Connect with us

Genel

Av. Hasan Saim Öztürk: Yeni siyaset girişimlerinin nedenleri

Published

on

blank
Siyaset nefes almak gibidir derdi Anayasa Hocamız rahmetli H.Nail Kubalı. Anayasa Hukukundan öğrencilerin önünde sözlü sınav yaparken, hocanın önündeki masaya bir çöp bıraktı öğrencilerden biri ve “İşte hocam sizin kitapta ve Anayasada yazılı toplantı ve gösteri yürüyüşü özgürlüğü bununla yok ediliyor ve dağıtılıyor. Bu da bacaklarımızdaki izler” demişti. Hocanın tepkisi ise “vahşet  vahşet” şeklinde olmuştur. 1967’lerden bu yana çok sular geçti köprünün altından. Ülke birkaç muhtıra ve esaslı bir darbeye maruz kaldı. Anayasası(1982) ve toplumsal koşulları değişti, küresel ekonominin peşine takıldı yönetimler, sağ iktidarlar ise kafa üstü çakılıp duruyor. Halk yoksul, işsiz, bıkkın, yılgın ve çoğu umutsuz insanların…
***
Değerli okurlar, 1980’den bu yana toplumda değişen üretim ilişkileri, artan kentleşme sorunları, ard arda yaşanan ekonomik krizler konusunu burada yinelemek niyetinde değilim. Ama özellikle muhafazakar sağ popülist ve giderek otoriterleşen siyasal islam yanlısı yönetimlerin 1970’ten beri hazırladığı kadrolarla yolsuzlukları önleyip, yasakları kaldırıp ülkeyi demokrasiyle uçurmak yerine kendilerinin uçtuğunu hep beraber gördük. Buna karşın  2002, 2007, 2010, 2011, 2014, 2015, 2018, 2019 yıllarındaki seçim ve referandumlarda Muhalefetin bu anlayışa ve kötü yönetime  karşın lokal ve mevzi durumlar dışında başarılı ve etkin olamadığını gördük. Bunda iktidar partisi ve destekçilerinin çok iyi organize olmuş üyelik yapısı, yardımlaşması, sosyal yardımları kullanma becerisi, devletin olanaklarını oya tahvil etme ve lider becerileri ön plana çıkmıştır.
***
İktidarın türlü hatalarına ve ağır kusurlarına rağmen üstelik bir ekonomik krizden çıkıp diğerine girmesine karşın bu başarısı siyaset sosyologlarının ve sosyal psikoloji uzmanlarının konusu olmalıdır. Demek ki, üretim ilişkilerine dayalı sosyal ve ekonomik düzeni çok iyi analiz ederek ideolojik anlamda seçmen beklentilerini karşıladılar ya da algı yönetimleriyle hassasiyeti olan konularda insanlara umut veren bir tutum sergilediler. İktidarın başarısının bir kısmı da ne yazık ki hasımlarının siyaset ve süreç özürlü olmalarından ve kendi tabanlarıyla barışık olmamasından kaynaklanıyordu.
***
Günümüze geldiğimizde parti tüzüklerini belki hiç okumamış tabanla ilişkisini kesmiş demokrasi özürlü yöneticilerle, onların çapsız bireysel hamleleriyle parti siyasetini yükseltmeleri beklenemez. Hala ideolojik tartışmaların devam ettiği en büyük muhalefet partisinde birilerinin mevzi durumlar ve başarılar dışında dağın arkasını görmek yerine önündeki çalılara takıldığını görüyoruz. Parti Mustafa Kemal Atatürk’e ihanet ediyor, Atatürk hiçbir zaman Sosyal Demokrat değildi, Sosyal Demokratlar üniter devleti savunmuyor. Avrupa yerel yönetimler özerklik şartının peşindeler, ülkeyi bölecekler gibi tartışmalar partiye güç ve zaman kaybettiriyor ve onları hem halktan hem de tabanlarından uzaklaştırıyor, kısır çekişmelerin içinde tutmaya devam ediyor. Birileride maksatlı olarak ve ısrarla bu konuları kaşıyor…
***
Bütün bu çekişmeler ve halledilmemiş sorunlar, etkisiz siyaset ile örgütlenme hataları, bugünde dahil yeni oluşumlara bölünmelere yol açarak ülke geleceği konusundaki beyhude arayışlara yol açıyor. Siyasi partiler mezarlığında hala boş yer çok… Ama Türkiye halkı varlık yokluk mücadelesiyle hayatı idame ettirmeye çalışırken, Japonya’da amigoların yerine tezahürat yapan ve marş söyleyen robotlar çoktan sahada yerini almış bile…
30 Ağustos Zafer Bayramınız kutlu olsun….

