Connect with us

Siyaset

ÖZLEM GÜRSES: DEMOKRASİ ÇOK SESLİLİKTİR, ÇOK FİKİRLİLİKTİR

Published

on

blank

Sözcü gazetesi yazarı Özlem Gürses bugünkü köşe yazısında Yenikapı mitingine değinerek, “Demokrasi, her şeyden önce “çok seslilik, çok fikirlilik” demektir.” sözlerine yer verdi.

Sözcü gazetesindeki bugünkü yazısında Yenikapı mitingine kaleme alan Gürses, “Memleketin bunca çözüm bekleyen sorunları varken, OHAL gündemdeyken siyasi partilerin ‘demokrasi nöbeti’nin ötesinde bu ülkeye söyleyecekleri ne var ?”sözlerine yer verdi.

İşte Özlem Gürses’in bugünkü “Nöbetle demokrasi olur mu” başlıklı köşe yazısı:

Bir ‘ortak miting’ sabahına daha uyanmış bulunuyoruz.
Bugün CHP ve MHP, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısına uyarak Yenikapı’daki ‘Demokrasi Mitingi’ne katılacak.
Darbeye karşı olduklarını, Türkiye’nin ‘birleşince çok güzel’ olduğunu bir kez daha vurgulayacaklar.
Ya sonra ? Sonra ne olacak ?
Memleketin bunca çözüm bekleyen sorunları varken, OHAL gündemdeyken siyasi partilerin ‘demokrasi nöbeti’nin ötesinde bu ülkeye söyleyecekleri ne var ?
Mesela Bahçeli MHP seçmenine AKP’den farklı ne söylüyor ? Daha bir ay önce kurultay ve genel başkan tartışmalarıyla gündemde olan MHP’nin Türkiye vizyonu nedir ?
Mesela Kılıçdaroğlu, CHP seçmenine nasıl bir Türkiye anlatıyor ? Gazetecilere telefon açıp ‘mitinge gideyim mi gitmeyeyim mi ?’ diye sormanın dışında bu ülkenin gençlerine ne vaat ediyor ?
Demokrasi, her şeyden önce ‘çok seslilik, çok fikirlilik’ demektir.
Son 10 yıldır din üzerinden, inanç üzerinden, her türlü kimlik üzerinden Türkiye’yi ‘aynılaştırmaya’ çalışan, birbirine benzemeyenleri ‘vatan haini, edep düşmanı, Batı hayranı, dinsiz imansız’ ilan eden bir anlayış vardı.
Demokrasi nöbeti tutacaksak, sadece darbe karşıtı olduğumuz için değil, asıl bu anlayışa karşı olduğumuz için tutmalıyız.
Son lafım da sabahtan akşama ‘meydanlara çıkın’ diye insanlara baskı yapan kafaya : Kardeşim, sen farkında değilsin belki ama biz zaten yıllardır ‘demokrasi nöbetindeyiz’ bu ülkede !
Yazılarımızla, bayramlarda Anıtkabir’i doldurmamızla, dini siyasete alet edenlere ‘yapmayın’ çağrımızla, kadın erkek eşitliği için verdiğimiz mücadele ile özgür basın için verdiğimiz gayretle….
O nöbet, ‘bir adamı kurtarmak’ için tutulmaz canım kardeşim, bir ülkenin geleceği için tutulur.
Daha fazla özgürlük, daha fazla eşitlik için tutulur.
Bugün bir yenisini daha göreceğimiz ‘meydan mitingleri’ memlekete daha fazla özgürlük, daha fazla eşitlik getirecek mi ?
Bekleyip, göreceğiz.

HDP Yenikapı’da neden yok ?

Andy Ar şirketi ‘darbe sonrası meydanlarda kim vardı?’ sorusuna yanıt aramak için bir araştırma yapmış, sonuçlar ilgimi çekti : ‘Darbe girişimi sonrası sokağa çıktım’ diyenlerin yüzde 37.7’si CHP’li, yüzde 58’i HDP’li, yüzde 65’i de MHP’liymiş.
Yani en çok HDP’liler sokaktaymış.
Çözüm Süreci müsameresini yıllardır sahneye koyanlar, Yenikapı mitinglerinde HDP’yi istemiyor.
Benim de HDP’nin ‘PKK’lı’ söylemlerine tahammülüm yok ! Ama o soruyu da yine ben sorayım : Darbe bulutu dağılıp, ülkenin gerçekleri ile yüzyüze kaldığımızda, bu konu nasıl gündeme gelecek ?
Bilen varsa, duymak isterim.

