Connect with us

Genel

Sarıyer’in eski Meclis Üyesi Taylan Yıldız İYİ Parti’den istifa etti

Published

on

blank

İYİ Parti’nin kurucularından, Sarıyer Belediyesi’nin ve İBB’nin eski Meclis Üyesi Dr. Taylan Yıldız, partiden istifa ettiğini açıkladı. Yıldız, “Sebebi kişisel değil, sistemsel. Benim başka bir meselem var: Ankara’nın gençleri duymaması meselesi” dedi. 

Dr. Taylan Yıldız, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ve yayınladığı bir video ile İYİ Parti’den istifa ettiğini duyurdu. Bugüne kadar hiçbir makam ve mevki talep etmeden çalıştığını belirten Yıldız açıklamasında şunları söyledi:

* Kurucusu olduğum İYİ Parti üyeliğinden istifa ediyorum. Tüm sorularınıza bu video ile cevap vererek, sonrasında yapacaklarımızı sizlerle paylaştım.

* Sebebi kişisel değil, sistemsel… Bilinsin isterim ki benim kişilerle hiçbir zaman meselem olmadı. Benim başka bir meselem var: Ankara’nın gençleri duymaması meselesi…

* Bu meseleyi çözmek için, yeni bir gelecek için birlikte olmaya, çabalamaya, mücadele etmeye devam edelim. Ve umudu elden bırakmayalım, daha yeni başlıyoruz.

“TEKNOLOJİYİ KULLANAMAYANLAR NASIL TEKNOLOJİ DEVRİMİ YAPABİLİR”

Bir de video paylaşan Dr. Taylan Yıldız, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeliği görevini de hakkıyla yerine getirmeye çalıştığını dile getirdi. Önceliğinin her zaman gençlerin sesi olmak ve ülkenin teknoloji ile kalkınmasında rol oynamak olduğunu vurgulayan Yıldız, gelecek 10 yılda dünyada 15 trilyon dolarlık bir yapay zeka ekonomisi oluşacağına dikkat çekti. Buna bir oyuncak gibi bakan geçmiş yüzyıl siyasetçilerinin ülkeye bir faydasının olamayacağını söyledi.

Yapay zekanın hayatın her alanına etki edeceğini ve belirleyici olacağını kaydeden Yıldız, “Türkiye’nin ve gençlerin bu pastadan pay almasını engelleyen geçmiş yüzyılın siyasetçileri artık ya değişmek ya da gitmek zorundadır. Kendi hayatlarında bile teknolojiyi kullanamayanlar koskoca ülkemizde nasıl bir teknoloji devrimi yapabilir” dedi.

LİYAKATIN ESAS ALINMAMASINDAN YAKINDI

Siyasetteki yönetim ve ölçümlemede dijital teknoloji imkanlarından yararlanılmadığından da değinen Yıldız, liyakatın esas alınmamasını da eleştirdi.

Siyasette gençlere yönelik bir direnç olduğunu kaydeden Yıldız, mevcut siyasilerin kurulu düzenin değişmesini istemediklerini vurguladı. Ankara’nın gençleri duymadığını kaydeden, siyasette yeni yollar açmak gerektiğini belirten Yıldız, yıllardır yaptığı gibi gençlere destek olmaya, onlar için projeler üretmeye, dünyayı yakalamış bir Türkiye hedefiyle siyasette mücadeleye devam edeceğini söyledi.

Yıldız, “Mevcut siyasi zihniyetle bu olmayacak. Bu yüzden kurucusu olduğum İYİ Parti üyeliğinden istifa ediyorum” diye konuştu. Meral Akşener’e ve bugüne kadar kendisine destek olanlara teşekkür etti, kişilerle bir meselesi olmadığını tekrar vurguladı.

MİLLETVEKİLİ ADAYI OLMAK İÇİN İSTİFA ETMİŞTİ

Yıldız, 2019 yerel seçimlerinde İYİ Parti’den Sarıyer ve İBB Meclis Üyesi seçilmişti. İBB Meclisi’nde sık sık gençlerin sorunlarını gündeme taşıyan Yıldız, zaman zaman AKP’li üyelerle gergin anlar yaşamıştı. Yıldız, cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde milletvekili aday adayı olmak üzere meclis üyeliğinden istifa etmiş; ancak partisi tarafından aday gösterilmemişti.

blank
blank
blank