Connect with us

Genel

Hasan Saim Öztürk: Cumhuriyet ile nasıl buluştuk

Published

on

blank
Hiç kimse ulusunun imkan ve kabiliyetlerini Mustafa Kemal Atatürk kadar iyi bilemez. Belkide, onun ulusunu tanıması ve onunla başarıya koşması, sahip olduğu tarih bilinci ve bilgisinden kaynaklanıyor. Büyük
liderler yola çıktıklarında hedefe kiminle, nasıl, ne zaman ve hangi yöntemlerle ulaşabileceklerini iyi bilen insanlardır…
***
Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkmadan yaptığı ve günlük yaşamda ya da askeri literatürde durum muhakemesi olarak nitelediğimiz değerlendirmesi onun Büyük Nutkunun ilk satırlarında yer
alır.
***
Tam bir strateji dehası olan Mustafa Kemal Atatürk, hedefini ne yolun başında, ne ortasında ve ne de sonunda asla açıklamamış, zamanı gelince uygulamıştır. Kadrosunu her zaman iyi seçmiş, ayak uyduramayanları kenara almıştır. Ülkesinin insanlarının kaderini basiretsiz ve beceriksiz ellere bırakmamıştır. Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın bitiminden sonra Lozan Barış Antlaşması’nın imzalanmasına kadar savaşı birlikte yürüttüğü Büyük Millet Meclisi’nin katkısını sağlayarak hasımlarına Cumhuriyeti kabul ettirmiş, Saltanat mensuplarının  kendiliklerinden çekilmelerine zemin hazırlamış, kendisi için idam fermanı çıkaran ihanet içindeki Padişahı tehdit dahi etmemiştir. Padişah ise tahtı ve iktidarı bırakarak ülkeyi  terk etmiş ve düşmana iltica etmiştir.
***
Osmanlı Hanedanının 624 yıl yönettiği İmparatorluk, 1699’danitibaren, önce sömürgeci sonra sanayi devrimini yapmış olan zengin Batılı Emperyalistler karşısında erimiş ve 1815 Viyana Kongresi’nde de Napolyon ile beraber HASTA ADAM kategorisine sokularak bitirilmesi projesi uygulanmaya başlamıştır. Mustafa Kemaş Atatürk  19. yüzyılda Dünya’daki değişime ayak uydurma çabası içinde bocalayan, ancak toplumuna Arap kültürünü İslam diye uygulatarak gerilere düşen Asya tipi üretim ilişkilerine sahip İmparatorluğun Emperyaller arasındaki paylaşım kavgasını çok iyi analiz etmiş ve İmparatorluk bakiyesi topraklardan bir vatan çıkararak Türk  Ulusunun Dirilişini sağlamıştır.
***
Lozan’la bağımsızlık statüsü kazanan ve o ana kadar bir Meclisle onun hükümeti tarafından yönetilen ülke 29 Ekim 1923’te yine Atamızın stratejik dehası sayesinde Padişah yanlılarına rağmen Cumhuriyetin İlanını sağlayarak Uluslararası saygınlığı olan yepyeni bir Devleti Türk Ulusuna hediye etmiştir. Kısaca bu Cumhuriyet Mustafa Kemal Atatürk tarafından Türk  Ulusunu, stratejik dehaya sahip bir Devlet adamı olarak siyasi
tarihini, siyaseti, mensubu olduğu Padişahlık yönetimini ve düşmanlarını kısaca imkan ve kabiliyetlerini bilerek
kurulmuştur ve kısa bir süre sonra onu Laiklikle buluşturmuştur. Ülkenin geleceğini ve egemenliği tek adam yönetiminden alarak Halka(CUMHURA) teslim etmiştir. Bendeniz de, ona ve kurduğu Cumhuriyet’e olan saygım nedeniyle tek erkek evladımın adını Cumhur olarak koydum ve hep onu yaşatma sevdasıyla uzun yıllar askerleri arasında yaşadım…

Genel

Sarıyer Belediyesi, Ramazan ayında Sarıyer TV ile evlerinize misafir

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi her yıl birbirinden farklı programlarla insanları bir araya getirdiği geleneksel ramazan etkinliklerini bu yıl pandemi nedeni ile online platforma taşıdı. Sarıyer TV Youtube kanalından canlı olarak yayınlanacak etkinlikler arasında; tiyatro oyunlarından konserlere, radyo yayınlarından söyleşiye kadar birçok etkinlik sizlerle olacak.

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle tüm etkinliklerini online platforma taşıyan Sarıyer Belediyesi, birbirinden farklı programlarla ramazanı evde geçirecek vatandaşlara eski ramazan ruhunu yaşatmaya devam edecek. 1 ay boyunca Hacivat-Karagöz gölge oyunları, meddah ve orta oyununun yanı sıra tasavvuf müziği dinletileri, ilahiler ve özel söyleşiler düzenlenecek. Program kapsamında tiyatro oyunları ve Sarıyer Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’nun sergileyeceği performanslar da Sarıyerlilerle buluşacak. Tüm etkinlikler iftar sonrasında saat: 21:00’de Sarıyer TV Youtube kanalında yayınlanacak.

