Connect with us

Genel

Av. Hasan Saim Öztürk: Yeni siyaset girişimlerinin nedenleri

Published

on

blank
Siyaset nefes almak gibidir derdi Anayasa Hocamız rahmetli H.Nail Kubalı. Anayasa Hukukundan öğrencilerin önünde sözlü sınav yaparken, hocanın önündeki masaya bir çöp bıraktı öğrencilerden biri ve “İşte hocam sizin kitapta ve Anayasada yazılı toplantı ve gösteri yürüyüşü özgürlüğü bununla yok ediliyor ve dağıtılıyor. Bu da bacaklarımızdaki izler” demişti. Hocanın tepkisi ise “vahşet  vahşet” şeklinde olmuştur. 1967’lerden bu yana çok sular geçti köprünün altından. Ülke birkaç muhtıra ve esaslı bir darbeye maruz kaldı. Anayasası(1982) ve toplumsal koşulları değişti, küresel ekonominin peşine takıldı yönetimler, sağ iktidarlar ise kafa üstü çakılıp duruyor. Halk yoksul, işsiz, bıkkın, yılgın ve çoğu umutsuz insanların…
***
Değerli okurlar, 1980’den bu yana toplumda değişen üretim ilişkileri, artan kentleşme sorunları, ard arda yaşanan ekonomik krizler konusunu burada yinelemek niyetinde değilim. Ama özellikle muhafazakar sağ popülist ve giderek otoriterleşen siyasal islam yanlısı yönetimlerin 1970’ten beri hazırladığı kadrolarla yolsuzlukları önleyip, yasakları kaldırıp ülkeyi demokrasiyle uçurmak yerine kendilerinin uçtuğunu hep beraber gördük. Buna karşın  2002, 2007, 2010, 2011, 2014, 2015, 2018, 2019 yıllarındaki seçim ve referandumlarda Muhalefetin bu anlayışa ve kötü yönetime  karşın lokal ve mevzi durumlar dışında başarılı ve etkin olamadığını gördük. Bunda iktidar partisi ve destekçilerinin çok iyi organize olmuş üyelik yapısı, yardımlaşması, sosyal yardımları kullanma becerisi, devletin olanaklarını oya tahvil etme ve lider becerileri ön plana çıkmıştır.
***
İktidarın türlü hatalarına ve ağır kusurlarına rağmen üstelik bir ekonomik krizden çıkıp diğerine girmesine karşın bu başarısı siyaset sosyologlarının ve sosyal psikoloji uzmanlarının konusu olmalıdır. Demek ki, üretim ilişkilerine dayalı sosyal ve ekonomik düzeni çok iyi analiz ederek ideolojik anlamda seçmen beklentilerini karşıladılar ya da algı yönetimleriyle hassasiyeti olan konularda insanlara umut veren bir tutum sergilediler. İktidarın başarısının bir kısmı da ne yazık ki hasımlarının siyaset ve süreç özürlü olmalarından ve kendi tabanlarıyla barışık olmamasından kaynaklanıyordu.
***
Günümüze geldiğimizde parti tüzüklerini belki hiç okumamış tabanla ilişkisini kesmiş demokrasi özürlü yöneticilerle, onların çapsız bireysel hamleleriyle parti siyasetini yükseltmeleri beklenemez. Hala ideolojik tartışmaların devam ettiği en büyük muhalefet partisinde birilerinin mevzi durumlar ve başarılar dışında dağın arkasını görmek yerine önündeki çalılara takıldığını görüyoruz. Parti Mustafa Kemal Atatürk’e ihanet ediyor, Atatürk hiçbir zaman Sosyal Demokrat değildi, Sosyal Demokratlar üniter devleti savunmuyor. Avrupa yerel yönetimler özerklik şartının peşindeler, ülkeyi bölecekler gibi tartışmalar partiye güç ve zaman kaybettiriyor ve onları hem halktan hem de tabanlarından uzaklaştırıyor, kısır çekişmelerin içinde tutmaya devam ediyor. Birileride maksatlı olarak ve ısrarla bu konuları kaşıyor…
***
Bütün bu çekişmeler ve halledilmemiş sorunlar, etkisiz siyaset ile örgütlenme hataları, bugünde dahil yeni oluşumlara bölünmelere yol açarak ülke geleceği konusundaki beyhude arayışlara yol açıyor. Siyasi partiler mezarlığında hala boş yer çok… Ama Türkiye halkı varlık yokluk mücadelesiyle hayatı idame ettirmeye çalışırken, Japonya’da amigoların yerine tezahürat yapan ve marş söyleyen robotlar çoktan sahada yerini almış bile…
30 Ağustos Zafer Bayramınız kutlu olsun….

