Connect with us

Genel

BirGün Çalışanlarına basın kartı şoku!

Published

on

blank

BirGün gazetesi, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının, aylardır devam eden ‘değişiklik çalışması sürüyor’ açıklamasının ardından bazı çalışan, yazar ve yöneticilerinin basın kartlarını iptal ettiğini duyurdu.

BirGün gazetesinden yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, BirGün çalışanlarının basın kartlarını iptal etti.

Başkanlık sistemine geçişle Basın Kartları Komisyonu’nun Cumhurbaşkanlığı’na bağlanması ardından muhalif gazetecilerin ‘basın kartları’ birer birer iptal ediliyor.

Aylardır devam eden ‘basın kartı değişiklik çalışması’ boyunca sürecin neden bu kadar uzadığına dair İletişim Başkanlığı’ndan gazetemize hiçbir bilgilendirme yapılmadı. Bu uzun süreç sonunda ise bazı çalışan, yazar ve yöneticilerimizin basın kartları iptal edildi. Söz konusu iptal hakkında herhangi bir resmi bildirim yapılmadı.

Basın kartları iptal edilen BirGün yönetici ve çalışanları şöyle: İmtiyaz Sahibi İbrahim Aydın, Yayın Koordinatörleri Yaşar Aydın ve İbrahim Varlı, Ek Yayınlar Sorumlusu Berkant Gültekin, yazarımız Doğan Tılıç ve Ankara muhabirlerimiz Hüseyin Şimşek ile Oktay Evsen.

TILIÇ: İLETİŞİM PROFESÖRÜ’YÜM VE BASIN KARTIM İPTAL EDİLDİ!

Gazetemizin yazarlarından, Başkent Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Doğan Tılıç, basın kartının iptal edilmesi ardından yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın garabet niteliğindeki uygulamasına şu ifadelerle tepki gösterdi:

“Basın kartımın iptal edilip edilmediğini kesin olarak bilmiyorum. Bu sabah e-devlet’te kontrol ettiğimde ‘iptal edildi’ ifadesini gördüm. 1986 yılından beri gazetecilik yapıyorum. Önemli uluslararası medya kuruluşları için çalıştım, çalışıyorum. Yıllarca Afganistan, Irak, Yugoslavya gibi çatışma bölgelerinde savaş muhabiri olarak çalıştım. Devlet başkanları/liderler ile yurt dışında/içinde röportajlar yaptım. Ulusal ve uluslararası gazetecilik ödülleri aldım. 2016 yılında Malaga Üniversitesi UNESCO Kürsüsü tarafından ‘Uluslararası Basın Özgürlüğü’ ödülü verildi. Uluslararası Basın Kartım var. Avrupa’nın ve Türkiye’nin önemli gazetecilik örgütlerinde yöneticilik yaptım, yapıyorum. İletişim profesörüyüm ve yıllardır üniversitelerde ders veriyorum. Şimdi, benim gazeteci olmadığıma karar verilmiş ve ‘Sürekli Basın Kartı’m iptal edilmişse, bu benden çok onu iptal edenlerin sorunudur. Kartımın iptal edilmiş olması benim gazeteciliğimden bir şey eksiltmez.”

SARAY’A BAĞLANDI, ÇİLE BAŞLADI

Daha önce Başbakanlık bünyesindeki Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM), ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ adı verilen başkanlık sistemine geçişle beraber Cumhurbaşkanlığı’na bağlanmış ve ‘İletişim Başkanlığı’ adını almıştı. BYEGM’e bağlı Basın Kartları Komisyonu da böylece Cumhurbaşkanlığı denetimine girmişti.

Söz konusu düzenleme ardından Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, bütün basın kartlarını yenilemek için çalışma başlattı. Ancak bu ‘yenileme’ süreci, muhalif gazetecilerin basın kartlarının iptal edildiği bir hal aldı.

Şimdiye kadar Evrensel gazetesinden sürekli basın kartı sahibi ve Türkiye Gazeteciler Sendikası adına Basın Kartları Komisyonu’nda görev yapmış olan Sultan Özer, sürekli basın kartı sahibi Fevzi Argun, Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı ve Evrensel Gazetesi Haber Müdürü Yardımcısı Gökhan Durmuş, Yazı İşleri Müdürü Şengül Karadağ Bayhan, Haber Editörü Vural Nasuhbeyoğlu, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Görkem Kınacı, Sayfa Editörü İskender Bayhan, Haber Redaktörü Şükrü Taş, Foto Muhabiri Sevil Atar ve muhabirler Şerif Karataş, Derya Dursun, Ercüment Akdeniz, Elif Ekin Saltık, Elif Görgü, Emine Uyar, Mehmet Özer, Özer Akdemir’le yazar Erol Aral’ın basın kartları iptal edildi.

Cumhuriyet gazetesinin basın kartı iptal edilen çalışanları bulunduğu da gelen bilgiler arasında ancak gazeteden henüz konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı.

Kaynak: BirGün

blank
blank
blank