Connect with us

Genel

DSP İstanbul: Ecevit’in ışığına güvenimiz hala yaşıyor ve yaşayacak.

Published

on

blank

DSP İstanbul İl Başkanlığı, vefatının 14. yılında eski başbakanlarımızdan, Türkiye’nin Karaoğlan’ı Bülent Ecevit için bir mesaj yayınladı. 

Demokratik Sol Parti (DSP) İstanbul İl Başkanlığı, DSP’nin Onursal Genel Başkanı, Türk halkının Kıbrıs Fatihi Mustafa Bülent Ecevit’in aramızdan ayrılışının 14. yıldönümünde bir basın açıklaması yayınladı.

Demokratik Sol Parti İstanbul İl Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Bugün 5 Kasım.

Onursal Genel Başkanımız, merhum Başbakanımız ve kuramcımız Bülent Ecevit’in aramızdan ayrıldığı gün!

Bir matem günü olduğu kadar, yararlanmayı bilenlere nice dersin aktarıldığı bir umut günü aynı zamanda!

Belleklere kazınmış ilk ders, “Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir” sözünün yaşama geçmesidir.

Bülent Ecevit’in siyasal yaşamının her aşamasında, kendini daima halkımıza hesap verir konumda tutmuş ve her konu hakkında halkın ilk ağızdan ve net biçimde bilgilenmesine dikkat etmiştir. Başbakanlık yaptığı zamanlarda Türk milletinin bilmediği ve üzerinde fikir yürütemediği hiçbir dış ve iç sorun yoktu; çünkü halkımız her konuyu bizzat Başbakan Bülent Ecevit’ten, ilk ağızdan öğrenir, dezenformasyonla kafası bulanmazdı.

Bizim nesil yabancılar karşısında dik durmayı yine ondan öğrendi. “Toprağında ne ekeceğine ancak Türk Milleti karar verir” diyerek Afyon yasağına karşı dünya devlerine meydan okurken, yeni nesle de bir yön çizmişti: Türk Milleti’nin çıkarları her şeyden üstündür!

İşte bu bilinç, Kıbrıs Barış Harekâtı ile oradaki soydaşlarımızı da soykırımdan kurtarmıştı. Artık fiili bir antiemperyalist mücadele içine girmiş ve bunu gençlere aşılamıştı.

Her siyasetçiye ders olabilecek en önemli özelliklerinden biri de, düşünmeden, tartmadan hiçbir konuyu dile getirmemesiydi. Televizyonda sorulan bazı sorulara “henüz bunun üzerinde düşünmedim” diye cevap verdiğini de görmüşüzdür. Enini boyunu ölçmeden ölçüsüz bir söz etmez, yanlış bilgi vermiş olmaktan çekinirdi.

Nihayet, Türk siyasi yaşamına “sayın” kelimesini yerleştirecek kadar duyarlı ve nazikti. En müfrit muhalifleri bile, “sayın” sıfatını kullanır olmuşlar ve bu da silinmemecesine günlük yaşamımıza yerleşmiştir.

İşte biz bir 5 Kasım günü böyle bir lideri kaybettik. Ama onun kaybıyla köşemize çekilmedik. Onu, Atatürk’ün açtığı yolda ışığımız olarak kabul ettik. Hatırasına saygımız olduğu kadar, ışığına güvenimiz hala yaşıyor ve yaşayacak.”

Genel

Sarıyer Belediyesi, Ramazan ayında Sarıyer TV ile evlerinize misafir

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi her yıl birbirinden farklı programlarla insanları bir araya getirdiği geleneksel ramazan etkinliklerini bu yıl pandemi nedeni ile online platforma taşıdı. Sarıyer TV Youtube kanalından canlı olarak yayınlanacak etkinlikler arasında; tiyatro oyunlarından konserlere, radyo yayınlarından söyleşiye kadar birçok etkinlik sizlerle olacak.

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle tüm etkinliklerini online platforma taşıyan Sarıyer Belediyesi, birbirinden farklı programlarla ramazanı evde geçirecek vatandaşlara eski ramazan ruhunu yaşatmaya devam edecek. 1 ay boyunca Hacivat-Karagöz gölge oyunları, meddah ve orta oyununun yanı sıra tasavvuf müziği dinletileri, ilahiler ve özel söyleşiler düzenlenecek. Program kapsamında tiyatro oyunları ve Sarıyer Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’nun sergileyeceği performanslar da Sarıyerlilerle buluşacak. Tüm etkinlikler iftar sonrasında saat: 21:00’de Sarıyer TV Youtube kanalında yayınlanacak.

YEREL SANATÇILARA DESTEK

Pandemi nedeni ile uzun zamandır işleri azalan yerel müzisyenlere destek olmak için özenle hazırlanan ramazan etkinlikleri kapsamında; 30 yerel sanatçı, 20 sokak sanatçısı farklı akşamlarda Sarıyerlilerin evine misafir olacak. Rize’den Malatya’ya, Trakya’dan Artvin’e, Ordu’dan Tunceli’ye, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Ardahan, Erzincan ve Çankıra’ya kadar uzanacak müzik ziyafeti için yapmanız gereken tek şey Sarıyer TV Youtube kanalını takip etmek.

