan Suriyelilere vatandaşlık verilmeli mi?” diye soruldu. Anketten Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aksine, halkın %90 HAYIR cevabını verirken,  sadece %10’u EVET yanıtını verdi.

Click to comment

Bir Cevap Yazın