Connect with us

Genel

Edebiyat rüzgarı 10. kez Sarıyer’de esecek

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi’nin düzenlediği Uluslararası 10. Sarıyer Edebiyat Günleri, 20-24 Eylül tarihleri arasında Kireçburnu Haydar Aliyev Parkı’nda başlıyor. Boğazın eşsiz güzelliğine kitap kokusunun eşlik ettiği Sarıyer’de 300 yazar ve 32 yayınevinin katılımıyla 5 gün boyunca edebiyat rüzgârı esecek.

Müzikle sözün, şiirle öykünün, romanla oyunun buluştuğu Edebiyat Günleri bu kez Uluslararası bir boyut kazanıyor. İstanbulluların yakından takip ettiği 10. Sarıyer Edebiyat Günleri başlıyor. 5 gün sürecek etkinlikler boyunca edebiyatseverler Kireçburnu Haydar Aliyev Parkı’nda buluşacak. 300 yazar, 32 yayınevinin katılımıyla gerçekleşecek etkinlik birçok şair, gazeteci, akademisyen, müzisyen ve oyuncuyu ağırlayacak. Şiir ve müzik eşliğinde boğaz turlarının yapılacağı programda bu yıl masal çadırı yine çocuklar için kurulacak. Beyaz Martı Edebiyat Onur Ödülünün Ayfer Tunç’a verileceği etkinliğin bu yıl ki onur konuğu ise Müjdat Gezen olacak. Boğazda edebiyat keyfinin yaşanacağı Uluslararası 10. Sarıyer Edebiyat Günleri, Barabar konseriyle sona erecek.

USTA İSİMLER BİR ARADA

Edebiyat Günleri ünlü oyuncuları bir araya getirecek. Yurdaer Okur ve Kerem Fırtına’nın şiir teknesi ve şiir hatlarında okuyucusuyla buluşacağı ilk günde Oğuzhan Uğur’da sahilde kurulan sahnede bir söyleşi gerçekleştirecek. Pelin Özer ve Latife Tekin’in, “Yazı-beden-doğa’’ sohbetinin sonrasında ilk gün İlyas Yalçıntaş’ın şarkılarıyla sona erecek.

“Herkesin bir süper gücü var’’ adlı söyleşi ile Aytül Akal 7-11 yaşarası çocuklar için ikinci gün sahnede olacak. “Sağlıklı Olmak İçin Travmalarına Format At’’ konusu ise M. Barış Muslu’nun anlatımı ile ele alınacak. “Sunay Akın İle Yüz Yüze’’ gösterisi edebiyatseverlerle buluşacağı bu günün finalini Müfit Can Saçıntı ve Kemanın Efendisi Suat Erdem Şiir Teknesi’nde yapacak.

Edebiyat Günleri üçüncü günde de sürprizlerle dolu olacak. Onur Erol’un çocuk konseri ile başlayan gün, Ayşe Kulin’in “Cumhuriyet ve Vals’’ söyleşisi ile devam edecek. Gülşen İşeri’nin moderatörlüğünde gerçekleşecek olan“Buğra Gülsoy ile Yazarın Yolculuğu’’söyleşisinin ardından Günün sonunda Şenay Lambaoğlu Caz Konseri ile dinleyicisiyle olacak.

Dördüncü gün yine çok değerli bir söyleşi ile başlayacak. Moderatörlüğünü Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in yapacağı“Cumhuriyetin 100’ünde Tarih, Sanat, Edebiyat” söyleşisinin konukları arasında;Emre Kongar, Zülâl Kalkandelen, A. Celal Binzet olacak. Ahmet Ümit “Bir Aşk Masalı’’söyleşisi ile edebiyatseverlerle bir araya gelirken günün ilerleyen saatlerinde Şehr-i Şiir Grubu ve Fransız şair François Coudray şiir teknesinde İstanbullularla buluşacak. Günün sonunda ise “Cumhuriyet Konseri” ile Ali –Aysun Kocatepe sahne alacak.

“Uluslararası Şiirlerle Umut ve Barış Yolculuğu’’ ile başlayacak final gününde Müjdat Gezen’in “Yüz Yüze’’ adlı interaktif söyleşisinin ardından program, Moderatörlüğünü Mustafa Çevikdoğan’ın yaptığı “Saklı’dan Kuru Kız’a… Ayfer Tunç’la Edebiyat Serüveni Üzerine Söyleşi” ile devam edecek. Fakir Baykurt Öykü Yarışması Ödül Töreni’nin de yapılacağı son gün, Sarıyer Edebiyat Günleri Onur Konuğu ödülü Müjdat Gezen’e verilirken Beyaz Martı Edebiyat Onur Ödülü ise bu yıl Ayfer Tunç’un olacak. Edebiyat Günleri’nin finali ise Barabar konseri ile yapılacak.