Genel

AKOM’dan İstanbul’un ilçe belediyelerine kritik uyarı

Published

on

blank

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Afet Koordinasyon Merkezi, 9 Ağustos’ta kuvvetli yağış uyarısı yapmıştı. İBB, AKOM’un çağrısı sonrası alarm durumunda çalışmalarını sürdürüyor. İBB, yağışla ilgili ilçe belediyelerine de uyarılarda bulundu.

AKOM’un uyarıları sonrası tüm önlemleri alan İBB, 2 gün boyunca etkili olması beklenen kuvvetli yağış ve rüzgar için tüm birimleriyle sahada yer alıyor.

İLÇE BELEDİYELERE ÇAĞRI

Olumsuz hava koşullarında devletin tüm kurumlarıyla dayanışma içerisinde bulunan İBB, ilçe belediyeleri ile de koordinasyona geçti. İBB, kronik sorun yaşanan yerlerde yeterli sayıda personel ve araç bekletilmesi gerektiğinin altını çizdi. Araç-gereç gibi konularda çıkan ihtiyaçta AKOM’a bildirilmesinin önemi vurgulandı.

PERSONEL VE ARAÇ BİLGİSİ

Yağış öncesi hazırda bekleyen İBB ekipleri 4 bin 625 personel, bin 831 araç, iş makinesi ve ekipman ile il genelinde yağış nedeni ile oluşan olumsuzluklara müdahale ediyor.

10 AĞUSTOS

İstanbul’da 10 Ağustos sabah saatlerinden itibaren; Arnavutköy, Eyüpsultan, Başakşehir ilçelerinde başlayan gök gürültülü sağanak yağmur geçişleri ilerleyen saatlerde; Çatalca, Silivri, Esenyurt, Beylikdüzü, Avcılar ilçelerine yayılarak aralıklarla etkili oldu.  Gün içerisinde kısa süreli ve yerel olarak görülen yağışların, gece saatlerinden itibaren yeniden etkisini artırması bekleniyor.  İBB ekipleri ve ilçe belediyeleri Avrupa Yakası’nda yağış nedeni ile gelen ihbarlara müdahale etti.

11 AĞUSTOS

Perşembe akşam saatlerine kadar yağış anında kuvvetli rüzgârla beraber (30-60 km/s) yer yer çok kuvvetli gök gürültülü sağanak yağmur şeklinde (30-80 kg/m2) etkili olacağı tahmin ediliyor. 2 gün boyunca yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağmur geçişlerinin yaşanması bekleniyor.

METEOROLOJİK DURUM

İstanbul’da 2 gün boyunca görülecek yağışların özellikle Avrupa Yakası Boğaz çevresi ile Anadolu Yakası genelinde etkili olması bekleniyor. Özellikle yaz aylarında görülen konvektif (düşey gelişimli) yağışlar, gök gürültüsü ile birlikte kısa süreli ve ani bastıran sağanaklar şeklinde etkili oluyor. Çoğunlukla birkaç saati aşmayan bu yağışlar önemli miktarda yağış bırakıyor.

TURUNCU ALARM

İstanbul Valiliği de bugün Meteoroloji Genel Müdürlüğünün uyarınsa yer verdi. Meteoroloji Genel Müdürlüğünden gelen uyarı rengi turuncu oldu. Turuncu uyarı, hava durumunun tehlikeli, hasar ve kayıpların oluşmasının muhtemel ve çok tedbirli olunması gerektiğini niteliyor.

Olası olumsuz durumlarda lütfen ALO153 Çözüm Merkezi ile iletişime geçiniz.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’de Betül Demir rüzgarı esti

Published

on

blank

Sarı Platform Derneği’nin düzenlediği 2. Sarıyer Festivali, Kireçburnu Haydar Aliyev Parkı’nda Betül Demir’in coşkulu konseriyle devam etti. Binlerin akın ettiği konser, İzmir Marşı ile son buldu.

Sarı Platform Derneği’nin düzenlediği 2. Sarıyer Festivali, ikinci gününde sanatçı Betül Demir ile Sarıyerlileri buluşturdu. Kireçburnu Haydar Aliyev Parkı’nda düzenlenen konserde Betül Demir, birbirinden güzel şarkılarını alanı dolduran binlerce kişiyle birlikte söyledi. Konser devam ederken çocukların bariyerin ön kısmına geçmesini isteyen Demir, şarkılarını çocuklarla söylemeye devam etti.

