Connect with us

Siyaset

HÜSNÜ MAHALLİ: IŞİD İLE SAVAŞILMADI, SAVAŞILMIYOR…

Published

on

blank

Yurt gazetesi yazarı Hüsnü Mahalli, bugünkü köşesinde Türkiye’nin Suriye’deki Işid ile mücadelesine değinerek,”TSK IŞİD için Suriye’ye girdi, deniliyor ama hiç bir yerde IŞİD ile savaşılmadı savaşılmıyor.”iddiasında bulundu.

Ortadoğu ve siyaset uzmanı olan gazeteci Hüsnü Mahalli, Yurt gazetesinde bugünkü köşesinde Türkiye’nin Suriye’deki Işid ile mücadelesine değinerek,”TSK IŞİD için Suriye’ye girdi, deniliyor ama hiç bir yerde IŞİD ile savaşılmadı savaşılmıyor.”iddiasında bulundu.

İşte Hüsnü Mahalli’nin Yurt gazetesindeki “Duvar” başlıklı köşe yazısı:

Konumuz 1983’de Cannes Film Festivalinde Yılmaz Güney’e Büyük Ödülü kazandıran Duvar filmi değil.
Konumuz 1961’de inşa edilen, 1989’da Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla yıkılan ve Berlin’i ikiye bölen 46 kilometrelik duvar hiç değil.
İsrail’in işgal altında tuttuğu Batı Şeria’yı kendi topraklarından ayırmak için inşa ettiği 750 kilometrelik duvar başka bir hikâye.
Duvar unutuldu ve bu ırkçı faşist İsrail şimdi AKP  dostu.
Tarih boyunca tüm uygarlıklarda şehirler duvar ve hendeklerle korunmuş.
Anlayacağınız duvarcılar her zaman iyi para kazanmış.
Şimdi de öyle.
Savaşın yaşandığı bizim İslam coğrafyasında duvar ve beton bariyer sektöründe çalışanlar köşeyi döndü.
Her yerde devlet ve özel sektör duvar ve beton bariyerlerle korunuyor.
Milyarlarca dolarlık karlı sektör.
En az silah ve güvenlik sektörü kadar.
Peki, bizim duvar hikâyesi ne?
ÖSO ve müttefiki katil gruplara destek veren TSK Cerablus’tan Azez’e kadar uzanan sınır bölgesini tamamen kontrol altına aldı.
AKP iktidarı şimdi 100 kilometrelik bu sınır boyunda üç metre yükseklikte duvar inşa ediyor.
Peki neden?
Terörist sızmalarını önlemek için(miş).
Terörist dediğiniz kimseler IŞİD’çiler.
2011 sonrasında dünyanın dört bin tarafından on binlerce ruh hastası katil  Türkiye’ye geldi ve buradan Suriye’ye girerek IŞİD, Nusra ve benzeri terör örgütlerine katıldı.
Benzer şekilde binlerce Türk vatandaşı savaşmak için Suriye’ye girip çıktı ve geri döndüğünde Türkiye’de intihar eylemleri gerçekleştirdi.
Yani 5 yıldır bu sınırda duvar yoktu.
Giren çıkan belli değildi.
Özellikle teröristler ve onlara silah taşıyan on binlerce TIR.
Oysa 13 Ekim 2009’da Davutoğlu ve Muallim iki ülke arasında dostluk, kardeşlik ve barış için sınır bariyerlerini kaldırıp atmıştı.
Herkesin büyük heyecan yaşadığı o gün ben de oradaydım.
AKP şimdi Suriye sınırında duvar örüyor.
İyi de ne gereği var?
TSK Suriye’ye girmiş ve Cerablus’tan Azez’e kadar bölgeyi kontrol altına almış.
Yani IŞİD bu bölgeden temizlendi.
Yani sınırın her iki tarafında artık TSK ve müttefiki silahlı gruplar var.
Ilımlı ve en radikal.
Yani duvara gerek yok.
Ama AKP ‘ille de yapacağım’ diyor.
Tam bir maskaralık.
‘TSK IŞİD için Suriye’ye girdi’ deniliyor ama hiç bir yerde IŞİD ile savaşılmadı savaşılmıyor.
Herkes kendine göre hikâye anlatıyor.
Hedef PYD kontrolündeki Menbiç de IŞİD işgali altındaki El-Bab da olabilir.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Sözcüsü İbrahim Kalın ‘ ÖSO’ya gerekli destek verilirse IŞİD, PYD ve Esed rejimine karşı savaşabileceğini kanıtladı’ demiş.
Cumhurbaşkanı Erdoğan G-20 Zirvesi’nde 5 yıldır dillendirdiği ‘Uçuşa yasak bölge’ isteğini tekrarladı.
Bu da duvar konusu gibi ilginç.
Eğer TSK Rusya, İran ve Esad’ın  onayıyla Suriye’ye girdiyse o zaman neden Rus ve Suriye uçaklarından çekiniyor.
Yok, eğer TSK Kuzey Suriye’ye girip bu bölgeleri Nusra gibi türlü türlü terör örgütlerine teslim edecekse işte o zaman hikâyenin başka boyutu ön plana çıkar.
Yani Türkiye’nin Suriye bataklığına istek ve arzusuyla girmiş olma olasılığı.
Umarım böyle bir olasılık yoktur.
Varsa da herşey bitmiş demektir.
AKP’nin  5 yıllık cehennem rüyası.
İnsanlarımız dinsel, etnik ve mezhepsel nedenlerle birbirine kırdırılacak.
Ne olur bir kez olsun AKP beni yanıltsın.
Her şeye değer.
Duvar örmeyin güven verin.
Yeniden dost olabilmek için.

