Connect with us

Siyaset

Gizli gündem yerel ve genel erken seçim

Published

on

blank

Gizli gündem yerel ve genel erken seçim

CHP-AKP-MHP liderlerinin milli mutabakat zirvesinde gündem yoğun… Erdoğan’ın bir anayasa değişikliği ile görev tanımının yeniden yapılarak muhalefet başta olmak üzere makamının ve şahsının tartışma konusu olmaktan çıkarılması ve parlamenter sistemin muhafaza edilerek yarı başkanlık yolunun açılması da gündemde…

Başbakan Binali Yıldırım’ın çağrısı ile düzenlenecek olan Liderler Zirvesi masasında bir sürpriz dosya da var. Liderlerin gündeminde alternatif gündem olarak erken seçim seçeneği de duruyor. Erken genel seçim ve yerel seçimin en geçerli gerekçesi siyasetin kirlenen yüzü ve FETÖ temizliğinin hızlanması.

Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin katılacağı bugünkü zirvede ele alınabilecek olan erken seçim ihtimali Ankara siyasetini hareketlendirdi. Erken seçim gerekçelerinden birisi de FETÖ soruşturmasının başlangıç noktasının 17-25 Aralık operasyonlarından başlaması halinde bile başta AKP olmak üzere ‘siyasi kadroların’ büyük çöküntüye uğrama ihtimali. Siyasetin kendisini FETÖ’den ‘arındırabilmesi’ için genel ve yerel seçim ile ‘arınmaya’ ihtiyacı her geçen gün Ankara kulislerinde dillendiriliyor.

Liderlerin gündemi seçim ve Erdoğan

Liderlerin gündeminde 5 ana konu var. Birinci öncelik Anayasa değişikliği ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görevinin tanımı. Erdoğan yarı başkanlık dâhil bütün ihtimallerin liderler zirvesinde ele alınarak görev alanının genişletilerek yeniden tanımlanmasını, en önemlisi siyasetin tartışma konusu olmaktan çıkmak istiyor. Bu sebeple Genelkurmay ve TSK’da yapılan ve yapılması planlanan yapısal değişiklikler üzerinde duruyor.

Liderler Zirvesi’nin diğer iki önemli konusu da yerel ve erken seçim. FETÖ soruşturmasında özellikle AKP’li belediye başkanları ve milletvekilleri çok önemli bir sorun olarak hukuk ve güvenlik güçlerinin karşısında duruyor. Liderler yerel ve erken genel seçimlerin 2016 yılının Kasım veya Aralık ayında mı yoksa 2017 yılının ilkbaharında mı yapılıp yapılmayacağına karar verecek. AKP içindeki kadrolara dokunmayan soruşturma CHP’li belediye başkanlarına da MHP’li belediye başkanlarına da parti yöneticilerine de uzanamıyor. Bu da soruşturmaları çıkmaza sokuyor.

CHP lideri dış politika atağında

Liderler masasındaki en önemli konu Suriye ve Ortadoğu politikası. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun dosyasında Kıbrıs, AB ve Suriye ile ilgili başlıkların bulunduğu öğrenildi. Özellikle Suriye ile ilişkilerin normalleşmesinden duyduğu memnuniyeti ifade edecek olan Kılıçdaroğlu’nun CHP olarak haklı çıkmanın dışında, dış politikada üzerlerine düşeni yapacaklarını da ifade edeceği bildiriliyor. Liderlerin Milli Mutabakat toplantılarının bundan sonra da süreceği belirtiliyor.

Kaynak: Yurt Gazetesi

Click to comment

Bir Cevap Yazın

Genel

İYİ Parti Sarıyer’den özel günlerde anlamlı ziyaret

Published

on

blank

İYİ Parti Sarıyer, özel günlerde anlamlı ziyaretlerine devam ediyor. İtfaiyeciler Haftası’nda Sarıyer’in emektar itfaiyecilerini ziyaret eden İYİ Parti Sarıyer, Eczacılar Günü’nde de Sarıyer’in eczacılarına karanfil dağıttı.