blank

CÜNEYT GÜL ÇİÇEK TAKDİM ETTİ

Sarı Platform Derneği İkinci Başkanı Cüneyt Gül, konser devam ederken sahneye çıkarak Betül Demir’e çiçek takdim etti, teşekkür etti. Ünlü sanatçı Betül Demir de, çiçek için Gül’e teşekkür etti ve Sarı Platform’un bu zamana kadarki yapmış olduğu başarılı çalışmaları takdir ettiğini ifade etti. Daha sonra konserine devam eden Demir, coşkulu konserini binlerin de eşlik ettiği İzmir Marşı ile sonlandırdı.

blank

GRİPİN KONSERİ İLE SON BULACAK

Sarı Platform Derneği tarafından düzenlenen ve 5 Ağustos Cuma günü başlayan 2. Sarıyer Festivali, bugün (7 Ağustos Pazar) saat 20:30’daki Gripin konseri ile son bulacak. Konser, festivalin yer aldığı Kireçburnu Haydar Aliyev Parkı’nda gerçekleşecek.

Continue Reading

Genel

İSKİ İstinye’deki su kaçakları için düğmeye bastı

Published

on

blank

İSKİ, İstinye’deki eskimiş altyapı sorununa el attı, çelik isale hattı yenileme çalışmalarına başladı. Bölgede incelemelerde bulunan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, yapılan çalışma ile su kaçaklarının tamamen önleneceğinin müjdesini verdi.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İSKİ ekiplerinin İstinye Köyiçi Caddesi’ndeki çelik ishale hattı yenileme çalışmalarını yerinde inceledi. Başkan Genç’e İSKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, Su İnşaat Dairesi Başkanı Secaattin Varer, başkan yardımcıları ve meclis üyeleri de eşlik etti. Çalışmalar hakkında bilgi alan Başkan Genç, İSKİ ekiplerine bir kez daha teşekkür etti. Dr. Şafak Başa ise “Bundan sonra Sarıyer’de İSKİ’yi daha fazla göreceksiniz” diye konuştu.

SU KAÇAKLARININ ÇOĞUNLUĞU ESKİMİŞ ALTYAPIDAN KAYNAKLI

Çalışmaları yerinde inceleyen Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Çok önemli hatalar, eksikliklerden söz ettiler bize arkadaşlar. Mesela bir su kaçağından bahsettiler ve bu bilinebilecek bir su kaçağı değil. Ama yıllardır vatandaşın suyu denize gidiyormuş. İsale hatlarının belli dönemlerde yenilenmesi gerekiyor. İstanbul’un en büyük sıkıntısı da bu. Su kaçaklarının büyük çoğunluğu altyapı eskimesinden kaynaklanan kaçaklar. Bu çalışma ile tüm sıkıntılar giderilmiş olacak. Bu kadar yoğun trafiğin olduğu merkezi bir yerde çalışma zorlukları var. Ben vatandaşlarımızdan sabır göstermeleri istiyorum. Emek veren arkadaşlarımız için de kolaylık diliyorum. Bizler onların işini kolaylaştırmak anlamında elimizden ne gelirse yapacağız” dedi.

SIKINTILI BÖLGELERE EN KISA ZAMANDA MÜDAHALE EDECEĞİZ

Proje hakkında bilgi veren İSKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa ise şöyle konuştu: “Bunlar uzun yıllardır el değmemiş ana isale hatlarımız. Zaman zaman arıza verdiğinde bölgede su sıkıntısı yaşatan hatlarımız. Belki hatırlarsınız yılbaşında Yeniköy içlerinde böyle bir sıkıntı yaşadık. Bir süre vatandaşımıza su verilememiştir. Bunları bir program dahilinde yenilememiz gerekiyordu. Ana ishale hatları çok önemli. Kayıp – kaçakları engellemek amacıyla Yeniköy’den İstinye’ye doğru çalışmaya başladık. Hem kayıp-kaçakların önüne geçmek hem de burada kesintisiz bir su arzını sağlamak için bu önemli yatırımı Sarıyer halkına hediye ettik. Vatandaşlarımızın mağdur olmaması için de gerekli tedbirleri alıyoruz. Betonlama ve asfaltlama yaparak çalışmalarımızı ilerlettiğimiz notaları da hızla toparlıyoruz. Burada trafik güvenliği ve akışı açısından yaşanabilecek sorunları da Sarıyer Belediyemiz ve zabıtamızın desteğiyle en kısa zamanda çözüme kavuşturmayı planlıyoruz. Başkanımıza çalışma alanımızı ziyaret ettiği için çok teşekkür ediyoruz. Bundan sonra Sarıyer’de İSKİ’yi daha fazla göreceksiniz. Bizim yine atık su noktasında eksikliklerimiz var. Onların da plan-projeleri bitti en kısa zamanda altyapısal olarak sıkıntılı bölgelere müdahale edeceğiz.”

Continue Reading

Popüler

blank