Connect with us

Genel

Hasan Saim Öztürk: Geleceğin Türkiye’sinden beklentiler

Published

on

blank

Misakı Milli Hudutları içinde yaşayan Türkiye Halkına Türk Milleti denir tanımlaması Kuruluş ve Ulus Devlet felsefesinintemelidir. Tam Bağımsız Laik ve Üniter Devletin kişi ya da zümre hakimiyetine değil, Millet Egemenliğine dayalı oluşunun 102. yılını birkaç gün önce kutladık. Jean Jaques Rousseau’nun toplumsal sözleşme ana fikrinden hareket eden ve Egemenliği kendisi almak yerine padişah ve halifeden alarak Millete teslim eden Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, sonuçta kurduğu yepyeni bir Devletle Çağdaş bir toplumun üretim ilişkilerini sosyal temellerini inşa ederek Devrimleriyle Topluma yön tayin etmiştir.

***

Yaklaşık bir asra yakındır bu Cumhuriyeti aşındırmaya ve kurumlarını dağıtmaya çalışan Uluslararası destekli siyasal islam bir terör örgütüyle yanılarakta olsa işbirliği yaparak maalesef düşük demokrasi ve hukuk standartlarında bir yönetimin kapısını aralamışlar ve vasıfsız bir üçüncü Dünya devlet anlayışına yönelmişlerdir.

***

Düşük standartlı Hukuk Devletinin ve Kuvvetler birliğinin, Egemenliğin bir kişiye tevdi edilmesinin ciddi sancılarını ve felaketle biten sonuçlarını yaşıyoruz bu günlerde…. Dahil olduğumuz Avrupa Topluluğunun en büyük genç nüfusuna sahip bir Devleti olarak ekonomik çöküntü ile beraber Batı ile ilişkilerimiz iyice sarsılmış, komşularımız Yunanistanve Bulgaristan halkları paramızın değer kaybetmesiyle fakirleştiğimizi görüp pazarlarımıza hücum etmiştir. Bizim ise istisnalar dışında gerek turist olarak, gerekse öğrenciler olarak yurt dışına gitmemiz hayal olmuştur.

***

Geleceğin Türkiye’sinde özellikle Genç nüfus olarak önce insanca yaşamanın asgari koşullarını sağlayacak bir yönetim anlayışıyla Demokrasinin hissedildiği, özgürlüklerin doyasıya yaşandığı, gelecek kaygısının akla gelmediği eğitimle sosyal ve sağlık güvencesinin olduğu bir toplumun özlemini duyar oldu halkımız…

***

Evet. Demokrasi Sosyal Hukuk Devleti, Adalet, hava gibi, su gibi, güneş gibi yaşamsaldır. Olmadıkları zaman yaşamakta zorlanırsınız. Her zaman ifade ettiğim gibi bunları ısrarla talep etmek, bunları kazanmak içindedayanışma göstermek ve temsilcileri iyi seçip işi şansa bırakmamak görüşündeyim.

***

Büyük değişim ve dönüşümler yeterince ders alınırsa büyük felaketlerden sonra gelir…

Genel

Kocataş’ın ulaşım sorunu için İETT’de önemli toplantı

Published

on

blank

Kocataş Mahallesi’nde bir süredir ulaşım sorunu yaşanıyor. Yüksek enflasyonla birlikte mazotun çok pahalı olması nedeniyle bir süredir minibüs seferlerinin yapılmadığı Kocataş’ta minibüs yolcusunun da otobüse yönelmesi, bir süredir ulaşım aksaklıklarının yaşanmasına neden olmuştu. Bu sorun, İETT Genel Müdürlüğü’nce yapılan toplantıda ele alındı.

Sarıyer’in Kocataş Mahallesi’ndeki ulaşım sorunu İETT Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği toplantının gündem maddesi oldu. Mazotun pahalı olması nedeniyle masraflarını karşılamakta güçlük çeken minibüs esnafının bir süredir seferlerini yapmadığı Kocataş hattında minibüs yolcusunun da otobüse yönelmesiyle birlikte ulaşımda önemli aksaklıklar meydana gelmeye başlamıştı.

