Connect with us

Genel

Hasan Saim Öztürk: Toplumsal kirliliğin çeşitleri

Published

on

blank

İnsanoğlu bir parçası olduğu çevre ve doğada mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürdürmek isterken ihtiraslarına yenilip zaman zaman onu tahrip etmek gafletine düşüyor ne yazık ki… Sadece doğayı değil, kendisi gibi ortak toplumsal çıkarları olanları da buna alet edip, kullanıp onların haklarına da  tecavüz edebiliyor. Bu nedenle hem cinslerine üstünlük sağlama ve ayrıcalıklı olma peşindedir çoğunlukla. Ego dediğimiz kişisel çıkar ve üstünlük sağlama duygusu, kontrolsüz ve denetimsiz kalınca ortaya eşitsizlikler, hak gaspları, tecavüzler, mal mülk hırsı ve çevreyi acımasızca talan etme, ona zarar verme düşüncesi ortaya çıkıyor… Ne yazık ki a çgözlülük, mal mülk hırsları, tatminsizlikler, haksızlıklar, yönetme hırsı bugün insanoğlunun acılarının başlıca kaynağıdır…

***

Toplumsal kirliliğin son çeyrek yüzyılda birkaç şekilde ortaya çıktığını görüyoruz karşımıza… Topluma karşı hukuk ve ahlak dışı davranışlar, çevreye ve doğaya karşı hukuk ve ahlak dışı davranışlar şeklinde… İnsanoğlu toplumsal düzeni sağlamak için gereğinde güç kullanma yetkisini verdiği devletin ve onu yönetenlerin bu yetkilerini kötüye kullanması hak kavramını ve adaleti aşarak çıkar sağlaması, toplumsal kirliliğin ilk adımıdır. Sizin seçtikleriniz ve sizin atadıklarınızın size ihanet etmesi hali çok dramatik ve üzüntü verici bir durumdur. Bu, onların sizleri yanılttığının hulus ve saffetinizden istifade ettiğinin bir kanıtıdır. Önce aldatma ve yanıltma, sonra toplumun, çevrenin ve doğanın kirletilmesi ve yağmalanması ikinci adımıdır.

***

Toplumsal ve çevresel kirlenmenin önlenmesi için önce bu durumun varlığının kabulü ya da saptanması, sonra da önleyici, koruyucu ve telafi edici düzenlemelerin yapılarak kirlenmenin takibi gereklidir. Eğer çok ciddi, kararlı ve takipçi toplumsal bir talep siyasi iradeye dönüşmezse toplumsal kirliliğin ortadan  kaldırılması insan ilişkilerinin, hukuk ve ahlak temeline oturması ve çevrenin korunması olasılığı hemen hiç yoktur. Buna bir örnek vermek gerekirse
bu gün yıldönümünü kutladığımız adalet yürüyüşü sonucu ortaya çıkan güçlü bir ADALET TALEBİNE rağmen bu talebin siyasi bir iradeye dönüşmemiş olmasının sonucu olarak adalet tam tersine daha da geriye gitmiş, neredeyse kaybolmuştur.

***

Toplumsal kirliliğin ve çürümenin ortadan kaldırılması konusunda alınması gereken önlemlerin neler olduğunu saptamak için önce üretim ilişkilerini, adil paylaşımı, eğitilmiş, hukukla donatılmış insanların yaşadığı toplumu ve sosyal hukuk devletini, bütün bunların temeli olan demokrasiyi hayata geçiremediğimiz takdirde temiz bir topluma ve çevreye kavuşma olanağımızın bulunmadığını ve her geçen gün kirlenmiş bir toplumun içinde daha mutsuz aldatılmış, kötüye kullanılmış, aç ve yoksul bırakılmış hukuk güvencesinden yoksun kişiler olarak yaşamaya devam edebileceğimizi söyleyebilirim. Hiçbir ülke temiz topluma kendiliğinden, dayanışma ve güçlü bir siyasi iradeyi
oluşturmadan mucizelerle kavuşmamış ve mutlaka az ya da çok bir bedel ödeyerek onun sahibi olmuştur…

Click to comment

Bir Cevap Yazın

Genel

Memleket Partisi Sarıyer’in 1. Olağan Kongresi’nin tarihi belli oldu

Published

on

blank

Muharrem İnce’nin Genel Başkanı olduğu Memleket Partisi Sarıyer, 1. Olağan Kongresi’ni 14 Temmuz Çarşamba günü yapacağını duyurdu.

