Connect with us

Siyaset

HÜSNÜ MAHALLİ: IŞİD İLE SAVAŞILMADI, SAVAŞILMIYOR…

Published

on

blank

Yurt gazetesi yazarı Hüsnü Mahalli, bugünkü köşesinde Türkiye’nin Suriye’deki Işid ile mücadelesine değinerek,”TSK IŞİD için Suriye’ye girdi, deniliyor ama hiç bir yerde IŞİD ile savaşılmadı savaşılmıyor.”iddiasında bulundu.

Ortadoğu ve siyaset uzmanı olan gazeteci Hüsnü Mahalli, Yurt gazetesinde bugünkü köşesinde Türkiye’nin Suriye’deki Işid ile mücadelesine değinerek,”TSK IŞİD için Suriye’ye girdi, deniliyor ama hiç bir yerde IŞİD ile savaşılmadı savaşılmıyor.”iddiasında bulundu.

İşte Hüsnü Mahalli’nin Yurt gazetesindeki “Duvar” başlıklı köşe yazısı:

Konumuz 1983’de Cannes Film Festivalinde Yılmaz Güney’e Büyük Ödülü kazandıran Duvar filmi değil.
Konumuz 1961’de inşa edilen, 1989’da Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla yıkılan ve Berlin’i ikiye bölen 46 kilometrelik duvar hiç değil.
İsrail’in işgal altında tuttuğu Batı Şeria’yı kendi topraklarından ayırmak için inşa ettiği 750 kilometrelik duvar başka bir hikâye.
Duvar unutuldu ve bu ırkçı faşist İsrail şimdi AKP  dostu.
Tarih boyunca tüm uygarlıklarda şehirler duvar ve hendeklerle korunmuş.
Anlayacağınız duvarcılar her zaman iyi para kazanmış.
Şimdi de öyle.
Savaşın yaşandığı bizim İslam coğrafyasında duvar ve beton bariyer sektöründe çalışanlar köşeyi döndü.
Her yerde devlet ve özel sektör duvar ve beton bariyerlerle korunuyor.
Milyarlarca dolarlık karlı sektör.
En az silah ve güvenlik sektörü kadar.
Peki, bizim duvar hikâyesi ne?
ÖSO ve müttefiki katil gruplara destek veren TSK Cerablus’tan Azez’e kadar uzanan sınır bölgesini tamamen kontrol altına aldı.
AKP iktidarı şimdi 100 kilometrelik bu sınır boyunda üç metre yükseklikte duvar inşa ediyor.
Peki neden?
Terörist sızmalarını önlemek için(miş).
Terörist dediğiniz kimseler IŞİD’çiler.
2011 sonrasında dünyanın dört bin tarafından on binlerce ruh hastası katil  Türkiye’ye geldi ve buradan Suriye’ye girerek IŞİD, Nusra ve benzeri terör örgütlerine katıldı.
Benzer şekilde binlerce Türk vatandaşı savaşmak için Suriye’ye girip çıktı ve geri döndüğünde Türkiye’de intihar eylemleri gerçekleştirdi.
Yani 5 yıldır bu sınırda duvar yoktu.
Giren çıkan belli değildi.
Özellikle teröristler ve onlara silah taşıyan on binlerce TIR.
Oysa 13 Ekim 2009’da Davutoğlu ve Muallim iki ülke arasında dostluk, kardeşlik ve barış için sınır bariyerlerini kaldırıp atmıştı.
Herkesin büyük heyecan yaşadığı o gün ben de oradaydım.
AKP şimdi Suriye sınırında duvar örüyor.
İyi de ne gereği var?
TSK Suriye’ye girmiş ve Cerablus’tan Azez’e kadar bölgeyi kontrol altına almış.
Yani IŞİD bu bölgeden temizlendi.
Yani sınırın her iki tarafında artık TSK ve müttefiki silahlı gruplar var.
Ilımlı ve en radikal.
Yani duvara gerek yok.
Ama AKP ‘ille de yapacağım’ diyor.
Tam bir maskaralık.
‘TSK IŞİD için Suriye’ye girdi’ deniliyor ama hiç bir yerde IŞİD ile savaşılmadı savaşılmıyor.
Herkes kendine göre hikâye anlatıyor.
Hedef PYD kontrolündeki Menbiç de IŞİD işgali altındaki El-Bab da olabilir.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Sözcüsü İbrahim Kalın ‘ ÖSO’ya gerekli destek verilirse IŞİD, PYD ve Esed rejimine karşı savaşabileceğini kanıtladı’ demiş.
Cumhurbaşkanı Erdoğan G-20 Zirvesi’nde 5 yıldır dillendirdiği ‘Uçuşa yasak bölge’ isteğini tekrarladı.
Bu da duvar konusu gibi ilginç.
Eğer TSK Rusya, İran ve Esad’ın  onayıyla Suriye’ye girdiyse o zaman neden Rus ve Suriye uçaklarından çekiniyor.
Yok, eğer TSK Kuzey Suriye’ye girip bu bölgeleri Nusra gibi türlü türlü terör örgütlerine teslim edecekse işte o zaman hikâyenin başka boyutu ön plana çıkar.
Yani Türkiye’nin Suriye bataklığına istek ve arzusuyla girmiş olma olasılığı.
Umarım böyle bir olasılık yoktur.
Varsa da herşey bitmiş demektir.
AKP’nin  5 yıllık cehennem rüyası.
İnsanlarımız dinsel, etnik ve mezhepsel nedenlerle birbirine kırdırılacak.
Ne olur bir kez olsun AKP beni yanıltsın.
Her şeye değer.
Duvar örmeyin güven verin.
Yeniden dost olabilmek için.