YEREL SANATÇILARA DESTEK

Pandemi nedeni ile uzun zamandır işleri azalan yerel müzisyenlere destek olmak için özenle hazırlanan ramazan etkinlikleri kapsamında; 30 yerel sanatçı, 20 sokak sanatçısı farklı akşamlarda Sarıyerlilerin evine misafir olacak. Rize’den Malatya’ya, Trakya’dan Artvin’e, Ordu’dan Tunceli’ye, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Ardahan, Erzincan ve Çankıra’ya kadar uzanacak müzik ziyafeti için yapmanız gereken tek şey Sarıyer TV Youtube kanalını takip etmek.

 

 

Continue Reading

Genel

Son bir haftada vaka sayısı sadece iki ilde azaldı

Published

on

blank

Sağlık Bakanlığının açıkladığı 3-9 Nisan’ı kapsayan verilere göre geçen hafta en fazla vakanın görüldüğü Samsun, bu hafta 6’ncılığa geriledi.

Sağlık Bakanlığının açıkladığı 3-9 Nisan’ı kapsayan verilere göre, ülke genelinde 79 ilde Kovid-19 vaka sayısı artarken Samsun ve Ardahan’da azaldı. Sağlık Bakanlığı, 81 il için 3-9 Nisan’da her 100 bin kişide görülen Kovid-19 vaka sayılarını açıkladı.

Çanakkale, Yalova, Kastamonu, Samsun ve Tekirdağ’da 100 bin kişideki vaka sayısı 600’ün üzerinde, Kırklareli ve İstanbul’da ise 800’ün üzerinde görüldü.

Vaka sayısı 518,33’ten 882,13’e yükselen Kırklareli, hem toplam vaka sayısı hem de vaka artışı bakımından ilk sırada yer aldı.

Vaka artışında üç büyükşehrin durumu

Kırklareli’den sonra 100 bin kişide en çok vakanın görüldüğü İstanbul’da rakam 591,45’ten 804,97’ye yükseldi. İstanbul, bu tabloyla üç büyükşehir arasında ilk sırada yer aldı.

Ankara vaka sayısı bakımından geçen hafta 81 il arasında 29’uncuyken, bu hafta 25’inci sıraya yükseldi.

İzmir, üç büyükşehir arasında vaka sayısı bakımından üçüncü sırada yer aldı ve 40’ıncı sıradan 42’nciliğe geriledi.

Vaka sayısı azalan iki il

Önceki hafta en çok Kovid-19 vakası görülen iller sıralamasında zirvede yer alan Samsun, Ardahan’la birlikte bu hafta azalış görülen iki ilden biri oldu. Samsun, 100 binde 678,72’den 645,17’ye gerileyen vaka sayısıyla bu hafta 6’ncılığa düştü.

Ardahan’da 185,11 olan 100 binde vaka sayısı bu hafta 5,2 azaldı ve 179,91 oldu.

İllerin vaka artış aralıkları

Türkiye genelinde bir haftada 19 ilde 100 bin nüfusta Kovid-19 vakaları 1-50 aralığında arttı. Bu iller, Trabzon, Şırnak, Hakkari, Mardin, Van, Şanlıurfa, Siirt, Adıyaman, Gümüşhane, Tunceli, Diyarbakır, Uşak, Sinop, Bolu, Muş, Ordu, Karaman, Rize ve Denizli oldu.

Vaka artışları 32 ilde 50-100 aralığında görüldü. Bu iller Batman, Hatay, Amasya, Niğde, Burdur, Muğla, Bitlis, Artvin, Mersin, Adana, Karabük, Osmaniye, Konya, Aydın, Aksaray, Gaziantep, Kırşehir, Bingöl, Antalya, Kayseri, Kars, Sakarya, İzmir, Giresun, Kütahya, Tokat, Zonguldak, Afyon, Elazığ, Kahramanmaraş, Balıkesir ve Iğdır olarak sıralandı.

100-200 aralığında vaka artışının yaşandığı 22 il ise Manisa, Çorum, Çankırı, Yozgat, Kilis, Erzurum, Yalova, Malatya, Ağrı, Sivas, Nevşehir, Düzce, Bilecik, Kırıkkale, Erzincan, Ankara, Kocaeli, Bursa, Isparta, Eskişehir, Edirne ve Bartın olarak kayda geçti.

Kastamonu, Tekirdağ, İstanbul, Bayburt ve Çanakkale bir haftada 100 binde Kovid-19 sayısı 200-300 aralığında artan iller oldu.

Kırklareli ise vaka artışı 300’ün üzerindeki tek il olarak tabloda yer aldı.

Continue Reading

Genel

Koronavirüse yakalanan Muharrem İnce hastaneye kaldırıldı

Published

on

blank

CHP’yle yollarını ayırıp yeni parti kurma hazırlıklarını sürdüren Muharrem İnce, koronavirüse yakalanmıştı. Son dakika gelişmesine göre İnce, hastaneye kaldırıldı.

24 Haziran seçimlerinde CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı olan, ardından ‘Memleket Hareketi’ni başlatarak CHP’den istifa eden ve parti kurma çalışmaları devam eden Yalova eski milletvekili Muharrem İnce, önceki gün koronavirüse yakalandığını duyurdu. İnce, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Corona test sonucum pozitif çıktı. Benimle temaslı olanların test yaptırmalarını ve kendilerini karantinaya almalarını rica ediyorum. Arayan, soran, mesaj atan herkese çok teşekkür ederim. Sağlığınıza dikkat edin, sağlıklı, güzel günlerde buluşacağız” ifadelerini kullanmıştı.

İnce’nin tedavisinin Ankara Şehir Hastanesi’nde devam ettiği, sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Continue Reading

Popüler