Connect with us

Genel

Kimya Çiftçi Dumlu: Evlilik Sen ve Ben’i Koruyarak “Biz” Olmaktır.

Published

on

blank

Evlilik ilişkisi içerisinde eşlerin birbirlerine ayırdıkları zaman ve aralarındaki arkadaşlık ilişkisi, uzun yıllar devam edecek olan mutluluklarının üzerinde etkili olan önemli faktörlerden biridir. Hem ilişkilerine hem de kendilerine zaman ayırarak yani sen ve ben ayrımını yaparak ‘Biz’ olabilen çiftlerin evlilikleri daha sağlam ve doyurucudur.

***

İş hayatının yoğunluğu, evlilik ile beraberinde gelen sorumluluklar derken pek çok evli çiftin birbirlerine ayırdıkları zaman günden güne azalır. Oysaki evlilik çiçek yetiştirmeye benzer. Çiçeğinize yeterince zaman ayırmaz; ihtiyacı olan bakımı ve ilgiyi göstermezseniz kurur ve sonunda ölür. Evlilikte çiçek gibidir; ilgi, özen, emek, yenilenmek, hassasiyet ve zaman ister.

***

Çiftlerin evliliklerini güçlendirmek istemelerinde önemli bir etken olan birbirlerine zaman ayırma konusu, çiftlerin birbirlerine kaliteli zaman ayırmaları konusunda özen göstermeleri gerekmektedir. Birbirlerine kaliteli zaman ayıran çiftler ilişkilerinde daha az çatışma yaşamakta ve aralarında daha fazla sevgi bağı güçlenmektedir. Birlikte zaman geçirme konusunda üzerinde durulması gereken husus, eşlerin serbest zamanlarını ne derece beraber geçirdikleri ve aralarında olması beklenen arkadaşlık ilişkisinin kalitesidir. Çiftlerin aynı ortamda bulunmuş olması ile kaliteli bir zaman geçirmek söz konusu değildir. Bu yazımda evlilikte kaliteli zaman geçirmek konusundan bahsedeceğim.

Eşler Birbirine Vakit Ayırmakla Neler Kazanır?

Eşler arasındaki arkadaşlık ve beraber vakit geçirmeleri kadar birbirlerine özel olarak ayırdıkları zaman da aralarındaki etkileşim açısından önemlidir.

• Eşler daha az evlilik çatışması yaşarlar.

• Beraber kaliteli vakit geçiren çiftler daha az stresli olurlar.

• Eşler birbirlerine karşı daha fazla yakınlık hisseder. Sohbet etmek ve can kulağı ile dinlenmek eşlerin kendilerini iyi hissetmesini sağlar.

• Eşler birbirlerine daha fazla güven duyarlar.

• Eşlerden her biri kendisini bireysel olarak daha mutlu hisseder.

• Evliliğin daha sağlam ve dayanıklı olduğu hissedilir.

• Paylaşımlar arttıkça evlilik ilişkisi ben ve sen ayrımı olmaktan çıkarak “Biz” olmak duygusuna dönüşür.

• Eşlerin güç savaşından ziyade ortak buluşma noktası bulunmasını sağlar.

• Eşlerin birbirlerine göstermiş oldukları ilgi ve özen evlilik ilişkilerini canlı tutar.

Sen ve Ben Olmadan “Biz” Olmaz

Ortak noktada buluşma duygusu içinde ortak hareket etmeyi öğrenmek ne kadar önemliyse eşlerin kendi özerkliklerini koruyarak bireysel hareket edebilmeleri de ilişki açısından son derece önemlidir. Zaman zaman her iki eşin de yalnız kalmaya veya kendi arkadaşlarıyla vakit geçirmeye ihtiyacı vardır. Çiftler, birbirinin arkadaşlarını ve dostlarını doğal olarak zamanla tanır. Ancak eşinize, her ne kadar tanıdığınız kişiler de olsa, kendi arkadaşlarıyla yalnız geçirebileceği zamanları da tanımalısınız. Çiftlerin arada bir kendi arkadaşlarıyla eğlenmeye veya dertleşmeye ihtiyacı vardır. Bu özel alanlar, ilişkinize olumlu yansıyacak ve bireysel sosyalleşme ilişkinize renk katacaktır. Sağlıklı ilişkide çiftler birbirlerine bağlılık hissederler; fakat bu bağlılık takıntılı bir duygu değildir. Bu nedenle bireysel olarak özel alanlar sizin ve ilişkinizin olumlu gelişmesi açısından önemlidir. Çünkü ilişkiniz de biz olabilmeniz için önce sağlıklı bir ben olmanız gerekmektedir. Sağlıklı ilişkilerde çiftler yaşamlarını birlikte geçirme amacına sahip olmanın yanı sıra birbirlerinin kişisel hayallerini ve çabalarını da desteklerler. Bu yönde birbirlerini motive ederler ve destek sağlarlar.

