Connect with us

Genel

Sarıyer’de çocuklara sivil savunma eğitimi

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü Sivil Savunma Birimi,  Sivil Savunma Günü ve Deprem Haftası sebebiyle çocuklar için bilgilendirme semineri düzenledi. Etkinliğe katılan çocuklara deprem öncesi ve sonrasında yapılması gerekenler hakkında bilgi verildi.

Doğal afetlere karşı “sosyal bilinç” anlayışıyla hareket eden Sarıyer Belediyesi; deprem, yangın ve sel gibi afetlerin zararlarının azaltılması amacıyla bilinçlendirmeye devam ediyor. Bu kapsamda 28 Şubat Sivil Savunma Günü ve Deprem Haftası dolayısıyla Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde öğrencilere deprem öncesi alınması gereken önlemler, deprem anında yapılması gerekenler ve deprem sonrası yaşanılan durumlara karşı temel afet eğitimi verildi. Eğitimin ardından katılan tüm çocuklara acil durum çantası dağıtıldı.

BİLİNÇLİ VE SAĞDUYULU OLUNMALI

Etkinlik saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başlarken Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun son dönemde yaşanan depremlere değinerek bilinçli ve sağduyulu olunması durumunda her türlü doğal afetin üstesinden gelinebileceğinin altını çizdi. Japonya’nın deprem konusunda aldığı önlemlerden bahseden Coşkun, tüm gençlerin birer sivil savunma gönüllüsü olması gerektiğini vurguladı. Sivil Savunma Birim Şefi Oktay Yavuz ise çocuklara afet anında nasıl davranılması, nelere dikkat edilmesi gerektiği konularında bilgi verdi. Yavuz, öğrencilere hem afetlerin verebileceği hasarları en aza indirmek için alınması gereken önlemleri hem de afet sırasında yapılması gerekenleri anlattı.

DEPREMİN YIKICI ETKİSİ BİNALARDAN KAYNAKLI

Ardından sahneye çıkan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Mühendislik fakültesinden Jeofizik Mühendisi Yıldırım Güngör depremlerin zararı olduğu kadar yararlarının da olduğuna değinerek, depremlerin yıkıcı etkisinin insanların yapmış olduğu binalardan kaynaklandığını, gerekli önlemlerin ve tedbirlerin alınması durumunda depremlerden korkmamamız gerektiğini belirtti. Birçok depremin gerçekleşmesinin ardından farklı doğal kaynaklarını ortaya çıkarttığından bahseden Güngör; şelaleler, mağaralar ve yer altı sularının depremler sonrası oluştuğunu belirterek, son yaşanan Elazığ depreminde 28-30 derece civarında su kaynağının gün yüzüne çıktığını söyledi.