 

 

Continue Reading

Genel

Son bir haftada vaka sayısı sadece iki ilde azaldı

Published

on

blank

Sağlık Bakanlığının açıkladığı 3-9 Nisan’ı kapsayan verilere göre geçen hafta en fazla vakanın görüldüğü Samsun, bu hafta 6’ncılığa geriledi.

Sağlık Bakanlığının açıkladığı 3-9 Nisan’ı kapsayan verilere göre, ülke genelinde 79 ilde Kovid-19 vaka sayısı artarken Samsun ve Ardahan’da azaldı. Sağlık Bakanlığı, 81 il için 3-9 Nisan’da her 100 bin kişide görülen Kovid-19 vaka sayılarını açıkladı.

Çanakkale, Yalova, Kastamonu, Samsun ve Tekirdağ’da 100 bin kişideki vaka sayısı 600’ün üzerinde, Kırklareli ve İstanbul’da ise 800’ün üzerinde görüldü.

Vaka sayısı 518,33’ten 882,13’e yükselen Kırklareli, hem toplam vaka sayısı hem de vaka artışı bakımından ilk sırada yer aldı.

Vaka artışında üç büyükşehrin durumu

Kırklareli’den sonra 100 bin kişide en çok vakanın görüldüğü İstanbul’da rakam 591,45’ten 804,97’ye yükseldi. İstanbul, bu tabloyla üç büyükşehir arasında ilk sırada yer aldı.

Ankara vaka sayısı bakımından geçen hafta 81 il arasında 29’uncuyken, bu hafta 25’inci sıraya yükseldi.

İzmir, üç büyükşehir arasında vaka sayısı bakımından üçüncü sırada yer aldı ve 40’ıncı sıradan 42’nciliğe geriledi.

Vaka sayısı azalan iki il

Önceki hafta en çok Kovid-19 vakası görülen iller sıralamasında zirvede yer alan Samsun, Ardahan’la birlikte bu hafta azalış görülen iki ilden biri oldu. Samsun, 100 binde 678,72’den 645,17’ye gerileyen vaka sayısıyla bu hafta 6’ncılığa düştü.

Ardahan’da 185,11 olan 100 binde vaka sayısı bu hafta 5,2 azaldı ve 179,91 oldu.

İllerin vaka artış aralıkları

Türkiye genelinde bir haftada 19 ilde 100 bin nüfusta Kovid-19 vakaları 1-50 aralığında arttı. Bu iller, Trabzon, Şırnak, Hakkari, Mardin, Van, Şanlıurfa, Siirt, Adıyaman, Gümüşhane, Tunceli, Diyarbakır, Uşak, Sinop, Bolu, Muş, Ordu, Karaman, Rize ve Denizli oldu.

Vaka artışları 32 ilde 50-100 aralığında görüldü. Bu iller Batman, Hatay, Amasya, Niğde, Burdur, Muğla, Bitlis, Artvin, Mersin, Adana, Karabük, Osmaniye, Konya, Aydın, Aksaray, Gaziantep, Kırşehir, Bingöl, Antalya, Kayseri, Kars, Sakarya, İzmir, Giresun, Kütahya, Tokat, Zonguldak, Afyon, Elazığ, Kahramanmaraş, Balıkesir ve Iğdır olarak sıralandı.

100-200 aralığında vaka artışının yaşandığı 22 il ise Manisa, Çorum, Çankırı, Yozgat, Kilis, Erzurum, Yalova, Malatya, Ağrı, Sivas, Nevşehir, Düzce, Bilecik, Kırıkkale, Erzincan, Ankara, Kocaeli, Bursa, Isparta, Eskişehir, Edirne ve Bartın olarak kayda geçti.

Kastamonu, Tekirdağ, İstanbul, Bayburt ve Çanakkale bir haftada 100 binde Kovid-19 sayısı 200-300 aralığında artan iller oldu.

Kırklareli ise vaka artışı 300’ün üzerindeki tek il olarak tabloda yer aldı.

Continue Reading

Genel

Koronavirüse yakalanan Muharrem İnce hastaneye kaldırıldı

Published

on

blank

CHP’yle yollarını ayırıp yeni parti kurma hazırlıklarını sürdüren Muharrem İnce, koronavirüse yakalanmıştı. Son dakika gelişmesine göre İnce, hastaneye kaldırıldı.

24 Haziran seçimlerinde CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı olan, ardından ‘Memleket Hareketi’ni başlatarak CHP’den istifa eden ve parti kurma çalışmaları devam eden Yalova eski milletvekili Muharrem İnce, önceki gün koronavirüse yakalandığını duyurdu. İnce, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Corona test sonucum pozitif çıktı. Benimle temaslı olanların test yaptırmalarını ve kendilerini karantinaya almalarını rica ediyorum. Arayan, soran, mesaj atan herkese çok teşekkür ederim. Sağlığınıza dikkat edin, sağlıklı, güzel günlerde buluşacağız” ifadelerini kullanmıştı.

İnce’nin tedavisinin Ankara Şehir Hastanesi’nde devam ettiği, sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Continue Reading

Popüler