GÜNDEM MADDESİ ULAŞIM VE OTOBÜS SORUNU

İETT Yolcu Hizmetleri ve İletişim Daire Başkanı Müfit Yetkin, İETT Ulaşım Planlama Daire Başkanı Yusuf Limon, Avrupa Yakası Muhtarlıklar Şube Müdürü Ali Öztürk, İETT Yolcu Hizmetleri Müdürü Büşra Boysan, İETT Avrupa Bölgesi Planlama Müdürü Suzan Tunç, İBB Mahalli İdareler Müdürü Ayşe Dündar, CHP İBB Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Görkem Kurşun ve Kocataş Mahallesi Muhtarı Serdal Doğan’ın katılımıyla Beyoğlu’nda düzenlenen toplantının gündem maddesi Kocataş’taki ulaşım ve otobüs sorunu oldu.

OTOBÜSLERİN TAMAMI DEĞİŞTİRİLECEK

Gerçekleşen toplantıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Kocataş Mahalle Muhtarı Serdal Doğan, “Mahallemizdeki ulaşımla ilgili yaşanan olumsuzluklar, otobüslerin sefer iptalleri, iptallerden dolayı oluşan aşırı yoğunluk, araç arızaları ve seferlerin yetersizliğini en ayrıntılı bir şekilde dile getirdik. Tarafımıza Kocataş Mahallemizde çalışan otobüslerin tamamının değiştirilerek, yaşanan olumsuzlukların bir an önce çözülmesi sözü verildi” diye belirtti.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’de Uygur Türklerinden Çin protestosu

Published

on

blank

Doğu Türkistan’da 30 katlı bir binada çıkan yangında 30 kişi hayatını kaybetti. Sarıyer Tarabya’da eylem yapan 500 kişilik Uygur Türkü, yangında Çin yetkililerinin ihmali olduğunu söyleyerek protesto etti.

Çin işgali altındaki Doğu Türkistan’ın Urumçi kentinde bulunan 30 katlı bir binanın 15’inci katında 24 Kasım Perşembe günü yangın çıktı. 21’inci kata kadar sıçrayan yangında 6 ev yanarken, 30 kişi hayatını kaybetti. Çinli yetkililerin, Uygur Türklerinin yaşadığı binada çıkan yangına müdahale etmediğini iddia eden Uluslararası Doğu Türkistan Sivil Toplum Kuruluşları Birliği üyeleri Tarabya’daki Çin konsolosluğu önünde eylem yaptı. Pankart ve dövizler açan yaklaşık 500 kişilik grup, sloganlar atıp Çin’i protesto etti. Saat 1400’da başlayan ve 1 saat süren eylem basın açıklamasının ardından son buldu.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’den Amasra şehitlerinin çocuklarına eğitim bursu

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi, Amasra’daki maden faciasında hayatını kaybeden madencilerin okul öncesi ve okul çağındaki çocuklarına eğitim desteği vereceğini açıkladı. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, toplamda 55 çocuğa verilecek burs desteği için Sarıyerlilere ve meclis üyelerine teşekkür etti.

Sarıyer Belediyesi Meclisi’nden oy birliğiyle geçen karar doğrultusunda; Türkiye’yi yasa boğan maden faciası sonrasında 42 maden işçisinin çocuklarına burs imkanı sağlanacak. 0-6 yaş arası 33 çocuğa 1.000 TL afet yardımı yapılacak. İlk, ortaokul ve lise olmak üzere 22 çocuğa ise 1.600 TL verilecek.

Yaraları Sarmak Hepimizin Görevi

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç yaptığı açıklamada; “Bartın’da yaşanan maden faciası hepimizi büyük acılara boğdu. Ailelerin yuvasına ateş düştü. Hayatını kaybeden madenci kardeşlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum. Zor koşullarda çalışarak evine ekmek götürme derdinde olan madencilerimizin bizlere emaneti olan ailelerine destek olmak için elimizden geleni yapacağız. Devletimiz, STK’lar, hayırseverler üzerine düşen görevleri yerine getiriyorlar. Biz de yerel yönetim olarak ailelerimizin yanında olmak istedik ve meclisimizin oy birliği ile aldığı kararla çocuklarımıza burs desteği sağlayacağız. Yaraları sarmak hepimizin görevi” dedi.

Continue Reading

Popüler

blank