Connect with us

Genel

DSP İstanbul: Ecevit’in ışığına güvenimiz hala yaşıyor ve yaşayacak.

Published

on

blank

DSP İstanbul İl Başkanlığı, vefatının 14. yılında eski başbakanlarımızdan, Türkiye’nin Karaoğlan’ı Bülent Ecevit için bir mesaj yayınladı. 

Demokratik Sol Parti (DSP) İstanbul İl Başkanlığı, DSP’nin Onursal Genel Başkanı, Türk halkının Kıbrıs Fatihi Mustafa Bülent Ecevit’in aramızdan ayrılışının 14. yıldönümünde bir basın açıklaması yayınladı.

Demokratik Sol Parti İstanbul İl Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Bugün 5 Kasım.

Onursal Genel Başkanımız, merhum Başbakanımız ve kuramcımız Bülent Ecevit’in aramızdan ayrıldığı gün!

Bir matem günü olduğu kadar, yararlanmayı bilenlere nice dersin aktarıldığı bir umut günü aynı zamanda!

Belleklere kazınmış ilk ders, “Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir” sözünün yaşama geçmesidir.

Bülent Ecevit’in siyasal yaşamının her aşamasında, kendini daima halkımıza hesap verir konumda tutmuş ve her konu hakkında halkın ilk ağızdan ve net biçimde bilgilenmesine dikkat etmiştir. Başbakanlık yaptığı zamanlarda Türk milletinin bilmediği ve üzerinde fikir yürütemediği hiçbir dış ve iç sorun yoktu; çünkü halkımız her konuyu bizzat Başbakan Bülent Ecevit’ten, ilk ağızdan öğrenir, dezenformasyonla kafası bulanmazdı.

Bizim nesil yabancılar karşısında dik durmayı yine ondan öğrendi. “Toprağında ne ekeceğine ancak Türk Milleti karar verir” diyerek Afyon yasağına karşı dünya devlerine meydan okurken, yeni nesle de bir yön çizmişti: Türk Milleti’nin çıkarları her şeyden üstündür!

İşte bu bilinç, Kıbrıs Barış Harekâtı ile oradaki soydaşlarımızı da soykırımdan kurtarmıştı. Artık fiili bir antiemperyalist mücadele içine girmiş ve bunu gençlere aşılamıştı.

Her siyasetçiye ders olabilecek en önemli özelliklerinden biri de, düşünmeden, tartmadan hiçbir konuyu dile getirmemesiydi. Televizyonda sorulan bazı sorulara “henüz bunun üzerinde düşünmedim” diye cevap verdiğini de görmüşüzdür. Enini boyunu ölçmeden ölçüsüz bir söz etmez, yanlış bilgi vermiş olmaktan çekinirdi.

Nihayet, Türk siyasi yaşamına “sayın” kelimesini yerleştirecek kadar duyarlı ve nazikti. En müfrit muhalifleri bile, “sayın” sıfatını kullanır olmuşlar ve bu da silinmemecesine günlük yaşamımıza yerleşmiştir.

İşte biz bir 5 Kasım günü böyle bir lideri kaybettik. Ama onun kaybıyla köşemize çekilmedik. Onu, Atatürk’ün açtığı yolda ışığımız olarak kabul ettik. Hatırasına saygımız olduğu kadar, ışığına güvenimiz hala yaşıyor ve yaşayacak.”

Genel

İmamoğlu’ndan önemli uyarı: Saat 15’e kadar dışarı çıkmayın!

Published

on

blank

İstanbul’da hayatı felç eden sağanak yağış sonrası İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu AKOM’da durum değerlendirmesi yaptı.

İBB Başkanı İmamoğlu, “Yağışın saat 15.00’e kadar sürmesi bekleniyor, lütfen mecbur kalmadıkça dışarı çıkmayın.” dedi.

Bu sabah saatlerinde etkisini gösteren sağanak, tüm İstanbul’u etkisi altına aldı. Birçok ilçede trafik yoğunluğu oluştu. İşe gitmek isteyen vatandaşlar zor anlar yaşarken, bazı dükkan ve evleri ise su bastı. Özellikle tarihi Kapalı Çarşı’da esnaf, su basması nedeniyle zor anlar yaşadı.

Continue Reading

Genel

Sarıyer Belediyesi’nden ve Afad’dan kritik uyarı!

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi ve Afad, İstanbul’da gökgürültüsüyle beraber kuvvetli yağan sağanak yağışa karşı tedbirli olunması konusunda uyardı ve acil olmadıkça dışarıya çıkılmaması çağrısında bulundu.

Sarıyer Belediyesi ve Afad, İstanbul’da gökgürültüsüyle beraber etkili olan kuvvetli sağanak yağışa karşı uyarılarda bulundu. Sarıyer Belediyesi, “Değerli Sarıyerliler, ilçemiz yoğun bir yağış altında. Ekiplerimiz sahada çalışmalarını sürdürüyor. Sizler de lütfen zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmayın ve özel araçlarınızı kullanmayın. Acil durumlarda 444 1 722 numaralı çağrı merkezinden kriz masasına ulaşabilirsiniz.” mesajını paylaştı.

AFAD’DAN HORTUM UYARISI

Sarıyer Belediyesi gibi Afad’da önemli uyarılarda bulundu. Afad’ın paylaştığı mesajda, “Istanbul icin kuvvetli yagisin devam etmesi bekleniyor. Sel, yildirim, dolu, hortum gibi olumsuzluklara karsi dikkatli ve tedbirli olun.” denildi.

Continue Reading

Genel

Sarıyer Merkez’de devrilen ağaç trafiği aksattı

Published

on

blank

Sarıyer’in Merkez Mahallesi’nde caddeye devrilen ağaç nedeniyle trafik bir süre aksadı.

Olay, saat 17.00 sıralarında Merkez Mahallesi Şehit Mithat Yılmaz Caddesi üzerinde meydana geldi. Gövdesi çürüyen yol kenarındaki ağaç kökünden sökülerek aniden yola devrildi. Ağacın devrildiği anda altından geçen kimsenin olmaması olası faciayı önledi. Yola devrilen ağaç nedeniyle cadde her iki yönde trafiğe kapandı. Haber verilmesi üzerine olay yerine itfaiye ve polis ekipleri sevk edildi. Polis ekipleri şerit çekerek caddeyi trafiğe kapattı.

İtfaiye ekipleri devrilen ağacı keserek yoldan kaldırdı. Ağacın kaldırılmasının ardından caddede trafik tekrar normale döndü.

Continue Reading

Popüler

blank