ŞİİR EŞLİĞİNDE BOĞAZ TURU

10. Sarıyer Edebiyat Günleri programı kapsamında Şiir Teknesi; Yurdaer Okur, Kerem Fırtına, Şehr-i Şiir Grubu ve Fransız şair François Coudrayile maviliklere açılacak. Etkinliğe farklı ilçelerden katılacak edebiyatseverler; Kadıköy ve Beşiktaş’tan kalkacak Şiir Hatları; Grup Yol’a Düş ve Pelin Bindal’ın müzik ve şiir dinletisiyle keyifli bir yolculuk yapacak.

ÖYKÜLER ÖDÜLLERLE BULUŞACAK

İmza günleri, söyleşiler, şiir teknesi, şiir hatları, sergi ve konserlerle renklenecek etkinlikler kapsamında düzenlenen ‘Fakir Baykurt Öykü Yarışması’nda ise ortaokul, lise ve yetişkin kategorisinde dereceye giren katılımcılar ödüllerine kavuşacak.

İMZA GÜNLERİ DOLU DOLU

Etkinlikte; LatifeTekin, Ayşe Kulin, İnci Aral, Buğra Gülsoy, Ahmet Ümit, Atilla Dorsay, Barış Terkoğlu, Timur Soykan, Murat Ağırel, Emre Kongar, İsmail Arı, Zülal Kalkandelen, Özge Özberk, M. Barış Muslu, A. Celal Binzet, Nilgün Ilgaz, Yavuz Ekinci, Kemal Varol, Sunay Akın, Kerem Fırtına, Aytül Akal, İhsan Eliaçık, Zümra Atalay, Işık Öğütçü, Pelin Batu, Nazım Alpman, Musa Ağacık ve Adnan Özyalçıner ve birbirinden farklı usta isim edebiyatseverler için imza günü düzenleyecek.

Genel

İBB’nin “Genç Üniversiteli Desteği” için başvurular başladı

Published

on

blank

İBB’nin ‘Genç Üniversiteli Desteği’ projesinde öğrencilere geri ödemesiz olarak verilecek 6000 TL’lik eğitim desteği için başvurular başladı. Destekten faydalanmak isteyen öğrenciler, 20 Ekim tarihine kadar İBB’nin “İstanbul Senin” mobil uygulaması üzerinden başvuru yapılabilir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi “Genç Üniversiteli Desteği” projesi kapsamında üniversite öğrencilerini ekonomik anlamda desteklemek için 75 bin öğrenciye 6000 TL’lik eğitim yardımında bulunuyor.

Başvurmak isteyen öğrencilerin kendisinin ya da ailesinin İstanbul’da ikamet etmesi, devlet ya da vakıf/özel üniversitelerinde yüzde 100 burslu okuması gerekiyor. Ara sınıf ve son sınıf öğrencilerinin de yılsonu başarı notunun 100 üzerinden en az 53 ya da 4 üzerinden 2,00 olması da istenen kriterler arasında yer alıyor.

“İSTANBUL SENİN” ÜZERİNDEN BAŞVURULACAK

Destekten faydalanmak isteyen öğrencilerin İBB’nin “İstanbul Senin” uygulamasını indirerek, uygulama üzerinden başvuru yapması gerekiyor. Proje ve kriterler hakkında detaylı bilgiler de “İstanbul Senin” mobil uygulamasında yer alıyor. 26 Eylül’de başlayan başvurular 20 Ekim tarihine sonlanacak.

“Genç Üniversiteli Desteği” projesi kapsamında sağlanan destekler geri ödemesiz ve faizsiz olarak veriliyor. “Genç Üniversiteli Desteği” kapsamında, projenin yapıldığı ilk dönem olan 2019-2020 eğitim öğretim döneminde 29 bin 423 öğrenciye destek sağlandı. 2020-2021 eğitim öğretim döneminde 33 bin 763 öğrenciye, 2021-2022 eğitim-öğretim döneminde 51 bin 992 öğrenciye destek verildi. 2022-2023 eğitim-öğretim döneminde ise 75 bin öğrenciye 4 bin 500 TL geri ödemesiz eğitim yardımı sağlandı.

Genç Üniversiteli Başvuru Genel Şartları

  • T.C. vatandaşı olmak
  • Öğrencinin kendisinin veya ailesinin/anne-baba vefat durumunda yakınının İstanbul’da ikamet etmesi
  • Ön lisans, Lisans, Yüksek Lisans veya Doktora öğrencisi olmak
   • Ön lisans – Lisans Öğrencileri için üst yaş sınırı 30
   • Yüksek Lisans – Doktora Öğrencileri için üst yaş sınırı 40
  • Normal öğrenim süresinin içinde eğitimine devam ediyor olmak
  • Devlet üniversitesinde okuyor olmak veya Vakıf / Özel üniversitede yüzde yüz burslu okuyor olmak
  • Ara sınıf ve son sınıf öğrencileri için yılsonu başarı notunun en az 100 üzerinden 53 ya da 4 üzerinden 2,00 olması
  • Gelir durumu açısından maddi desteğe ihtiyacı olmak

 

