Connect with us

Siyaset

ÖZLEM GÜRSES: DEMOKRASİ ÇOK SESLİLİKTİR, ÇOK FİKİRLİLİKTİR

Published

on

blank

Sözcü gazetesi yazarı Özlem Gürses bugünkü köşe yazısında Yenikapı mitingine değinerek, “Demokrasi, her şeyden önce “çok seslilik, çok fikirlilik” demektir.” sözlerine yer verdi.

Sözcü gazetesindeki bugünkü yazısında Yenikapı mitingine kaleme alan Gürses, “Memleketin bunca çözüm bekleyen sorunları varken, OHAL gündemdeyken siyasi partilerin ‘demokrasi nöbeti’nin ötesinde bu ülkeye söyleyecekleri ne var ?”sözlerine yer verdi.

İşte Özlem Gürses’in bugünkü “Nöbetle demokrasi olur mu” başlıklı köşe yazısı:

Bir ‘ortak miting’ sabahına daha uyanmış bulunuyoruz.
Bugün CHP ve MHP, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısına uyarak Yenikapı’daki ‘Demokrasi Mitingi’ne katılacak.
Darbeye karşı olduklarını, Türkiye’nin ‘birleşince çok güzel’ olduğunu bir kez daha vurgulayacaklar.
Ya sonra ? Sonra ne olacak ?
Memleketin bunca çözüm bekleyen sorunları varken, OHAL gündemdeyken siyasi partilerin ‘demokrasi nöbeti’nin ötesinde bu ülkeye söyleyecekleri ne var ?
Mesela Bahçeli MHP seçmenine AKP’den farklı ne söylüyor ? Daha bir ay önce kurultay ve genel başkan tartışmalarıyla gündemde olan MHP’nin Türkiye vizyonu nedir ?
Mesela Kılıçdaroğlu, CHP seçmenine nasıl bir Türkiye anlatıyor ? Gazetecilere telefon açıp ‘mitinge gideyim mi gitmeyeyim mi ?’ diye sormanın dışında bu ülkenin gençlerine ne vaat ediyor ?
Demokrasi, her şeyden önce ‘çok seslilik, çok fikirlilik’ demektir.
Son 10 yıldır din üzerinden, inanç üzerinden, her türlü kimlik üzerinden Türkiye’yi ‘aynılaştırmaya’ çalışan, birbirine benzemeyenleri ‘vatan haini, edep düşmanı, Batı hayranı, dinsiz imansız’ ilan eden bir anlayış vardı.
Demokrasi nöbeti tutacaksak, sadece darbe karşıtı olduğumuz için değil, asıl bu anlayışa karşı olduğumuz için tutmalıyız.
Son lafım da sabahtan akşama ‘meydanlara çıkın’ diye insanlara baskı yapan kafaya : Kardeşim, sen farkında değilsin belki ama biz zaten yıllardır ‘demokrasi nöbetindeyiz’ bu ülkede !
Yazılarımızla, bayramlarda Anıtkabir’i doldurmamızla, dini siyasete alet edenlere ‘yapmayın’ çağrımızla, kadın erkek eşitliği için verdiğimiz mücadele ile özgür basın için verdiğimiz gayretle….
O nöbet, ‘bir adamı kurtarmak’ için tutulmaz canım kardeşim, bir ülkenin geleceği için tutulur.
Daha fazla özgürlük, daha fazla eşitlik için tutulur.
Bugün bir yenisini daha göreceğimiz ‘meydan mitingleri’ memlekete daha fazla özgürlük, daha fazla eşitlik getirecek mi ?
Bekleyip, göreceğiz.

HDP Yenikapı’da neden yok ?

Andy Ar şirketi ‘darbe sonrası meydanlarda kim vardı?’ sorusuna yanıt aramak için bir araştırma yapmış, sonuçlar ilgimi çekti : ‘Darbe girişimi sonrası sokağa çıktım’ diyenlerin yüzde 37.7’si CHP’li, yüzde 58’i HDP’li, yüzde 65’i de MHP’liymiş.
Yani en çok HDP’liler sokaktaymış.
Çözüm Süreci müsameresini yıllardır sahneye koyanlar, Yenikapı mitinglerinde HDP’yi istemiyor.
Benim de HDP’nin ‘PKK’lı’ söylemlerine tahammülüm yok ! Ama o soruyu da yine ben sorayım : Darbe bulutu dağılıp, ülkenin gerçekleri ile yüzyüze kaldığımızda, bu konu nasıl gündeme gelecek ?
Bilen varsa, duymak isterim.

Click to comment

Bir Cevap Yazın