Connect with us

Siyaset

ÖZLEM GÜRSES: DEMOKRASİ ÇOK SESLİLİKTİR, ÇOK FİKİRLİLİKTİR

Published

on

blank

Sözcü gazetesi yazarı Özlem Gürses bugünkü köşe yazısında Yenikapı mitingine değinerek, “Demokrasi, her şeyden önce “çok seslilik, çok fikirlilik” demektir.” sözlerine yer verdi.

Sözcü gazetesindeki bugünkü yazısında Yenikapı mitingine kaleme alan Gürses, “Memleketin bunca çözüm bekleyen sorunları varken, OHAL gündemdeyken siyasi partilerin ‘demokrasi nöbeti’nin ötesinde bu ülkeye söyleyecekleri ne var ?”sözlerine yer verdi.

İşte Özlem Gürses’in bugünkü “Nöbetle demokrasi olur mu” başlıklı köşe yazısı:

Bir ‘ortak miting’ sabahına daha uyanmış bulunuyoruz.
Bugün CHP ve MHP, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısına uyarak Yenikapı’daki ‘Demokrasi Mitingi’ne katılacak.
Darbeye karşı olduklarını, Türkiye’nin ‘birleşince çok güzel’ olduğunu bir kez daha vurgulayacaklar.
Ya sonra ? Sonra ne olacak ?
Memleketin bunca çözüm bekleyen sorunları varken, OHAL gündemdeyken siyasi partilerin ‘demokrasi nöbeti’nin ötesinde bu ülkeye söyleyecekleri ne var ?
Mesela Bahçeli MHP seçmenine AKP’den farklı ne söylüyor ? Daha bir ay önce kurultay ve genel başkan tartışmalarıyla gündemde olan MHP’nin Türkiye vizyonu nedir ?
Mesela Kılıçdaroğlu, CHP seçmenine nasıl bir Türkiye anlatıyor ? Gazetecilere telefon açıp ‘mitinge gideyim mi gitmeyeyim mi ?’ diye sormanın dışında bu ülkenin gençlerine ne vaat ediyor ?
Demokrasi, her şeyden önce ‘çok seslilik, çok fikirlilik’ demektir.
Son 10 yıldır din üzerinden, inanç üzerinden, her türlü kimlik üzerinden Türkiye’yi ‘aynılaştırmaya’ çalışan, birbirine benzemeyenleri ‘vatan haini, edep düşmanı, Batı hayranı, dinsiz imansız’ ilan eden bir anlayış vardı.
Demokrasi nöbeti tutacaksak, sadece darbe karşıtı olduğumuz için değil, asıl bu anlayışa karşı olduğumuz için tutmalıyız.
Son lafım da sabahtan akşama ‘meydanlara çıkın’ diye insanlara baskı yapan kafaya : Kardeşim, sen farkında değilsin belki ama biz zaten yıllardır ‘demokrasi nöbetindeyiz’ bu ülkede !
Yazılarımızla, bayramlarda Anıtkabir’i doldurmamızla, dini siyasete alet edenlere ‘yapmayın’ çağrımızla, kadın erkek eşitliği için verdiğimiz mücadele ile özgür basın için verdiğimiz gayretle….
O nöbet, ‘bir adamı kurtarmak’ için tutulmaz canım kardeşim, bir ülkenin geleceği için tutulur.
Daha fazla özgürlük, daha fazla eşitlik için tutulur.
Bugün bir yenisini daha göreceğimiz ‘meydan mitingleri’ memlekete daha fazla özgürlük, daha fazla eşitlik getirecek mi ?
Bekleyip, göreceğiz.

HDP Yenikapı’da neden yok ?

Andy Ar şirketi ‘darbe sonrası meydanlarda kim vardı?’ sorusuna yanıt aramak için bir araştırma yapmış, sonuçlar ilgimi çekti : ‘Darbe girişimi sonrası sokağa çıktım’ diyenlerin yüzde 37.7’si CHP’li, yüzde 58’i HDP’li, yüzde 65’i de MHP’liymiş.
Yani en çok HDP’liler sokaktaymış.
Çözüm Süreci müsameresini yıllardır sahneye koyanlar, Yenikapı mitinglerinde HDP’yi istemiyor.
Benim de HDP’nin ‘PKK’lı’ söylemlerine tahammülüm yok ! Ama o soruyu da yine ben sorayım : Darbe bulutu dağılıp, ülkenin gerçekleri ile yüzyüze kaldığımızda, bu konu nasıl gündeme gelecek ?
Bilen varsa, duymak isterim.