Genç Üniversiteli İstenilen Evraklar

  • Sabıka kaydı almadığına dair belge
  • Disiplin cezası almadığına dair belge
  • Aile Vukuatlı Nüfus kayıt örneği belgesi
  • Öğrenci belgesi
  • Transkript belgesi
  • Vakıf/özel okullarda okuyan öğrenciler için %100 bursluluk belgesi
  • Ailenin maddi durumunu gösteren belgeler (Gelir belgesi, Maaş bordrosu vb.)
  • Varsa kendisinin ya da aile bireylerinin engelli raporu fotokopisi
  • Varsa okuyan kardeşleri gösteren belgeler
  • Yurtta veya kirada kaldığına dair belge
  • Öğrencinin banka hesap bilgilerini içeren belge

Continue Reading

Genel

Sarıyer Gönüllüleri sokak hayvanları için toplandı

Published

on

blank

Sarıyer Gönüllüleri adı altında bir araya gelen hayvanseverler, sokak hayvanlarının farklı bölgelere taşınmasını sağlayan belediyelere karşı önlemler alınması gerektiğini savundu, kontrolsüz üreme sorunu için kısırlaştırma çağrısında bulundu.

Sarıyer’de buluşan bir grup hayvansever, sokak hayvanlarını başka bölgelere nakleden belediyelere karşı yaptırım uygulanmasını talep ederek, kontrolsüz üreme sorununu önlemek amacıyla tüm belediyelere kısırlaştırma seferberliği başlatılması çağrısında bulundu.

Sarıyer Gönüllüleri olarak adlandırdıkları bu grup, Sarıyer Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk heykeli önünde toplandı ve “Kısırlaştır, Aşılat, Yerinde Yaşat. Sokak Hayvanları Sahipsiz Değildir.” yazılı bir pankart açtı.

Hayvanseverler adına hazırlanan basın açıklamasını okuyan Yağmur Üstündağ Türkeli, sokak hayvanlarının toplatılması ve yok edilmesine yönelik söylemleri eleştirdi.

“HAYVANLARIN YAŞAM HAKLARI İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ”

Bazı belediyelerin sokak hayvanlarının kısırlaştırılması gibi görevlerini ihmal ettiğini belirten Türkeli, şöyle devam etti: “Kısırlaştırma görevini yerine getirmeyen, eziyet eden, hayvanları farklı bölgelere atan belediyelere yaptırım uygulanmalı, kontrolsüz üretimin önüne geçilmeli. Konunun çözümü için tüm siyasi partilerin belediyelerine kısırlaştırma seferberliği ve gönüllüler ile beraber koordineli bir şekilde çalışma çağrısında bulunuyoruz. Sonuna kadar hayvanların yaşam hakları için mücadele edeceğimizi gerek kurumlara gerekse sokak hayvanlarının toplatılmasının çözüm olacağına inanan kişilere buradan bir kez daha sesleniyoruz. 2004’te çıkan 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun üzerinden 19 yıl geçmesine rağmen birçok belediye, ilgili kanunun ‘kısırlaştır, aşılat ve yerinde yaşat’ hükmüne uymamıştır. Hatta bazı belediyeler hala kısırlaştırma merkezi kurmamakta, hayvanları toplarken bir kısmını öldürmekte, kalanları da kırsala atarak çoğalmasına sebep olmaktadır.”

Continue Reading

Genel

Sarıyer’de trafik kazası: 2 yaralı

Published

on

blank

Sarıyer’de direksiyon hakimiyetini kaybeden şoför, kullandığı kamyonetle yol çalışması yapan iş makinasına çarptı. Kazada, kamyonet şoförü ile iş makinasının şoförü yaralandı.

Kaza, saat 10.00 sıralarında Kuzey Marmara Otoyolu Ankara istikameti, Yavuz Sultan Selim Köprüsü girişinde meydana geldi. İddiaya göre, Mustafa Güngör kullandığı 46 ADR 933 plakalı kamyonetin direksiyon hakimiyetini kaybetti. Güngör, kullandığı kamyonetle yol çizgisi çalışması yapan Muammer Yıldızbaş’ın kullandığı 34 EYS 522 plakalı iş makinasına yandan çarptı. Kazada her iki şoför de araçta sıkıştı. İhbar üzerine olay yerine itfaiye, sağlık ve jandarma ekipleri sevk edildi. İtfaiye ekipleri araçlarının içinde sıkışan her iki şoförü de kurtararak sağlık ekiplerine teslim etti. Yaralılar, olay yerindeki ilk müdahalenin arından hastaneye kaldırıldı. İki yaralının da hayati tehlikesinin bulunmadığı öğrenildi.

Kaza nedeniyle Kuzey Marmara Otoyolu Ankara istikametinde trafik yoğunluğu yaşandı. Trafik akışı iki şeritten kontrollü olarak sağlandı. Kazaya karışan araçların kaldırılmasının ardından trafik akışı normale döndü.

Kaza ile ilgili inceleme devam ediyor.

Continue Reading

Popüler