Connect with us

Genel

Hasan Saim Öztürk: Toplumsal kirliliğin çeşitleri

Published

on

blank

İnsanoğlu bir parçası olduğu çevre ve doğada mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürdürmek isterken ihtiraslarına yenilip zaman zaman onu tahrip etmek gafletine düşüyor ne yazık ki… Sadece doğayı değil, kendisi gibi ortak toplumsal çıkarları olanları da buna alet edip, kullanıp onların haklarına da  tecavüz edebiliyor. Bu nedenle hem cinslerine üstünlük sağlama ve ayrıcalıklı olma peşindedir çoğunlukla. Ego dediğimiz kişisel çıkar ve üstünlük sağlama duygusu, kontrolsüz ve denetimsiz kalınca ortaya eşitsizlikler, hak gaspları, tecavüzler, mal mülk hırsı ve çevreyi acımasızca talan etme, ona zarar verme düşüncesi ortaya çıkıyor… Ne yazık ki a çgözlülük, mal mülk hırsları, tatminsizlikler, haksızlıklar, yönetme hırsı bugün insanoğlunun acılarının başlıca kaynağıdır…

***

Toplumsal kirliliğin son çeyrek yüzyılda birkaç şekilde ortaya çıktığını görüyoruz karşımıza… Topluma karşı hukuk ve ahlak dışı davranışlar, çevreye ve doğaya karşı hukuk ve ahlak dışı davranışlar şeklinde… İnsanoğlu toplumsal düzeni sağlamak için gereğinde güç kullanma yetkisini verdiği devletin ve onu yönetenlerin bu yetkilerini kötüye kullanması hak kavramını ve adaleti aşarak çıkar sağlaması, toplumsal kirliliğin ilk adımıdır. Sizin seçtikleriniz ve sizin atadıklarınızın size ihanet etmesi hali çok dramatik ve üzüntü verici bir durumdur. Bu, onların sizleri yanılttığının hulus ve saffetinizden istifade ettiğinin bir kanıtıdır. Önce aldatma ve yanıltma, sonra toplumun, çevrenin ve doğanın kirletilmesi ve yağmalanması ikinci adımıdır.

***

Toplumsal ve çevresel kirlenmenin önlenmesi için önce bu durumun varlığının kabulü ya da saptanması, sonra da önleyici, koruyucu ve telafi edici düzenlemelerin yapılarak kirlenmenin takibi gereklidir. Eğer çok ciddi, kararlı ve takipçi toplumsal bir talep siyasi iradeye dönüşmezse toplumsal kirliliğin ortadan  kaldırılması insan ilişkilerinin, hukuk ve ahlak temeline oturması ve çevrenin korunması olasılığı hemen hiç yoktur. Buna bir örnek vermek gerekirse
bu gün yıldönümünü kutladığımız adalet yürüyüşü sonucu ortaya çıkan güçlü bir ADALET TALEBİNE rağmen bu talebin siyasi bir iradeye dönüşmemiş olmasının sonucu olarak adalet tam tersine daha da geriye gitmiş, neredeyse kaybolmuştur.

***

Toplumsal kirliliğin ve çürümenin ortadan kaldırılması konusunda alınması gereken önlemlerin neler olduğunu saptamak için önce üretim ilişkilerini, adil paylaşımı, eğitilmiş, hukukla donatılmış insanların yaşadığı toplumu ve sosyal hukuk devletini, bütün bunların temeli olan demokrasiyi hayata geçiremediğimiz takdirde temiz bir topluma ve çevreye kavuşma olanağımızın bulunmadığını ve her geçen gün kirlenmiş bir toplumun içinde daha mutsuz aldatılmış, kötüye kullanılmış, aç ve yoksul bırakılmış hukuk güvencesinden yoksun kişiler olarak yaşamaya devam edebileceğimizi söyleyebilirim. Hiçbir ülke temiz topluma kendiliğinden, dayanışma ve güçlü bir siyasi iradeyi
oluşturmadan mucizelerle kavuşmamış ve mutlaka az ya da çok bir bedel ödeyerek onun sahibi olmuştur…

Genel

EÇADEM çocukları engel tanımıyor

Published

on

blank

EÇADEM öğrencileri, Dünya Engelliler Günü’nde Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde muhteşem bir etkinliğe imza attı. Ritimden dramaya, halk oyunlarından piyanoya kadar hazırladıkları sahne şovlarını aileleri için sergileyen çocukların mutlulukları görülmeye değerdi.