Click to comment

Bir Cevap Yazın

Genel

Vergili: Sarıyer’in tüm renkleri belediye yönetiminde temsil edilecek

Published

on

blank

Sarıyer siyasetindeki en büyük eksikliğin alınan kararların ve yönetimin ortak akılla değil, ‘ben biliyorum’ düşüncesiyle hayata geçirilmesi olduğunu söyleyen deneyimli siyasetçi Erhan Vergili, “Sarıyer Belediyesi yönetiminde farklı dil, din, ırk, mezhep ve memleketlerden renkler olacak” dedi.

2024 yılında yapılacak yerel seçimlerde aday olması beklenen en güçlü isimler arasında gösterilen Erhan Vergili, yaptığı açıklamada; yönetimlerin ortak akıl, istişare ve farklı düşüncelere yer vermesi gerektiğini vurguladı.

“Sarıyer’de bir ilki hayata geçireceğiz”

Erhan Vergili yaptığı açıklamada, “Sarıyerli seçmenlerimiz 2024 yılında şahsıma teveccüh göstermesi halinde Sarıyer Belediyesi’nde bir ilk gerçekleştireceğiz. Peki bu ilk nedir? İlk Tüm yönetimler kendi gibi düşünen isimler ile yol yürümüştür. Burada hiç kimseyi suçlamıyorum. Bu da bir yönetim tarzıdır. Her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır. Fakat bu yönetim tarzından daha iyi bir sistemi getireceğimizi vaat ediyorum. 2024 seçimlerinden sonra Sarıyer Belediyesi’nde ilçemizin dokusunu oluşturan; Türk, Kürt, Laz, Ermeni, Çerkez, Roman, mübadil, Müslüman, gayrimüslim ayrımı yapmadan tüm renklerimizin izini göreceksiniz. Sarıyer’e hizmet için bir karar alınmadan önce istişare yapılacak, ‘bizim dediğimiz doğrudur’ demeden ortaya konacak en iyi fikirler hayata geçirilecek. İşi ehline verecek, diyalogu geliştirecek, istişare kültürü olmazsa olmazımız olacak” ifadelerini kullandı.

Continue Reading

Genel

Vergili: Turban Tesisi kış aylarında evsiz vatandaşlarımıza tahsis edilsin

Published

on

blank

Hava sıcaklığının düşmesi ve yılın ilk kar yağışının ardından deneyimli siyasetçi Erhan Vergili, sokakta yaşayan vatandaşlar ve ihtiyaç sahipleri için Sarıyer Belediyesi’ne çağrıda bulundu.

Kilyos’ta bulunan Turban Tesisleri’nin kış ayları boyunca sokakta yaşayan evsiz vatandaşlara tahsis edilmesi konusunda Sarıyer Belediyesi’ni göreve davet eden Vergili, ihtiyaç sahipleri için de sıcak yemek dağıtılması gerektiğini belirtti.

“Vatandaşlarımız için ne tür hazırlıklar yapılıyor?

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Vergili, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Hava sıcaklıkları düştü, Meteoroloji’den gelen bilgiler önümüzdeki günlerde yoğun kar yağışı olacağını gösteriyor. Peki Sarıyer Belediyesi evsiz insanlarımız ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız için ne tür hazırlıklar yapıyor? Yılın sadece belirli günlerinde hizmet veren Kilyos Turban Tesisleri kış aylarında sokakta yaşayan vatandaşlarımız için tahsis edilmeli, barınma, giyecek ve yiyecek ihtiyaçları karşılanmalı. Bunun yanı sıra 2019’daki açıklanan ama aradan geçen 4 yıla rağmen tamamlanamayan Aşevi projesi de bir an önce hayata geçirilmeli. Bu sayede ihtiyaç sahiplerine sıcak yemek dağıtılabilir.

blank

Continue Reading

Genel

Vergili’den gençler için yazılım ve kodlama kursu

Published

on

blank

Sarıyer’in sevilen siyasetçilerinden Erhan Vergili, gençler için projeler üretmeye devam ediyor. Vergili, bu kez de Sarıyerli gençler için Yazılım ve Kodlama Kursu açıyor.

Bot ve mont yardımından öğrencilere akbil dolumuna, okul çantası ve kırtasiye malzemesi desteğinden üniversiteye hazırlık kursuna kadar Sarıyerlilere dokunan birçok projeyi hayata geçiren Vergili, teknoloji meraklısı ve bu alanda kendisini geliştirmek isteyen öğrenciler için Yazılım ve Kodlama Kursu başlatıyor.

“Projelerimizi hayata geçirmeye devam ediyoruz”

Konuyla ilgili açıklama yapan Vergili, “Şahsımın girişimleriyle gençlerimiz için projelerimizi hayata geçirmeye devam ediyoruz. Yaşadığımız çağda teknoloji yaşamımızın olmazsa olmazı konumunda. Özellikle gençlerimizin dünyadaki teknolojik gelişmelerden uzak kalmaması adına ve kendilerine geliştirmeleri için yazılım ve kodlama kursu başlatıyoruz. Başvuru yapmak isteyenler görseldeki telefon numaralarını arayıp kayıt yaptırabilirler” dedi.

blank

Continue Reading

Popüler

blank