Connect with us

Siyaset

ÖZLEM GÜRSES: DEMOKRASİ ÇOK SESLİLİKTİR, ÇOK FİKİRLİLİKTİR

Published

on

blank

Sözcü gazetesi yazarı Özlem Gürses bugünkü köşe yazısında Yenikapı mitingine değinerek, “Demokrasi, her şeyden önce “çok seslilik, çok fikirlilik” demektir.” sözlerine yer verdi.

Sözcü gazetesindeki bugünkü yazısında Yenikapı mitingine kaleme alan Gürses, “Memleketin bunca çözüm bekleyen sorunları varken, OHAL gündemdeyken siyasi partilerin ‘demokrasi nöbeti’nin ötesinde bu ülkeye söyleyecekleri ne var ?”sözlerine yer verdi.

İşte Özlem Gürses’in bugünkü “Nöbetle demokrasi olur mu” başlıklı köşe yazısı:

Bir ‘ortak miting’ sabahına daha uyanmış bulunuyoruz.
Bugün CHP ve MHP, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısına uyarak Yenikapı’daki ‘Demokrasi Mitingi’ne katılacak.
Darbeye karşı olduklarını, Türkiye’nin ‘birleşince çok güzel’ olduğunu bir kez daha vurgulayacaklar.
Ya sonra ? Sonra ne olacak ?
Memleketin bunca çözüm bekleyen sorunları varken, OHAL gündemdeyken siyasi partilerin ‘demokrasi nöbeti’nin ötesinde bu ülkeye söyleyecekleri ne var ?
Mesela Bahçeli MHP seçmenine AKP’den farklı ne söylüyor ? Daha bir ay önce kurultay ve genel başkan tartışmalarıyla gündemde olan MHP’nin Türkiye vizyonu nedir ?
Mesela Kılıçdaroğlu, CHP seçmenine nasıl bir Türkiye anlatıyor ? Gazetecilere telefon açıp ‘mitinge gideyim mi gitmeyeyim mi ?’ diye sormanın dışında bu ülkenin gençlerine ne vaat ediyor ?
Demokrasi, her şeyden önce ‘çok seslilik, çok fikirlilik’ demektir.
Son 10 yıldır din üzerinden, inanç üzerinden, her türlü kimlik üzerinden Türkiye’yi ‘aynılaştırmaya’ çalışan, birbirine benzemeyenleri ‘vatan haini, edep düşmanı, Batı hayranı, dinsiz imansız’ ilan eden bir anlayış vardı.
Demokrasi nöbeti tutacaksak, sadece darbe karşıtı olduğumuz için değil, asıl bu anlayışa karşı olduğumuz için tutmalıyız.
Son lafım da sabahtan akşama ‘meydanlara çıkın’ diye insanlara baskı yapan kafaya : Kardeşim, sen farkında değilsin belki ama biz zaten yıllardır ‘demokrasi nöbetindeyiz’ bu ülkede !
Yazılarımızla, bayramlarda Anıtkabir’i doldurmamızla, dini siyasete alet edenlere ‘yapmayın’ çağrımızla, kadın erkek eşitliği için verdiğimiz mücadele ile özgür basın için verdiğimiz gayretle….
O nöbet, ‘bir adamı kurtarmak’ için tutulmaz canım kardeşim, bir ülkenin geleceği için tutulur.
Daha fazla özgürlük, daha fazla eşitlik için tutulur.
Bugün bir yenisini daha göreceğimiz ‘meydan mitingleri’ memlekete daha fazla özgürlük, daha fazla eşitlik getirecek mi ?
Bekleyip, göreceğiz.

HDP Yenikapı’da neden yok ?

Andy Ar şirketi ‘darbe sonrası meydanlarda kim vardı?’ sorusuna yanıt aramak için bir araştırma yapmış, sonuçlar ilgimi çekti : ‘Darbe girişimi sonrası sokağa çıktım’ diyenlerin yüzde 37.7’si CHP’li, yüzde 58’i HDP’li, yüzde 65’i de MHP’liymiş.
Yani en çok HDP’liler sokaktaymış.
Çözüm Süreci müsameresini yıllardır sahneye koyanlar, Yenikapı mitinglerinde HDP’yi istemiyor.
Benim de HDP’nin ‘PKK’lı’ söylemlerine tahammülüm yok ! Ama o soruyu da yine ben sorayım : Darbe bulutu dağılıp, ülkenin gerçekleri ile yüzyüze kaldığımızda, bu konu nasıl gündeme gelecek ?
Bilen varsa, duymak isterim.

Click to comment

Bir Cevap Yazın

Genel

Erdoğan’ın sert düşüşü sürüyor! İşte son anket…

Published

on

blank

Yöneylem Sosyal Araştırmalar Merkezi, “Türkiye Siyaset Paneli” mayıs ayı araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Gelecek cumhurbaşkanlığı seçiminde AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a oy vereceğini söyleyenler yüzde 39,6’da kaldı.

Araştırma, 27 ilden 3 bin 140 kişinin katılımıyla yapıldı. “Sizce Türkiye nasıl yönetilmektedir?” sorusuna ise yanıtlar şöyle oldu: “Kötü yönetilmektedir” diyenler yüzde 50,1, “Ne iyi ne kötü yönetilmektedir” diyenler yüzde 22,8, “İyi yönetilmektedir” diyenler yüzde 25,3, “Bilmiyorum/Cevap yok” diyenler yüzde 1,7.