Click to comment

Bir Cevap Yazın

Genel

Sarıyer’de Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a yaklaşık 20 puan fark

Published

on

blank

28 Mayıs 2023 Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminin 2. turu tamamlandı. Recep Tayyip Erdoğan, aldığı yüzde 52.1’lik oyla yeniden Cumhurbaşkanı seçildi. Kılıçdaroğlu ise yüzde 47.9 aldı. Sarıyer’deki seçim sonuçlarında ise muhalefet gücünü korumayı başardı.

14 Mayıs 2023’te yapılan genel seçimlerde TBMM’de çoğunluk az bir farkla Cumhur İttifakı’nda olurken, Cumhurbaşkanlığı seçiminde hiçbir aday yüzde 50’yi geçemeyince Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalmıştı. 28 Mayıs 2023 Pazar günü yapılan 2. tur seçimleri kıran kırana geçti. Mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yüzde 52.1’lik bir oy alarak yeniden Cumhurbaşkanı seçilirken, muhalefet bloğunun adayı Kemal Kılıçdaroğlu, yüzde 47.9 oyda kaldı.

SARIYER’DE MUHALEFET BLOĞU GÜCÜNÜ KORUDU

Sarıyer’de yerel, genel ve referandum sonuçlarına bakıldığında yüzde 58-60 bloğunda bir oya sahip olan muhalefet bloğu, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de gücünü korudu. Kemal Kılıçdaroğlu, aldığı yüzde 59.48’lik oyla birinci oldu ve Erdoğan’a 43 bin oy fark attı. Recep Tayyip Erdoğan ise yüzde 40.52’de kaldı.

blank

Continue Reading

Genel

Erhan Vergili’den gençlere umut dolu bayram mesajı

Published

on

blank

İş insanı ve siyasetçi Erhan Vergili, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlayarak gençlere olan desteğini bir kez daha gösterdi. Vergili, gençlere yönelik bir mesaj yayınlayarak bu anlamlı bayramı coşkuyla karşıladığını ifade etti.

Erhan Vergili, gençlerin Türkiye’nin geleceğinin teminatı olduğunu belirterek, “Bugün, gençlerimizin enerjisi ve potansiyeliyle dolu olan 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nı coşkuyla kutluyorum. Gençlerimiz, ülkemizin geleceğini şekillendirecek olan en büyük güçtür. Onların umutlarına, hayallerine ve hedeflerine destek olmak bizim en büyük sorumluluğumuzdur” dedi.

Gençleri Spora Teşvik Etmeliyiz!!

Vergili, gençlerin spora olan ilgisinin ve başarılarının da altını çizerek, “Gençlerimiz, sporun disipliniyle hayatta önemli başarılar elde ediyor. Spor, onları sadece fiziksel açıdan güçlendirmez, aynı zamanda karakterlerini, liderlik yeteneklerini ve takım ruhunu da geliştirir. Bu nedenle, gençlerimizin sporla iç içe olmasını teşvik etmeli ve desteklemeliyiz” şeklinde konuştu.

‘Gençlere Yönelik Projelere Devam Edeceğim’

Erhan Vergili’nin bu kutlama mesajı, gençler arasında olumlu bir etki yaratırken, onların toplumdaki değerlerine ve yeteneklerine olan inancı da pekiştirdi. Vergili, gençlere olan desteğine ve projelerine devam edeceğini belirtti. Gençlik ve Spor Bayramı, ülkemizin geleceğine ışık tutan gençlerimizin dayanışma ve kardeşlik duygularını pekiştirdiği bir gün olarak anılacak. Erhan Vergili gibi iş insanlarının gençlere yönelik desteği, gençlerin daha da motive olmalarını sağlarken, Türkiye’nin geleceğine olan güveni de artırıyor.

Continue Reading

Genel

ADD Sarıyer’den Ankara’ya çıkarma

Published

on

blank

Atatürkçü Düşünce Derneği Sarıyer Şubesi, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Başkent Ankara’ya çıkarma yaptı.

Türkiye genelinde 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın coşkusu yaşanıyor. Atatürkçü Düşünce Derneği Sarıyer Şubesi de, Fahrettin Serdaroğlu başkanlığında 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Başkent Ankara’ya hareket etti. Saat 10:00’da Gebze’deki bir benzin istasyonunda duran ve saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı okuyan ADD Sarıyer ekibi, daha sonra Ankara’ya gitmek üzere tekrar yola koyuldu.

GENEL MERKEZ BİNASININ AÇILIŞINA KATILACAKLAR

ADD Sarıyer ekibi, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda saat 16:00’da açılacak olan ADD Genel Merkez binasının açılışına katılacak.

Continue Reading

Popüler