Bir yandan yerel seçim çalışmalarının startını veren İYİ Parti Sarıyer, bir yandan da özel günlerde anlamlı ziyaretler gerçekleştiriyor. İYİ Parti Sarıyer İlçe Başkanı İbrahim Temur ve ekibi, İtfaiyeciler Haftası’nda Sarıyer’in emektar itfaiyecilerini ziyaret etti. Yaptıkları işin öneminde değinen Temur, itfaiyecilere çalışmalarında kolaylıklar diledi. Ziyaret sonrasında hatıra fotoğrafı çektirildi.

ECZACILARA KARANFİL DAĞITTILAR

İYİ Parti Sarıyer İlçe Başkanı İbrahim Temur ve ekibi, Eczacılar Günü’nde Sarıyer’in eczacı esnafını da unutmadı. Eczacılar için anlamlı olan bugün de eczacılara karanfil dağıtan Temur ve ekibi, eczacı esnafının sorunlarını dinledi. Temur, “İYİ Parti olarak eczacıların sorunlarını çözmek için mücadele etmeye devam edeceğiz. Tüm meslek gruplarının sorunlarına aynı kararlılıkla yaklaşıyoruz. İYİ Parti, Türkiye’deki eczacıların sesi olmaya devam edecektir.” ifadelerini kullandı.

blank

Continue Reading

Genel

İYİ Parti Sarıyer, gazilerle kahvaltıda buluştu

Published

on

blank

İYİ Parti Sarıyer İlçe Toplumsal Politikalar Başkanlığı, 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla Sarıyer’de gazilerle bir araya geldi.

İYİ Parti Sarıyer İlçe Toplumsal Politikalar Başkanlığı; Gaziler Günü dolayısıyla Sarıyer’de bulunan gazilere bir kahvaltı programı düzenledi. Programa İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Coşkun Yıldırım ve İl Başkan Yardımcıları katılım sağladı. İYİ Parti Sarıyer İlçe Başkanı İbrahim Temur’un ev sahipliğinde ve Başkan Yardımcılarının gazilerle bir araya geldiği etkinlikte gazilerin talepleri dinlenildi.

”GAZİLERİMİZE ÇOK ŞEY BORÇLUYUZ”

Sarıyerli gaziler, kendilerini unutmayarak böyle bir kahvaltı programında bir araya gelmekten duydukları mutluluğu ifade ettiler. İYİ Parti Sarıyer İlçe Başkanı İbrahim Temur, katılımlarından dolayı İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Coşkun Yıldırım’a ve tüm gazilere teşekkür ederken, “Geçmişten bugüne taşınan en değerli miras olan vatanımız için, gazilerimize çok şey borçluyuz.” dedi.

Programın sonunda günün anısına fotoğraf çekildi.

blank

Continue Reading

Genel

TKP Sarıyer piknikte buluştu

Published

on

blank

TKP Sarıyer İlçe Örgütü, Emirgan Korusu’nda MYK Üyesi Serap Emir’in katılımıyla bir piknik gerçekleştirdi.

TKP Sarıyer’in Emirgan Korusu’nda gerçekleşen pikniğinde, şiir ve müzik dinletileri yapıldı. Düzenlenen piknikte ortak mesaj veren örgüt üyeleri, “Tek bir yolumuz var. Biz çoğunluğuz. Türkiye’de emekçiler, yoksullar, işsizler, geleceğin işsiz adayı öğrenciler, biz çoğunluğuz hep beraber. Halkı örgütlemeden halkın kahramanlarını yaratamayız. Örgütlülük bizim tek silahımız. Onların parası var, onların kanlı ve kirli bir siyaset kültürü var, bizim tek silahımız birlikte olmak” diyerek etkinliğe katılanlara örgütlenme çağrısı yapıldı.

 

Continue Reading

Popüler