CHP’den istifa ederek Memleket Partisi’ni kuran ve Genel Başkanı olan Muharrem İnce’nin partisi, birinci olağan kongrelerini yapmaya hazırlanıyor. 18 Eylül’deki büyük kurultay öncesi güçlü kadrolarla partisini yapılandırmak isteyen Memleket Partisi’nde Sarıyer ilçesi, 1. Olağan Kongresi’nin 14 Temmuz Çarşamba günü saat 10:00’da Büyükdere’deki ilçe binasının bahçesinde yapılacağını duyurdu. Yapılacak ilçe kongresine tüm halkın davet edildiği belirtilirken, kongrenin pandemi kurallarına uygun olarak yapılacağı ifade edildi.

Continue Reading

Genel

İBB 2021 plaj sezonunda 618 cankurtaran ile hizmet veriyor

Published

on

blank

İBB, 2021 yılı plaj sezonunda 58 bin 930 metre uzunluğundaki 49 plajda; 24’ü kadın toplam 618 cankurtaran personeli ile hizmet veriyor. Cankurtaranlara, kurtarma jet-skiler, kurtarma botları, ATV aracı ve dronlar eşlik ediyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) cankurtaranları, bu sene 49 adet jet-ski, dört adet kurtarma botu, iki adet drone (insansız hava aracı), 18 adet ATV aracı ile geniş ve kapsamlı bir ekipmana sahip. 618 cankurtaran aynı zamanda 245 adet gözetleme kulesinde nöbet tutuyor.

HALK TABELALAR EŞLİĞİNDE BİLGİLENDİRİLECEK

Hizmet verilen 49 plajın tamamında plaj kurallarına ve tehlikelere ait bilgilendirme amaçlı tabelalar yer alıyor. Plajlarda denize girilebilecek güvenli bölgeler emniyet bariyerleri ile çevrilerek halkın güvenli bölgelerde denize girmesi için yönlendirme yapılıyor.

İBB PLAJLARINDA GÜNÜBİRLİK TATİL

İBB, 24 Mayıs 2021’de başlattığı cankurtaran görevini plaj hizmeti verdiği noktalar dışında da üstleniyor. İstanbullunun güveni için deniz sezonu boyunca nöbette olan İBB, şu günübirlik tatil yapma imkanı sunuyor:

Menekşe Plajı: Küçükçekmece Gölü yanında bulunan ve ücretsiz hizmet verilen Menekşe Plajı, 630 metrelik sahil şeridine sahip.

Güneş Plajı: Florya Tren İstasyonu karşısında yer alan ve yaz aylarında İstanbullular için serin bir tatil köşesi olan 840 metre uzunluğundaki Güneş Plajı’nda, iki bölüm halinde hizmet veriliyor.

Caddebostan Plajları: Caddebostan Plajları, semt sahilinde belediyeye ait toplam 1.000 metre uzunluğunda 3 ayrı plaj olarak uzanıyor.

Kısırkaya Plajı: İBB’nin bu yıl soyunma kabini, duş ve tuvalet altyapısı kurduğu plajın 1 kilometrelik sahil şeridi bulunuyor.

Karaburun ve Yeniköy Plajları: İBB’nin soyunma kabini duş ve tuvalet altyapısı kurduğu birbirine bitişik Karaburun ve Yeniköy plajlarının, yaklaşık 3 kilometrelik kıyı şeridi bulunuyor.

Semizkum Plajı: İBB, Silivri’de bulunan Semizkum Plajı’na da soyunma kabini duş ve tuvalet alanları kazandırdı. Semizkum’un 3 kilometre uzunluğunda plajı bulunuyor.

Çatalca Yalıköy Plajı: Günübirlik ziyaretçiler için soyunma kabini duş ve tuvalet altyapısı kurulan bir başka alan da 1 kilometre kıyı şeridi uzunluğuna sahip Yalıköy Plajı.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’de düğün davetlerine ilgi arttı

Published

on

blank

Kademeli normalleşmenin üçüncü etabının başlamasıyla birlikte Sarıyer’de düğün ve nikahlara olan ilgi arttı.

Kademeli normalleşmenin üçüncü etabının başlamasının ardından yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadelede bazı tedbirlerin sona ermesi nikah ve düğün organizasyonlarındaki rezervasyon ve katılımcı sayısına olumlu yansıdı.

Nikah ve düğünlerde, kapalı yerlerde uygulanan kişi başına asgari 6 metrekare yer bulunması şartı devam ederken, katılımcı sayısı artık sınırlanmıyor. Etkinliklerde, 15 Haziran’dan itibaren başlayan yiyecek ve içecek ikramı sürüyor. Yeni dönemde müzik yayınına saat 24.00’e kadar izin veriliyor.

Continue Reading

Popüler