Connect with us

Genel

Sarıyerliler Hastanesini Geri İstiyor

Published

on

blank

Sarıyerliler, Merkez Mahallesi’ndeki İsmail Akgün Devlet Hastanesi’nin yeniden açılması için hastane önünde yüz kişilik bir grupla yağmur altında eylem yaptı. Hep bir ağızdan, “Hastanemizi geri istiyoruz” sloganları atıldı.

Sarıyer Merkez’deki İsmail Akgün Devlet Hastanesi önünde bir araya gelen Sarıyerliler, “Acil servisimizi geri istiyoruz” diyerek bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Önceki dönem Sarıyer Belediyesi CHP Meclis Üyesi olan ve Türkiye Meclis Üyeleri Birliği Sarıyer Bölge Temsilcisi olarak görevini sürdüren Aysin Akyıldız Günen, “Seslerimizi imzalarımızla duyuracağız” diye konuştu. Konuyla ilgili basın açıklamasını ise Sarıyer Merkez Mahallesi Muhtarı Sinan Yüksel yaptı.

İşte İsmail Akgün Devlet Hastanesi’nin yenide açılması için yapılan o basın açıklaması:

Sarıyer Devlet Hastanesi ilk olarak 1948 yılında yardımsever İsmail Akgün tarafından dispanser olarak faaliyetlerine başlamış, 1985 yılında da Sağlık Bakanlığı’na devredilerek Sarıyer İsmail Akgün Devlet Hastanesi adı altında daha kapsamlı hizmetlerine devam etmiştir. Hepimizin malumu 1 Kasım 2018 tarihine kadar 7/24 yılın her günü ve her saati, kapılarını hiç kapatmadan hizmetlerini sürdürmüştür.

Hastanemizin kapanacağını hususunu öğrendikten hemen sonra 23 Ekim 2018 tarihinde Merkez Mahalle Muhtarlığımız ile Maden Mahalle Muhtarlığı, Sarıyer Yeni Mahalle Muhtarlığı ve Rumeli Kavağı Muhtarlıklarımız ile birlikte Sarıyer Kaymakamlık makamına ortak dilekçe vererek hastanemizin ve özellikle ACİL SERVİSİ’nin aralıksız işlemlerine devam etmesi talebimizi iletmiştik.

Fakat 12 Kasım 2018 tarihinde İl Sağlık Müdürlüğü’nün cevabına özetle:

“Sarıyer İsmail Akgün Devlet Hastanesi’nin 05.10.2018 tarih ve 2476 sayılı bakanlık oluru ile Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne ek hizmet binası olarak bağlandığı, ek hizmet binasında etkin, verimli, sağlık hizmeti sunmak ve hasta mağduriyetinin önüne geçmek adına mevcut poliklinik sayısının 16’dan 21’e çıkartılması gerekirken, poliklinik sayısı 9’a düşürülmüş, bu arada en çok ihtiyaç duyulan branşlardan Kardiyoloji, Göz Hastalıkları, Genel Cerrahi ve  Nöroloji gibi branşlar tamamen kaldırılmıştır. Acil Ünite saatleri de 08:00-17:00 olarak değiştirilmiştir.

Sağlık Bakanlığı’mızın büyük uğraşlarla Çayırbaşı’nda açmış olduğu Hamidiye Etfal Hastanesi’nin, 350.000 nüfuslu ilçemizin sağlık sorununu önemli ölçüde çözdüğü aşikardır. Bu güzel hastanenin ilçemize kazandırılmasında bakanlık yetkililerimiz ve İl Sağlık Müdürlüğü’müz başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunarız.

Elbette yeni hastane ile merkezdeki hastaneyi kıyaslamamız mümkün değildir. Fakat neticede burada var olan, herkesin bildiği ve benimsediği hatta kapalı olmasına razı olmadığı mevcut bir hastanemiz bulunmaktadır.

Özellikle nüfusumuzun çoğunu oluşturan yaşlılarımız ve çocuklarımız için akşam 17:00 ile sabah 08:00 saatleri arasında enjeksiyon yapacak, tansiyona bakacak bir kurumumuz bulunmamaktadır. Gecenin bir yarısı Çayırbaşı’ndaki hastaneye gidecek imkanı ve durumu olmayan vatandaşlarımızın sayısı oldukça fazladır.

Bu sebeple on binlerce vatandaşımızı ilgilendiren İsmail Akgün Devlet Hastanesi Acil Servisi’nin, tekrar hizmete girmesi ve sadece basit hastalıklar diyebileceğimiz Nezle-Grip gibi üst solunum yolları hastalıkları ile tansiyon ve enjeksiyon ihtiyacı duyan vatandaşlarımıza yardımcı olmak hususunda, biz Sarıyerlilere kapılarını kapatmadan hizmete devam edecek olması en büyük arzu ve temennimizdir.

Son olarak şunu ifade etmek isterim ki,

Bu talebimiz bazı üst düzey yetkililer tarafından gereksiz ve israf olarak düşünülürse ki, kesinlikle öyle olmadığı, konunun tamamıyla halka hizmet olduğu kanaatinde olan bir Türk vatandaşı olarak, eğer şanlı Türkiye Cumhuriyeti Devleti’miz israf edecekse, eğitim, sağlık ve teknoloji yönünde yapılan bütün yatırımlar hatta bütün israflar bizim başımızın tacıdır.

En derin saygı ve sevgilerimi sunar, sağlıklı yarınlar dilerim.”

 

 

 

blank
blank
blank