Click to comment

Bir Cevap Yazın

Genel

Sarıyer’de Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a yaklaşık 20 puan fark

Published

on

blank

28 Mayıs 2023 Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminin 2. turu tamamlandı. Recep Tayyip Erdoğan, aldığı yüzde 52.1’lik oyla yeniden Cumhurbaşkanı seçildi. Kılıçdaroğlu ise yüzde 47.9 aldı. Sarıyer’deki seçim sonuçlarında ise muhalefet gücünü korumayı başardı.

14 Mayıs 2023’te yapılan genel seçimlerde TBMM’de çoğunluk az bir farkla Cumhur İttifakı’nda olurken, Cumhurbaşkanlığı seçiminde hiçbir aday yüzde 50’yi geçemeyince Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalmıştı. 28 Mayıs 2023 Pazar günü yapılan 2. tur seçimleri kıran kırana geçti. Mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yüzde 52.1’lik bir oy alarak yeniden Cumhurbaşkanı seçilirken, muhalefet bloğunun adayı Kemal Kılıçdaroğlu, yüzde 47.9 oyda kaldı.

SARIYER’DE MUHALEFET BLOĞU GÜCÜNÜ KORUDU

Sarıyer’de yerel, genel ve referandum sonuçlarına bakıldığında yüzde 58-60 bloğunda bir oya sahip olan muhalefet bloğu, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de gücünü korudu. Kemal Kılıçdaroğlu, aldığı yüzde 59.48’lik oyla birinci oldu ve Erdoğan’a 43 bin oy fark attı. Recep Tayyip Erdoğan ise yüzde 40.52’de kaldı.

blank

Continue Reading

Genel

Erhan Vergili’den gençlere umut dolu bayram mesajı

Published

on

blank

İş insanı ve siyasetçi Erhan Vergili, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlayarak gençlere olan desteğini bir kez daha gösterdi. Vergili, gençlere yönelik bir mesaj yayınlayarak bu anlamlı bayramı coşkuyla karşıladığını ifade etti.

Erhan Vergili, gençlerin Türkiye’nin geleceğinin teminatı olduğunu belirterek, “Bugün, gençlerimizin enerjisi ve potansiyeliyle dolu olan 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nı coşkuyla kutluyorum. Gençlerimiz, ülkemizin geleceğini şekillendirecek olan en büyük güçtür. Onların umutlarına, hayallerine ve hedeflerine destek olmak bizim en büyük sorumluluğumuzdur” dedi.

Gençleri Spora Teşvik Etmeliyiz!!

Vergili, gençlerin spora olan ilgisinin ve başarılarının da altını çizerek, “Gençlerimiz, sporun disipliniyle hayatta önemli başarılar elde ediyor. Spor, onları sadece fiziksel açıdan güçlendirmez, aynı zamanda karakterlerini, liderlik yeteneklerini ve takım ruhunu da geliştirir. Bu nedenle, gençlerimizin sporla iç içe olmasını teşvik etmeli ve desteklemeliyiz” şeklinde konuştu.

‘Gençlere Yönelik Projelere Devam Edeceğim’

Erhan Vergili’nin bu kutlama mesajı, gençler arasında olumlu bir etki yaratırken, onların toplumdaki değerlerine ve yeteneklerine olan inancı da pekiştirdi. Vergili, gençlere olan desteğine ve projelerine devam edeceğini belirtti. Gençlik ve Spor Bayramı, ülkemizin geleceğine ışık tutan gençlerimizin dayanışma ve kardeşlik duygularını pekiştirdiği bir gün olarak anılacak. Erhan Vergili gibi iş insanlarının gençlere yönelik desteği, gençlerin daha da motive olmalarını sağlarken, Türkiye’nin geleceğine olan güveni de artırıyor.

Continue Reading

Genel

ADD Sarıyer’den Ankara’ya çıkarma

Published

on

blank

Atatürkçü Düşünce Derneği Sarıyer Şubesi, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Başkent Ankara’ya çıkarma yaptı.

Türkiye genelinde 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın coşkusu yaşanıyor. Atatürkçü Düşünce Derneği Sarıyer Şubesi de, Fahrettin Serdaroğlu başkanlığında 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Başkent Ankara’ya hareket etti. Saat 10:00’da Gebze’deki bir benzin istasyonunda duran ve saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı okuyan ADD Sarıyer ekibi, daha sonra Ankara’ya gitmek üzere tekrar yola koyuldu.

GENEL MERKEZ BİNASININ AÇILIŞINA KATILACAKLAR

ADD Sarıyer ekibi, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda saat 16:00’da açılacak olan ADD Genel Merkez binasının açılışına katılacak.

Continue Reading

Popüler

blank