Click to comment

Bir Cevap Yazın

Genel

Özgür Özel’den Başkan Genç’e teşekkür

Published

on

blank

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, TBMM’de yaptığı grup toplantısında, haftasonu açılışı yapılan Büyükdere Atatürk Fidanlığı için Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’e teşekkür etti.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, TBMM’de yaptığı grup toplantısında Pazar günü Sarıyer’de açılışını yaptığı Büyükdere Atatürk Fidanlığı’na değindi. Genel Başkan olarak yaptığı ilk açılışın önemine değinen Özel, bugüne kadar bu alanı koruyan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve yeşil alan olarak İstanbullulara kazandıran İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na teşekkür etti.

İMARA AÇMAYA DİRENEN ŞÜKRÜ GENÇ’E TEŞEKKÜR

Özgür Özel konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Pazar günü çok önemli bir binayı açtık. Sadece açarken eski dokusuna uygun olarak yapılmış o binaların içinde, kadınlarımız çalışma hayatı içinde olsun diye bir tane kreş, bir tane meslek edindirme kursu, İstanbul Vakfı’nın bursiyer öğrencilerinin gelip doğayla çiçekle iç içe olacakları alan, bir tarafı yeniden bahçıvanlık okulu. İnanılmaz güzel bir tesisti. Kurdelesini kestiğim ilk açılış olmasından büyük memnuniyet duydum. Oraya emek veren, geçmişten bu güne orayı imara açmaya direnen Belediye Başkanımız Şükrü Genç’e, meclis üyelerimize ve İstanbul’da yaptığı muhteşem işlerle İstanbulluların teveccühünü kazanan ve 31 Mart’ta rekor oyla yeniden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olacak olan Ekrem İmamoğlu’na bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

 

Continue Reading

Genel

İbrahim Temur özel kalem bütçesini eleştirdi

Published

on

blank

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2024 yılı bütçesinin kabul edilmesinden sonra İBB’nin özel kalem bütçesi üzerinden Sarıyer Belediyesi ile ilgili değerlendirme yapan İYİ Parti Sarıyer İlçe Başkanı İbrahim Temur, “Nasıl oluyor da Sarıyer Belediyesinin Özel Kalem Bütçesi, koskoca İBB’nin Özel Kalem Bütçesinin 4 katından fazla oluyor?” diye sordu.

İBB’nin 2024 yılı bütçesinin açıklanmasının ardından İBB’nin özel kalem bütçesi üzerinden Sarıyer Belediyesi’nin özel kalem bütçesini eleştiren İYİ Parti Sarıyer İlçe Başkanı İbrahim Temur, “İstanbul Büyükşehir Belediyesinin 2024 bütçesi, İBB Meclisinde kabul edildi. Öncelikle İstanbul’umuz için hayırlı olsun. Sarıyer için dikkatinizi çekmek istediğim konu şu; İBB’nin 2024 Özel Kalem Bütçesi 13.157.000 TL Peki Sizce Sarıyer Belediyesinin 2024 Özel Kalem Bütçesi ne kadar? Sarıyer Belediyesinin 2024 Özel Kalem Bütçesi 54.871.000 TL. Nasıl oluyor da Sarıyer Belediyesinin Özel Kalem Bütçesi, koskoca İBB’nin Özel Kalem Bütçesinin 4 katından fazla oluyor? Sarıyer Belediye Başkanı ve bu bütçeye Sarıyer Meclisinde kabul oyu veren Meclis Üyeleri nasıl oluyor anlatın!” diyerek tepkisini ortaya koydu.

Continue Reading

Genel

Erol Aydın Sarıyer Belediye Başkan Aday Adayı oldu

Published

on

blank

Sarıyer siyasetinin ve CHP’nin önemli isimlerinden Sarıyer eski Belediye Başkan Yardımcısı ve Meclis Üyesi Erol Aydın, 31 Mart 2024 yerel seçimleri öncesinde Sarıyer Belediye Başkan Aday Adayı oldu.

