Connect with us

Çetin Ali Aytaç yazdı

SOSYAL MEDYA YALANLARI…

Published

on

blank

Uzun bir süredir sosyal medya üzerinde, özellikle de Twitter’da sanki Osmanlı Devleti’ini Atatürk yıkmış gibi büyük bir yalanla algı operasyonu yapılıyor.Onlara göre millet, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurulmasıyla beraber uyutulmuş.Onun öncesinde şahlanan, uyumayan bir millet varmış.

***

Tabi, bu yalanları kimlerin söylediğini söylemeye gerek yok.Atatürk düşmanı, Cumhuriyet düşmanı, demokrasi ve laiklik düşmanı kesimlerin kimler olduğunu gayet iyi biliyoruz.Peki, bu yalanları söyleyenler, ya da söylettirilenler acaba tarih bilgisine sahip insanlar mı, elbette hayır! Birazcık Osmanlı tarihini araştırsalar, okusalar bunun böyle olmadığını gayet anlayacaklar; ancak okumak bunların fıtratında yok.Bunların fıtratında yalan ve iftira var.

***

Bu yalanları söyleyenlerin elbette tek amacı var: O da, sosyal medya üzerinde böyle bir algı yaratıp, daha fazla Atatürk düşmanı kazanmak, daha fazla Cumhuriyet düşmanı kazanmak, daha fazla demokrasi ve laiklik düşmanı kazanmaktır.Sonrasında da bir türlü yıkmayı başaramadıkları temelleri sağlam atılmış, emperyalizme diz çöktürmüş Türkiye Cumhuriyeti’ini yıkıp, tekrardan yedi cihana hükmeden Osmanlı Devleti’ni kuracaklarmış.Bir de bunu söylerken Fransa’yı, Almanya’yı felende geri alacağız diyorlar.

***

Cehalet çok kötü bir şey…Hedefinin ne olduğunu bile bilmezsin.Birileri sana rota çizer, sende fikrin ve zikrin olmadan onların çizdiği rotaya göre bilmeden, önünü görmeden yaşarsın.Osmanlı’nın tarihi boyunca sınırlarının nereye kadar uzandığını dahi bilmeyenlerin Osmanlı tarihine dair gram bilgisi bile olmadığı apaçık ortadadır.Bu kişilerin bu yalan bilgilerle ne kadar kolay yönlendirilebildiğini, ne kadar kolayca bu algıların zihinlerine yerleştirilebildiğini görüyor musunuz! İşte bu yaşayışı, cehaleti toplumun tamamına yaymaya çalışıyorlar ki, toplumu istedikleri gibi yönlendirebilsinler.

***

Osmanlı’yı Atatürk yıktı diyip bugün Abdülhamit’le övünenler, Abdülhamit’in ülkeyi demir yumrukla yönetip, meclisi kapattığını, on binlerce yurtsever insanı sürgün ettiğini, Mithatpaşa’yı boğdurttuğunu, 33 yıl boyunca Cuma namazları haricinde sarayından çıkmadığını, 93 harbi denilen 1877-78 savaşı sonrasında Rus Ordusu’nun Doğu’dan ve Batı’dan Osmanlı topraklarına girdiğini, Doğu’da Erzurum’un işgal edildiğini, Batı’da şanlı Plevne savunması sonrasında başkent İstanbul’un kapısına dayanıldığını bilmezler.Az öncede söyledim ya, okumak ve araştırmak fıtratlarında yok.Nasıl olsa birileri onları yönlendiriyor.

***

Bugün son Osmanlı padişahı Vahdettin’le övünenler, 1. Dünya Savaşı’ndan sonra Osmanlı’nın topraklarının büyük bir kısmının işgal edildiğini, Milli Mücadele’yi başlatmak için Samsun’a giden Mustafa Kemal’in Erzurum ve Sivas Kongreleri’nden önce çektiği telgraflarda Vahdettin’den “Yabancı devletlerin elinde tutsak bulunan padişah” diye söz etmesine, yani onu bir nevi mağdur göstermesine rağmen, Vahdettin’in Damat Ferit’in Mustafa Kemal hakkında çıkardığı idam kararını onayladığını, Mustafa Kemal ve yanında yer alan herkesin ölüm kararı için “Uygundur” dediğini, Sevr’i kabul eden ve vatanı için savaşan askerlerinin ölüm fetvasını onaylayan bir padişah olduğunu, 16 Kasım 1922’de İstanbul İşgal Orduları Komutanı General Harrington’a, “İstanbul’da hayatımı tehlikede gördüğümden İngiltere devletine sığınır ve bir an önce başka bir yere götürülmemi talep ederim efendim. Müslümanların Halifesi Mehmet Vahdettin.” diye kısa bir mektup yazarak, İngilizlerden sığınma talep ettiğini bilmezler.

***

Bunların fıtratlarında okumak ve araştırmak yoktur.Bazı “Kahraman”cıklar gibi arkasına padişah fotoğrafı asanların gazına gelip, her dediğine inanırlar.Sonrada uyuyan milleti uyandırıp, tarihi yeniden yazma hayaline kapılırlar; ama farkında değillerdir ki, uyuyan halkı uyandıran Mustafa Kemal’in ta kendisidir.

***

Sosyal medya kahramanları vardır; hayatında içinde hiçbir eylemde yer almayıp, sadece sosyal medya ortamında varlıklarını gösteren…Bunlarda sosyal medya yalancılarıdır.Hayatlarında hiçbir ortamda varlık gösteremeyip, sosyal medyada yalanla, iftirayla çirkinleşip, burada kahraman olurlar.Her yere hükmederler; ama işte varlıkları sadece burada hüküm sürer.Halkın içine karıştıklarında çırılçıplaktır beyinleri.Bir dahaki sefere sosyal medya üzerinden nereyi fethedecekler, heyecanla bekliyorum açıkçası.Siz de takipte kalın bence…

 

Çetin Ali Aytaç

 

Click to comment

Bir Cevap Yazın