Connect with us

Genel

DSP İstanbul: Ecevit’in ışığına güvenimiz hala yaşıyor ve yaşayacak.

Published

on

blank

DSP İstanbul İl Başkanlığı, vefatının 14. yılında eski başbakanlarımızdan, Türkiye’nin Karaoğlan’ı Bülent Ecevit için bir mesaj yayınladı. 

Demokratik Sol Parti (DSP) İstanbul İl Başkanlığı, DSP’nin Onursal Genel Başkanı, Türk halkının Kıbrıs Fatihi Mustafa Bülent Ecevit’in aramızdan ayrılışının 14. yıldönümünde bir basın açıklaması yayınladı.

Demokratik Sol Parti İstanbul İl Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Bugün 5 Kasım.

Onursal Genel Başkanımız, merhum Başbakanımız ve kuramcımız Bülent Ecevit’in aramızdan ayrıldığı gün!

Bir matem günü olduğu kadar, yararlanmayı bilenlere nice dersin aktarıldığı bir umut günü aynı zamanda!

Belleklere kazınmış ilk ders, “Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir” sözünün yaşama geçmesidir.

Bülent Ecevit’in siyasal yaşamının her aşamasında, kendini daima halkımıza hesap verir konumda tutmuş ve her konu hakkında halkın ilk ağızdan ve net biçimde bilgilenmesine dikkat etmiştir. Başbakanlık yaptığı zamanlarda Türk milletinin bilmediği ve üzerinde fikir yürütemediği hiçbir dış ve iç sorun yoktu; çünkü halkımız her konuyu bizzat Başbakan Bülent Ecevit’ten, ilk ağızdan öğrenir, dezenformasyonla kafası bulanmazdı.

Bizim nesil yabancılar karşısında dik durmayı yine ondan öğrendi. “Toprağında ne ekeceğine ancak Türk Milleti karar verir” diyerek Afyon yasağına karşı dünya devlerine meydan okurken, yeni nesle de bir yön çizmişti: Türk Milleti’nin çıkarları her şeyden üstündür!

İşte bu bilinç, Kıbrıs Barış Harekâtı ile oradaki soydaşlarımızı da soykırımdan kurtarmıştı. Artık fiili bir antiemperyalist mücadele içine girmiş ve bunu gençlere aşılamıştı.

Her siyasetçiye ders olabilecek en önemli özelliklerinden biri de, düşünmeden, tartmadan hiçbir konuyu dile getirmemesiydi. Televizyonda sorulan bazı sorulara “henüz bunun üzerinde düşünmedim” diye cevap verdiğini de görmüşüzdür. Enini boyunu ölçmeden ölçüsüz bir söz etmez, yanlış bilgi vermiş olmaktan çekinirdi.

Nihayet, Türk siyasi yaşamına “sayın” kelimesini yerleştirecek kadar duyarlı ve nazikti. En müfrit muhalifleri bile, “sayın” sıfatını kullanır olmuşlar ve bu da silinmemecesine günlük yaşamımıza yerleşmiştir.

İşte biz bir 5 Kasım günü böyle bir lideri kaybettik. Ama onun kaybıyla köşemize çekilmedik. Onu, Atatürk’ün açtığı yolda ışığımız olarak kabul ettik. Hatırasına saygımız olduğu kadar, ışığına güvenimiz hala yaşıyor ve yaşayacak.”

Genel

Pınar Mahallesi’nde fırtınadan uçan baca, karşı binanın çatı katı duvarını yıktı

Published

on

blank

Sarıyer’de dün akşam saatlerinde etkili olan yağış ve fırtınayı seyretmek için balkona çıkan evli çift, salona döndüklerinde kalktıkları koltuğun üzerinde karşı binanın bacasını buldu. Odalarının duvarını yıkan bacayı gören çift büyük şok yaşadı.

Olay dün akşam saatlerinde Sarıyer Pınar Mahallesi İğde Sokak’ta bulunan 3 katlı bir binanın çatı katında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre Elif ve Enes Şahin çifti salonda bulunan üçlü kanepenin üzerinde oturmuş televizyon izliyorlardı. Yağmur yağmaya başlayınca yağmuru izlemek için kalkıp balkona çıkan çift, birkaç dakika sonra büyük bir gürültü duydu. Birkaç dakika önce oturdukları kanepenin üzerinde karşı binanın bacasını, evin çöken çatısını gören çift şok geçirdi. Çifti komşuları teselli ederken, olay yerine itfaiye ekipleri çağrıldı. İtfaiye ekipleri kopan çatıdan kalan ve tehlike arz eden parçaları da aldı.

Yaşanan olaylardan sonra belediye ekipleri çevrede başlattığı hasar tespit çalışmaları devam ediyor.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’de şiddetli fırtına ağaçları yola devirdi

Published

on

blank

İstanbul genelinde etkili olan şiddetli yağış ve rüzgar nedeniyle Sarıyer’de ağaçlar gövdesinden kırılarak yola devrildi. Ağaçlar nedeniyle trafikte yoğunluk yaşandı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün uyarılarının ardından İstanbul genelinde dün akşam saatlerinde şiddetli yağış ve rüzgar etkili olmaya başladı. Sarıyer’de yağış ve rüzgar etkisini artırarak Büyükdere Caddesi ve Sakıp Sabancı Caddesi’nde bulunan bazı ağaçların yola devrilmesine neden oldu. Yolların ağaçlarla kapanması nedeniyle trafikte uzun araç kuyrukları oluştu. Vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine itfaiye ve polis ekipleri yönlendirildi. Polis ekipleri yol üzerinde önlem alarak trafiği başka yollara yönlendirirken, itfaiye ekipleri ise ağaçları kaldırmak için çalışma başlattı. Yol üzerinde geri dönüşleri mümkün olmayan İETT otobüsleri ise kontak kapatarak, ağaçların kaldırılmasını bekledi.

Ekipler, yoğun bir çalışmayla yoldaki ağaçları temizledi ve daha sonra trafik yeniden normal akışına döndü.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’deki köpek otelinde dehşet

Published

on

blank

Sarıyer’deki hayvan otelinde köpeği, başka bir köpeğin saldırısı sonucu ölen Beliz Naz Özışıkçılar savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Beliz Naz Özışıkçılar, Sarıyer’deki köpek oteline 18 Temmuz’da yurt dışı seyahatine gitmeden önce Pomerian cinsi Puffy isimli köpeğini bıraktı. Otelde bulunan Staffordshire cinsi köpek, Puffy’e saldırdı. Otel çalışanının gözlerinin önündeki saldırıda Puffy hayatını kaybetti. Olayın ardından Özışıkçılar, avukatı aracılığıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Özışıkçılar, yurt dışında olduğu sırada bilinmeyen bir numaradan arandığının anlattığı dilekçede, arayan kişinin kendisine köpeğinin öldüğünü söylediği belirtildi. Otelde çalışan bir kadının saldırıyı görmesine karşın durdurmadığı kaydedilen dilekçede işletmecinin otele en fazla 12 köpek alınabileceğini söylediği ancak otelde 22 köpeğin kaldığı öne sürüldü

Suç duyurusu dilekçesinde, otel sahibi Neva D.T. ile otel çalışanının ‘görevi kötüye kullanma’ suçundan 1 yıldan 7 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Continue Reading

Popüler

blank