Genel

Pınar Mahallesi’nde fırtınadan uçan baca, karşı binanın çatı katı duvarını yıktı

Published

on

blank

Sarıyer’de dün akşam saatlerinde etkili olan yağış ve fırtınayı seyretmek için balkona çıkan evli çift, salona döndüklerinde kalktıkları koltuğun üzerinde karşı binanın bacasını buldu. Odalarının duvarını yıkan bacayı gören çift büyük şok yaşadı.

Olay dün akşam saatlerinde Sarıyer Pınar Mahallesi İğde Sokak’ta bulunan 3 katlı bir binanın çatı katında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre Elif ve Enes Şahin çifti salonda bulunan üçlü kanepenin üzerinde oturmuş televizyon izliyorlardı. Yağmur yağmaya başlayınca yağmuru izlemek için kalkıp balkona çıkan çift, birkaç dakika sonra büyük bir gürültü duydu. Birkaç dakika önce oturdukları kanepenin üzerinde karşı binanın bacasını, evin çöken çatısını gören çift şok geçirdi. Çifti komşuları teselli ederken, olay yerine itfaiye ekipleri çağrıldı. İtfaiye ekipleri kopan çatıdan kalan ve tehlike arz eden parçaları da aldı.

Yaşanan olaylardan sonra belediye ekipleri çevrede başlattığı hasar tespit çalışmaları devam ediyor.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’de şiddetli fırtına ağaçları yola devirdi

Published

on

blank

İstanbul genelinde etkili olan şiddetli yağış ve rüzgar nedeniyle Sarıyer’de ağaçlar gövdesinden kırılarak yola devrildi. Ağaçlar nedeniyle trafikte yoğunluk yaşandı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün uyarılarının ardından İstanbul genelinde dün akşam saatlerinde şiddetli yağış ve rüzgar etkili olmaya başladı. Sarıyer’de yağış ve rüzgar etkisini artırarak Büyükdere Caddesi ve Sakıp Sabancı Caddesi’nde bulunan bazı ağaçların yola devrilmesine neden oldu. Yolların ağaçlarla kapanması nedeniyle trafikte uzun araç kuyrukları oluştu. Vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine itfaiye ve polis ekipleri yönlendirildi. Polis ekipleri yol üzerinde önlem alarak trafiği başka yollara yönlendirirken, itfaiye ekipleri ise ağaçları kaldırmak için çalışma başlattı. Yol üzerinde geri dönüşleri mümkün olmayan İETT otobüsleri ise kontak kapatarak, ağaçların kaldırılmasını bekledi.

Ekipler, yoğun bir çalışmayla yoldaki ağaçları temizledi ve daha sonra trafik yeniden normal akışına döndü.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’deki köpek otelinde dehşet

Published

on

blank

Sarıyer’deki hayvan otelinde köpeği, başka bir köpeğin saldırısı sonucu ölen Beliz Naz Özışıkçılar savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Beliz Naz Özışıkçılar, Sarıyer’deki köpek oteline 18 Temmuz’da yurt dışı seyahatine gitmeden önce Pomerian cinsi Puffy isimli köpeğini bıraktı. Otelde bulunan Staffordshire cinsi köpek, Puffy’e saldırdı. Otel çalışanının gözlerinin önündeki saldırıda Puffy hayatını kaybetti. Olayın ardından Özışıkçılar, avukatı aracılığıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Özışıkçılar, yurt dışında olduğu sırada bilinmeyen bir numaradan arandığının anlattığı dilekçede, arayan kişinin kendisine köpeğinin öldüğünü söylediği belirtildi. Otelde çalışan bir kadının saldırıyı görmesine karşın durdurmadığı kaydedilen dilekçede işletmecinin otele en fazla 12 köpek alınabileceğini söylediği ancak otelde 22 köpeğin kaldığı öne sürüldü

Suç duyurusu dilekçesinde, otel sahibi Neva D.T. ile otel çalışanının ‘görevi kötüye kullanma’ suçundan 1 yıldan 7 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Continue Reading

Popüler

blank