Connect with us

Siyaset

GÜLEN’DEN ERDOĞAN’A: BU ADAMDAN BİR B.K OLMAZ

Published

on

blank

Milli Görüş Camiasına yakın gazeteci Fehmi Çalmuk’un anlattığına göre, 1994 yılında Erdoğan’ı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde ziyaret eden Gülen, Erdoğan için “Bu adamdan bir b..k olmaz!. Bize fayda gelmez.” sözlerini kullandı.

Milli Görüş ile Gülen Cemaati arasında gerginliğin tarihini yazan Milli Görüşün yakın isimlerinden Çalmuk, Hürses gazetesinde yazılan yazı dizisinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cemaat’le iki ayrı tarihte karşılaşmasına dikkat çekti.

Fethullah Gülen’in 1994 yılında Erdoğan’ı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde ziyaret ettiğini anlatan Çalmuk, Gülen’in Erdoğan için,”Bu adamdan bir b..k olmaz!. Bize fayda gelmez.”ifadelerini kullandığını belirtti.

Çalmuk, yazı dizinde Erdoğan ile Gülen’in 2 ayrı karşılaşmasını şu şekilde anlattı:

“Yıl 1991…Birinci körfez harbinin başladığı günlerde Bağdat bombalanırken, Erbakan Irak başta olmak üzere İslam ülkelerine çağrıda bulundu. Suudi Arabistan’da toplanan İslam Ülkeleri Irak’ın işgalini kınayan bildiri yayınlama gayretindeydi. Erbakan ile birlikte hareket eden Suudli Abdullah El Muslih’in ABD’nin yanında yer aldığının Zaman Gazetesi tarafından iddia edilmesi Milli Görüş camiasının ayağa kaldırdı. Bütün bunlara F. Gülen’in Bağdat bombalanırken Tel Aviv’e atılan bombalarla ölen çocuklara ağlaması eklenince Milli Görüş ile F. Gülen cemaati arasında kavga büyüdü. O zaman en sert tepki gösterenlerden biri RP İstanbul İl Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’dı. Zaman Gazetesi’nin alınmaması, Gülen’in vaaz kasetlerinin satılması bir çok yerde yasaklandı. Zaten o yıllar, evlerine televizyon bile koymayan Şakirtlerin dönüştüğü, öğrenci evlerinin Risale-i Nur yerine F. Gülen kitapları okumaya başladığı yıllardı.

Yıl 1994…Erbakan hareketi 1994 yılında belediyelerde büyük bir zafer kazandı. Ankara ve İstanbul başta olmak üzere 18 ilin belediye başkanlığı RP’li başkanlara geçmişti. Yerel yönetimlerdeki kasalar Erbakan’ın adamlarına emin ellere geçmişti. F. Gülen araya aracılar sokarak Erdoğan ile görüşmek istedi. Erdoğan davetlere gitmeyince, Gülen Saraçhane’deki belediye binasına gitti. Bir saate yakın görüşme sürdü. Gülen ne kadar da iltifat etse, yüceltse de Erdoğan “Ümmete zarar veren” çıkışlarını eleştirdi. Görüşme bitip asansöre bittiğinde F. Gülen’in gözleri patlayacak gibiydi. Adamlarına net olarak şunları söyledi: “Bu adamdan bir b..k olmaz!. Bize fayda gelmez.”

Click to comment

Bir Cevap Yazın