Connect with us

Siyaset

YSK BAŞKANI’NDAN “PES” DEDİRTEN AÇIKLAMA

Published

on

blank

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven, mühürsüz zarf ve pusulaların geçerli sayıldığı kararın, ‘unutkanlık’tan kaynaklandığını iddia etti.

Habertürk TV’ye açıklamalarda bulunan YSK Başkanı Sadi Güven, oylama esnasında yanlışlık olması halinde siyasi partilerin itiraz hakkının bulunduğunu dile getirerek, “YSK oy çaldı diye ciddi tenkitler oldu. Sayım döküm cetvelini, sandık sonucunu ve il ve ilçe birleştirmesini verdim. Ben partilere ve 80 milyon vatandaşa gönderdim ben nasıl çalacağım? Herkesi eline verdim yolda değiştirdiler diyelim ama ben hemen seçimin sonunda belgeyi veriyorum hemen değişiklik farkedilir” dedi.

MÜHÜRSÜZ OYLAR UNUTKANLIKTAN ÖTÜRÜ SAYILDI

Türkiye’nin kaderini belirleyen 16 Nisan seçimleri için Güven, mühürsüz oy pusula ve zarfların geçerli sayılmasının sandık başkanlarının unutkanlığından kaynaklandı” diye konuştu.

YSK’ya yönelik eleştiriler yüzünden kurumun yıprandığını savunan Güven, mühürsüz zarf ve pusulalarla ilgili, “Burada bakın bir mühür daha vurması gerekiyordu sandık kurulunun üçüncü mührü vurması gerekiyordu. Seçim kurulları seçim günü torbayı açınca bunları sayıp deftere geçiriyorlar. Zapta geçiyorlar. Biz hiç görevimiz olmadığı halde sandığa üye veren bu üyelere eğitim verdik anlattık. Onun ötesinden her bir sandığa çek list verdik. Yemin etmeyi torbayı açınaca sayması mühürlemeyi unutmayın diye. Bütün bunlara rağmen sandık kurulunda bazılarının mühürleri vurmadığını öğrendik. Tam problem burada” dedi.

 

1 Comment

1 Comment

  1. sultan

    21 Mayıs 2017 at 09:31

    durum ortada kimseye itiraz hakkı tanımıyorlar

Bir Cevap Yazın