Kaliteli Zaman Geçirmek İçin;

Eşlerin birlikte kaliteli zaman geçirmelerinin önündeki en büyük engel zaman problemidir. Ancak bu konuda gerçekten istekli ve kararlı olduğunuzda en meşgul çiftler bile mutlaka ortak bir zaman bulabileceklerdir. Bunun için gün içinde nelere zaman ayırdığınızı düşünerek başlayabilirsiniz. Günlük rutininizi listeleyin. Hangilerinin önemli hangilerinin vazgeçilebilir olduğuna karar verin. Her hafta belirli bir günde en az bir saatinizi sadece eşinizle baş başa yapacağınız herhangi bir aktiviteye ayırın. Gün ve saati eşinizle beraber önceden kararlaştırın. Evet, evlendiniz diye artık buluşmaların randevulaşmanın olmayacağını düşünmemelisiniz. Kararlaştırdığınız gün ve saate bağlı kalarak bir arada olmaya ve bu saatleri baş başa geçirmeye özen gösterin. Bu ritüeli bir süre devam ettirdikten sonra ilişkinizde hissedilir olumlu değişimler yaşadığınızı fark edeceksiniz. İlişkinizde kendi özel alanınızı korurken “Biz” olma duygusunun ilişkinizi ne kadar geliştirdiğini görmekten mutluluk duyacaksınız. Ayrıca eşinizle vakit geçirmenin sadece yan yana olarak geçen zaman olmadığını kaliteli zaman geçirip bir saat bile olsa eşinizle özel zaman diliminizin olması evliliğinizin güçlü ve sağlam ilerleyip, sizin de kendinizi geliştirmeye fırsatlar verip destekleyici nitelikte olması sizin kendinize ve ilişkinize olumlu yansıması olacaktır.

***

Kaliteli zaman geçirmeyi; “Artık bizden geçti,kaç yıllık evliyiz.”deyip de yapmayı bırakmamalısınız. Her ilişki, uzun bir zaman sonra aynılık ilkesinden dolayı monoton hissettirebilir. Eşinizle 3 yıl, 5 yıl, 7 yıl gibi kendiniz için belirlediğiniz aralıklarla yeniden tanışın. Çünkü eşiniz ilk evlendiğiniz zamanki kişi değil, zaman geçtikçe yeni bir insana evrilir. Tıpkı sizin evlendiğiniz günkü kişi olmadığınız gibi. Göreceksiniz, evliliğiniz gün geçtikçe zamana karşı daha da güçlü bir şekilde meydan okuyacaktır.

Genel

Sarıyer Belediyesi, Ramazan ayında Sarıyer TV ile evlerinize misafir

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi her yıl birbirinden farklı programlarla insanları bir araya getirdiği geleneksel ramazan etkinliklerini bu yıl pandemi nedeni ile online platforma taşıdı. Sarıyer TV Youtube kanalından canlı olarak yayınlanacak etkinlikler arasında; tiyatro oyunlarından konserlere, radyo yayınlarından söyleşiye kadar birçok etkinlik sizlerle olacak.

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle tüm etkinliklerini online platforma taşıyan Sarıyer Belediyesi, birbirinden farklı programlarla ramazanı evde geçirecek vatandaşlara eski ramazan ruhunu yaşatmaya devam edecek. 1 ay boyunca Hacivat-Karagöz gölge oyunları, meddah ve orta oyununun yanı sıra tasavvuf müziği dinletileri, ilahiler ve özel söyleşiler düzenlenecek. Program kapsamında tiyatro oyunları ve Sarıyer Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’nun sergileyeceği performanslar da Sarıyerlilerle buluşacak. Tüm etkinlikler iftar sonrasında saat: 21:00’de Sarıyer TV Youtube kanalında yayınlanacak.

YEREL SANATÇILARA DESTEK

Pandemi nedeni ile uzun zamandır işleri azalan yerel müzisyenlere destek olmak için özenle hazırlanan ramazan etkinlikleri kapsamında; 30 yerel sanatçı, 20 sokak sanatçısı farklı akşamlarda Sarıyerlilerin evine misafir olacak. Rize’den Malatya’ya, Trakya’dan Artvin’e, Ordu’dan Tunceli’ye, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Ardahan, Erzincan ve Çankıra’ya kadar uzanacak müzik ziyafeti için yapmanız gereken tek şey Sarıyer TV Youtube kanalını takip etmek.

 

 

Continue Reading

Genel

Son bir haftada vaka sayısı sadece iki ilde azaldı

Published

on

blank

Sağlık Bakanlığının açıkladığı 3-9 Nisan’ı kapsayan verilere göre geçen hafta en fazla vakanın görüldüğü Samsun, bu hafta 6’ncılığa geriledi.