Araştırmada erken seçim isteyenlerin oranı yüzde 50,4, erken seçime karşı çıkanların oranı yüzde 39,5 olarak ölçüldü. Kararsız olduğu söyleyenler yüzde 8,5, cevap vermek istemeyenler ise yüzde 1,6 oldu.

Yüzde 58,8 parlamenter sisteme dönmek isterken, yüzde 31,7 Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni destekliyor.

Gelecek cumhurbaşkanlığı seçiminde AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a oy vereceğini söyleyenler yüzde 39,6’da kaldı. Yüzde 50,5 “asla oy vermeyeceğini”, yüzde 2 oy kullanmayacağını belirtti ve yüzde 7,9 “Oy verebilirim de vermeyebilirim de” dedi.

Adayın kim olduğuna bakmaksızın muhalefeti destekleyeceğini söyleyenlerin oranı Erdoğan’ı destekleyeceğini söyleyenlerin oranını geçmiş durumda.

İşte o anketin sonuçları;

blank

blank

blank

blank

blank

Continue Reading

Genel

TDP Sarıyer’de ilk kongre heyecanı

Published

on

blank

Türkiye’nin yeni partilerinden Türkiye Değişim Partisi, Sarıyer’de ilk kongresinin heyecanını yaşadı. Kurucu İlçe Başkanı Murat Kemer, delegelerin oylarıyla yeniden ilçe başkanı seçildi.

Türkiye Değişim Partisi Sarıyer İlçe Başkanlığı’nda ilk kongrenin heyecanı yaşandı. Gerçekleşen 1. Olağan Kongre’ye; TDP İstanbul İl Başkanı Yusuf Polat, TDP Sarıyer İlçe Başkanı Murat Kemer, TDP İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı Kader Yeğit, TDP Sarıyer İlçe Kadın Kolları Başkanı Hülya Özarslan Çavdar, TDP Bakırköy, Eyüp, Bahçelievler, Bağcılar ve Çekmeköy ilçe başkanları, TDP İstanbul İl Gençlik Kolları Başkanı Ahmetcan Mahmut Demir, TDP Sarıyer İlçe Gençlik Kolları Başkanı Ufuk Kurum, TDP İstanbul il ve ilçe yöneticileri, delegeler ile partililer katıldı.

TDP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Cengiz Arı’nın divan başkanlığını yaptığı kongre, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ardından, TDP Sarıyer İlçe Gençlik Kolları Başkanı Ufuk Kurum faaliyet raporunu okudu. Faaliyet raporunun kabul edilmesiyle devam eden kongrede konuşan TDP Sarıyer İlçe Başkanı Murat Kemer, “Gerçekleştirdiğimiz 1. olağan kongremiz ülkemize, milletimize, İstanbul’a, Sarıyer’e ve partimize hayırlar getirmesini diliyorum. Yapacağımız çalışmalar Sarıyer için umut olacak. Görevimizi en iyi şekilde yapacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın” ifadelerini kullandı.

“ÇOK YOĞUN BİR ŞEKİLDE ÜYE ÇALIŞMASI YAPACAĞIZ”

Kongrede konuşan TDP İstanbul İl Başkanı Yusuf Polat, “İstanbul genelinde yapılmaya başlanan kongreler tüm hızıyla devam ediyor. Bunlardan biri de, İstanbul’un göz bebeği olan Sarıyer’dedir. İlçe başkanlığımıza 3. gelişim ve her seferinde de teşkilatımız yaptıklarıyla adeta göz kamaştırıyor. Çünkü çok güçlü bir ilçe başkanımız ve fedakar teşkilatımız var. İçerisinde bulunduğumuz pandemi nedeniyle kongrelerimizi sınırlı sayıda ve sürede yapmak durumunda kaldık. Fakat inanıyorum ki, Murat Kemer Başkanımızın elinde yüzlerce yeni üye formu bulunuyor. Kongre sürecinden sonra bu formları işleme alacağız. Yıl sonuna kadar da çok yoğun bir şekilde üye çalışması yapacağız.” ifadelerini kullandı.

blank

Continue Reading

Genel

MetroPoll’den flaş anket! İki isimden Erdoğan’a rekor fark

Published

on

blank

MetroPOLL Araştırma’nın Kurucusu ve Yöneticisi Özer Sencar, Cumhurbaşkanlığı seçimleri için yapılan son anketi açıkladı.

MetroPOLL Araştırma’nın kurucusu ve yöneticisi Prof. Dr. Özer Sencar’ın “Olası cumhurbaşkanlığı seçimi senaryoları” başlığıyla Twitter hesabından paylaştığı ve 26 bölgede, 1752 kişiyle 16 Nisan-21 Nisan tarihleri arasında yapılan çalışmaya göre, Erdoğan, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yüzde 49,7’ye yüzde 38,8, ABB Başkanı Mansur Yavaş’a yüzde 49,4’e yüzde 37,5, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e ise yüzde 42,5’e yüzde 38,5’le mağlup oluyor.

Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu karşısında yüzde 42.5’e yüzde 39.7 gibi küçük bir farkla kazanıyor.

Ankete göre “Olası cumhurbaşkanlığı seçimi muhtemel senaryoları” şöyle:

 

blank

Continue Reading

Popüler