Sarıyer siyasetinin ve CHP’nin önemli isimlerinden Sarıyer eski Belediye Başkan Yardımcısı ve Meclis Üyesi Erol Aydın, CHP Sarıyer İlçe Başkanlığı’na giderek 31 Mart 2024 yılında yapılacak yerel seçimler için Sarıyer Belediye Başkanı aday adaylığı için başvuruda bulundu. Aday adaylık dosyasını CHP Sarıyer İlçe Mehmet Kubat’a teslim eden Erol Aydın’a partililer de eşlik etti.

“ÇITAYI DAHA YÜKSEĞE KOYMAK İSTİYORUM”

Erol Aydın Sarıyer’deki CHP iktidarını daha yüksek oyla devam ettireceklerini belirterek, “Sarıyer’e ve Sarıyer’imin en iyiyi hak eden sevgili halkına hizmet edebilmek ve Sarıyer’i modern dünyanın yaşanabilir kentlerinden biri yapabilmek için bir yola çıkıyoruz. Bu bayrağı güzel bir yerde alıp, kazanımlarımızı koruyarak çıtayı daha yükseğe koymak istiyorum. Yolumuz açık olsun” dedi.

CHP Sarıyer Belediye Başkan Aday Adayı Erol Aydın, ayrıca tüm Sarıyerlileri Cumartesi günü saat:15.00’da Korupark İstanbul’da düzenleyeceği proje tanıtım toplantısına davet etti.

Erol Aydın kimdir?

25 Aralık 1965 Sivas Suşehri doğumlu olan Erol Aydın’ın annesi ise Giresun Şebinkarahisarlıdır.

Eğitim Hayatı

İlköğrenimini Etiler Hasan Ali Yücel İlkokulu’nda tamamlayan Erol Aydın, orta ve lise öğrenimini ise Etiler Lisesi ve Sarıyer Vehbi Koç Vakfı Liselerinde tamamladı. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat Bölümü’nü bitirdikten sonra ABD’de Southern Illinois University’de lisan ve lisansüstü öğrenimi gören Erol Aydın, lisansüstü eğitimini tamamlamadan yurda döndü. Erol Aydın evli ve bir erkek, bir kız çocuğu babasıdır.

 Siyasi Hayatı

Çocukluğundan beri siyasetle ilgili olan Erol Aydın, siyaset hayatına; Demokratik Sol Parti gençlik kollarında başladı ve yine aynı partide İl Gençlik Kolları Başkanlığı yaptı. Aktif siyasi çalışmalarıyla başarılı bir grafik çizen Erol Aydın, 1999 yılında DSP’den Sarıyer Belediye Başkan Adayı gösterildi.

2009-2014 döneminde Cumhuriyet Halk Partisi’nden Sarıyer Belediye Meclis Üyesi seçilen Erol Aydın, 2009-2010 tarihleri arasında Sarıyer Belediye Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu.

İş hayatı

İş yaşamıma 1992-1993 yılları arasında ENKA Libya Şantiye muhasebe yöneticisi olarak başladı. 1993-2012 yılları arasında sırasıyla, ÖZ-AY Ltd. Şti. kurucu ortaklığı, reklam ajanslığı, sigorta acenteliği ve lastik bayiliği yaptı. Sef Mühendislik A.Ş kurucu ortaklarından olup aynı zamanda Genel Müdürlük görevini üstlendi.Process Denetim Yeminli Mali Müşavirliği firmasında genel koordinatörlük yaptı.

Spor hayatı

Gençlik yıllarında Galatasaray Paf takımda, Rumelihisarı Spor Kulübü’nde ve Sarıyer Spor Kulübü’nün genç takımında futbol oynayan Erol Aydın, yine taraftarı ve sevdalısı olduğu Sarıyer Spor Kulübü’nde iki dönem As Başkanlık yaptı. Ayrıca Sarıyer’in önemli kulüplerinden Maden Spor Kulübü ve Yeniköy Spor Kulübü’nde de ise başkan yardımcılığı yaptı.

 Sarıyer’e dair düşünceleri

Her şeyden önce Sarıyerliyim ve Sarıyer sevdalısıyım. Sarıyerli Sarıyer’de yaşamalı, evi, işi, okulu, alışverişi, eğlencesi ve ibadeti de Sarıyer’de olabilmeli. Sarıyer’e ve Sarıyer’imin en iyiyi hak eden sevgili halkına hizmet edebilmek ve Sarıyer’i modern dünyanın yaşanabilir kentlerinden biri yapabilmek adaylığımın yegâne amacıdır.

blank

Continue Reading

Popüler