Sağlık Bakanlığının açıkladığı 3-9 Nisan’ı kapsayan verilere göre, ülke genelinde 79 ilde Kovid-19 vaka sayısı artarken Samsun ve Ardahan’da azaldı. Sağlık Bakanlığı, 81 il için 3-9 Nisan’da her 100 bin kişide görülen Kovid-19 vaka sayılarını açıkladı.

Çanakkale, Yalova, Kastamonu, Samsun ve Tekirdağ’da 100 bin kişideki vaka sayısı 600’ün üzerinde, Kırklareli ve İstanbul’da ise 800’ün üzerinde görüldü.

Vaka sayısı 518,33’ten 882,13’e yükselen Kırklareli, hem toplam vaka sayısı hem de vaka artışı bakımından ilk sırada yer aldı.

Vaka artışında üç büyükşehrin durumu

Kırklareli’den sonra 100 bin kişide en çok vakanın görüldüğü İstanbul’da rakam 591,45’ten 804,97’ye yükseldi. İstanbul, bu tabloyla üç büyükşehir arasında ilk sırada yer aldı.

Ankara vaka sayısı bakımından geçen hafta 81 il arasında 29’uncuyken, bu hafta 25’inci sıraya yükseldi.

İzmir, üç büyükşehir arasında vaka sayısı bakımından üçüncü sırada yer aldı ve 40’ıncı sıradan 42’nciliğe geriledi.

Vaka sayısı azalan iki il

Önceki hafta en çok Kovid-19 vakası görülen iller sıralamasında zirvede yer alan Samsun, Ardahan’la birlikte bu hafta azalış görülen iki ilden biri oldu. Samsun, 100 binde 678,72’den 645,17’ye gerileyen vaka sayısıyla bu hafta 6’ncılığa düştü.

Ardahan’da 185,11 olan 100 binde vaka sayısı bu hafta 5,2 azaldı ve 179,91 oldu.

İllerin vaka artış aralıkları

Türkiye genelinde bir haftada 19 ilde 100 bin nüfusta Kovid-19 vakaları 1-50 aralığında arttı. Bu iller, Trabzon, Şırnak, Hakkari, Mardin, Van, Şanlıurfa, Siirt, Adıyaman, Gümüşhane, Tunceli, Diyarbakır, Uşak, Sinop, Bolu, Muş, Ordu, Karaman, Rize ve Denizli oldu.

Vaka artışları 32 ilde 50-100 aralığında görüldü. Bu iller Batman, Hatay, Amasya, Niğde, Burdur, Muğla, Bitlis, Artvin, Mersin, Adana, Karabük, Osmaniye, Konya, Aydın, Aksaray, Gaziantep, Kırşehir, Bingöl, Antalya, Kayseri, Kars, Sakarya, İzmir, Giresun, Kütahya, Tokat, Zonguldak, Afyon, Elazığ, Kahramanmaraş, Balıkesir ve Iğdır olarak sıralandı.

100-200 aralığında vaka artışının yaşandığı 22 il ise Manisa, Çorum, Çankırı, Yozgat, Kilis, Erzurum, Yalova, Malatya, Ağrı, Sivas, Nevşehir, Düzce, Bilecik, Kırıkkale, Erzincan, Ankara, Kocaeli, Bursa, Isparta, Eskişehir, Edirne ve Bartın olarak kayda geçti.

Kastamonu, Tekirdağ, İstanbul, Bayburt ve Çanakkale bir haftada 100 binde Kovid-19 sayısı 200-300 aralığında artan iller oldu.

Kırklareli ise vaka artışı 300’ün üzerindeki tek il olarak tabloda yer aldı.

Continue Reading

Genel

Koronavirüse yakalanan Muharrem İnce hastaneye kaldırıldı

Published

on

blank

CHP’yle yollarını ayırıp yeni parti kurma hazırlıklarını sürdüren Muharrem İnce, koronavirüse yakalanmıştı. Son dakika gelişmesine göre İnce, hastaneye kaldırıldı.

24 Haziran seçimlerinde CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı olan, ardından ‘Memleket Hareketi’ni başlatarak CHP’den istifa eden ve parti kurma çalışmaları devam eden Yalova eski milletvekili Muharrem İnce, önceki gün koronavirüse yakalandığını duyurdu. İnce, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Corona test sonucum pozitif çıktı. Benimle temaslı olanların test yaptırmalarını ve kendilerini karantinaya almalarını rica ediyorum. Arayan, soran, mesaj atan herkese çok teşekkür ederim. Sağlığınıza dikkat edin, sağlıklı, güzel günlerde buluşacağız” ifadelerini kullanmıştı.

İnce’nin tedavisinin Ankara Şehir Hastanesi’nde devam ettiği, sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Continue Reading

Popüler