Sarıyer Belediyesi ve Koç Üniversitesi iş birliği ve İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle kurulan Engelli Çocuk ve Ailelerine Destek Merkezi (EÇADEM) öğrencileri, Dünya Engelliler Günü’nde hazırladıkları gösterilerle gönülleri fethetti. Piyano gösterisi ile başlayan etkinlik ritim gösterisiyle devam etti. Yeşilçam filmlerinden kesitlerin yer aldığı oyunda Adile Naşit ve Türkan Şoray gibi usta oyuncuları canlandıran öğrencilerin performansı büyük alkış aldı. Etkinlikte Burak Pasun’un zeybek gösterisi büyük beğeni kazanırken, insan ve hayvan etkileşiminden yararlanarak, fizyolojik ve psikolojik mekanizmaları harekete geçiren, metabolizmada sağlığı olumlu yönde geliştiren değişiklikleri başlatan hayvan destekli terapi gösterisinin ardından sahne alan halk oyunları ekibini izleyenler ayakta alkışladı.

Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun, Koç Üniversitesi Rektör Vekili ve Akademik İşlerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zeynep Gürhan Canlı, EÇADEM Müdürü Arzu İnan, Sarıyer Belediyesi Meclis Üyeleri Hayrettin Dereli ve Nihal Yeşilbaş ile EÇADEM öğrencilerinin aileleri katıldı.

YAŞAMLARINA DOKUNUYORUZ

6 yıl önce engelli çocuklara ve ailelerine destek vermek amacıyla EÇADEM’in kurulduğunu ifade eden Koç Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Zeynep Gürhan Canlı, “Engelli çocukların ve ailelerinin bakım ile danışmanlık hizmetlerinin verilmesi, bu vesile ile aile bütünlüğünün korunması, yaşam kalitesinin yükseltilmesi amacıyla çok önemli bir görevi yerine getiren EÇADEM projesine büyük katkı sağlayan Sarıyer Belediyesi’nden onur duyduğumuzu belirtmek isterim. EÇADEM olarak engelli bireylerin ve ailelerinin yaşamlarına dokunmak, ailelerin bakım ve yüklerine nefes olabilmek, gençlerimizin öz bakım becerilerini ve öz güvenlerini artıracak çalışmalar yaparak onlara katkı sağlamak için çok çalışıyoruz” dedi.

SINIRLAMANIN KİMSEYE FAYDASI YOK

Yaşamın her alanında engelli bireylerin hayat kalitelerini arttıran projelere imza atmaya büyük özen gösterdiklerinin altını çizen Sarıyer Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun, “Yaşam bize sızlanmanın hiç kimseye faydası olmadığını öğretti. EÇADEM, oluşturacağınız küçük yaşam alanının koca yüreklere, milyonlara nasıl ulaşabildiğinin en somut örneğidir. Bireyi, sadece kendisine yapılacak eğitimle değil, ailesinin ruhsal olarak, psikolojik olarak duruma hazırlanması ile ilgili yapacağımız çok şey var. Küçük küçük fedakarlıklarla kocaman yüreklere dokunabiliriz” dedi.

Continue Reading

Genel

Reşitpaşa’da amcasıyla bekçiyi yaralayan şahıs intihar etti!

Published

on

blank

Reşitpaşa’da yolda yürüyen bekçi Kerem C. ile amcası Sadık C.’yi silahla ağır yaralayan Hüseyin Arslan(20) aynı silahla intihar etti.

Olay, saat 22.00 sıralarında, Sarıyer Reşitpaşa Mahallesi Kıbrıs Caddesi’nde meydana geldi. İddiaya göre, istirahatte olan bekçi Kerem C. ile amcası Sadık C. caddede yürüdükleri sırada silahlı saldırıya uğradı. Ağır yaralanan amca ile yeğen ihbar üzerine sevk edilen sağlık ekiplerince hastaneye kaldırıldı. Olaya ilişkin çalışma başlatan polis ekipleri, saldırıyı gerçekleştiren Hüseyin Arslan’ın motosikletle kaçtıktan sonra Cengiz Topel Caddesi’nde aynı silahla kendisini başından vurarak intihar ettiği ve hayatını kaybettiği belirlendi.

Ekiplerin olaya ilişkin çalışmaları sürüyor.

Continue Reading

Genel

Kılıçdaroğlu’ndan İstinye’ye ziyaret

Published

on

blank

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Sarıyer İstinye’deki İspirliler Derneği’nde vatandaşlarla buluştu.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Sarıyer İstinye’de bulunan Erzurum İspirliler Derneği’nde mahallelilerle bir araya geldi. Kılıçdaroğlu’na CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç ve CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek de eşlik etti. Mahallede yoğun ilgiyle karşılanan Kılıçdaroğlu, yaptığı konuşmada ekonomiden, yaşam koşullarına dair ülkemizin içinde bulunduğu sıkıntılı süreçle ilgili önemli konulara değindi. Dernek yöneticilerinin sorularına da cevap veren Kılıçdaroğlu, onlara CHP’nin tüm bu sorunları nasıl çözeceğini de birçok çözüm yolu sunarak anlattı.

 

Continue Reading

Popüler

blank